صرفه‌ جویی در مصرف انرژی با فیبرنوری

صرفه جویی با فیبرنوری

savings with fiber optics


شبکه‌های فیبرنوری قابلیت انتقال برق را ندارند، اما مزایای زیادی در جهت تغییر الگوی مصرف و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند. به بیان دقیق‌تر، شبکه‌های فیبرنوری با ارائه چارچوبی جدید و سازگار با محیط زیست، نقش مهمی در استفاده بهینه از نیروی برق در شبکه هوشمند توزیع انتقال نیرو دارند و به کشورها، شهرها، تاسیسات شهری و صنایع کمک می‌کنند صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف برق داشته باشند.

به بیان دقیق‌تر، این شبکه‌ها ظرفیت آن را دارند تا به کشورها در جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های تجدیدپذیر و دست‌یابی به انرژی پایدار کمک کنند. این یک ایده جهانی است که هدفش محافظت از محیط زیست، عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش دما است. به طور مثال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نظر دارند تا سال 2030 میلادی سهم خود از انرژی‌های تجدیدپذیر در کل مصرف سرانه را به حداقل 32 درصد افزایش دهند. این امر تنها در صورتی محقق می‌شود که زیرساخت‌های تامین برق گسترش یافته، تطبیق داده شده و مجهز به فناوری‌های هوشمند شوند.

لازم به توضیح است که شبکه هوشمند توزیع برق یک سامانه پیشرفته از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی است که به منظور بهبود عملکرد شبکه توزیع برق و افزایش کارآیی آن طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. در شبکه هوشمند توزیع برق، از حس‌گر‌ها، دستگاه‌های کنترلی، نرم‌افزارهای مدیریتی و تجهیزات ارتباطی استفاده می‌شود تا امکان مانیتورینگ، کنترل و مدیریت بهتر شبکه توزیع برق فراهم شود.

این سامانه از طریق جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها، برقراری ارتباط با تجهیزات و مشتریان، نرخ مصرف انرژی را کاهش داده، مانع از قطعی برق می‌شود و پایداری شبکه برق‌رسانی در مناطق مختلف شهری و صنعتی را به همراه دارد. همچنین، با استفاده از شبکه هوشمند توزیع برق، امکان مدیریت بار و بهینه‌سازی توزیع بار در شبکه وجود دارد که در نتیجه باعث بهبود کیفیت برق‌رسانی، کاهش هزینه‌ها و افزایش رضایت مشتریان می‌شود.

در آینده، شبکه‌های برق هوشمند، تولیدکنندگان غیرمتمرکز انرژی مانند نیروگاه‌های برق آبی و بادی، میدان‌های خورشیدی و سامانه‌های فتوولتائیک (مبتنی بر پنل‌های خورشیدی) محلی را به هم متصل خواهد کرد. مزیت بزرگی که روش فوق در اختیار شرکت‌های توزیع برق قرار می‌دهد این است که به شکل لحظه‌ای اطلاعات دقیقی در ارتباط با میزان مصرف انرژی در اختیار خواهند داشت و این توانایی را به‌دست خواهند آورد تا انرژی موردنیاز را به شبکه وارد کنند تا مشترکان با مشکل خاموشی روبه‌رو نشوند. آن‌ها باید بتوانند به‌طور هوشمندانه جریان توزیع برق را در فواصل طولانی با آهنگی درست و دقیق تنظیم کنند تا شبکه پایدار بماند و انرژی بیهوده هدر نرود.

شبکه‌های فیبرنوری می‌توانند نقش مهمی در انتقال سریع انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشند.

شبکه‌های گسترده نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی (5G) و فیبرنوری می‌توانند پهنای باند لازم برای انتقال حجم بالایی از ترافیک داده‌ای را مدیریت کنند. البته، اصل مهم برای دست‌یابی به این قابلیت مهم، به کارگیری اتصالات فیبرنوری ایمن و مقاوم در برابر آب و هوا است که باید در بسیاری از نیروگاهها نصب شوند.

هدفگذاری برای شبکه هوشمند مصرف انرژی و سامانه‌های ذخیره انرژی پایدار در محل مشترکان نیز باید به‌صورت هوشمند انجام شود تا امکان نظارت لحظه‌ای را فراهم کند. به این ترتیب، می‌توان به صرفه‌جویی در مصرف انرژی پرداخت، منابع تغذیه پایدار و قابل اطمینان را پیاده‌سازی کرد و قیمت‌گذاری را منطقی‌تر انجام داد. برای این منظور، تاسیسات شهری نیازمند انواع مختلفی از سامانه‌های نظارتی، حس‌گرها و کنترل از راه دوری هستند که باید به شکل مستقیم به تجهیزات برق مصرفی مشترکان (کنترها) متصل شوند.

R&M در ارتباط با شبکه‌های هوشمند چه راه حل هایی ارائه می‌دهد؟

– راه‌حل‌های کابل‌کشی کامل و جامع که امکان استقرار آن‌ها در شرایط سخت محیطی وجود دارد.

– قابلیت اتصال در فضای باز مثل نیروگاه‌ها، ساختمان‌ها، دکل‌ها و مراکزداده لبه

– کابل‌های فیبرنوری مقاوم (مقاوم در برابر روغن، گریس، مواد شیمیایی، جوندگان، یخ‌زدگی، باد، آفتاب سوزان)

– خدمات: مشاوره برای برنامه‌ریزی و استقرار شبکه، ارائه تجهیزات فنی توزیع، ارائه سامانه‌های کابلی از قبل مونتاژ شده، ارزیابی دقیق تجهیزات نصب شده و تضمین کیفیت.

– توانایی‌ها: پیاده‌سازی شبکه‌های دسترسی، فیبر به خانه، فیبر به آنتن، زیرساخت‌های مرکزداده

 

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *