در مورد خانه هوشمند بیشتر بدانید

Smart home

Smart home


 تکنولوژی شبکه خانه‌ هوشمند

دستگاه‌های خانه‌ هوشمند مدرن از پروتکل‌های شبکه وایرلس برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های وایرلس اتوماسیون خانگی‌های قدیمی با استفاده از پروتکل‌های خاص مانند Z-Wave و Zigbee، برای به کار رفتن در شبکه‌های مش طراحی شده اند. خانه‌های هوشمند زیادی نیز دارای شبکه های خانگی Wi-Fi هستند و دستگاه‌های دیگر را با آن ادغام می‌کنند (اصطلاحاً به آن bridging می‌گویند). برنامه های تلفن همراه و تبلت‌ها معمولاً برای کنترل از راه دور گجت‌های خانگی هوشمند را از طریق شبکه خانگی استفاده می‌شود.

کاربرد خانه‌ هوشمند

خانه‌ هوشمند از طریق سنسورهای الکترونیکی، قادر به نظارت بر شرایط محیطی از قبیل نور، دما و حرکت می‌باشند. توابع کنترل خانه‌های هوشمند شامل سوئیچ الکترومغناطیسی و لامپ‌های دستکاری شده می‌شود.

کنترل دما و روشنایی

اساسی ترین کاربرد اتوماسیون خانگی سنتی کنترل روشنایی است. سوئیچ های دیمر هوشمند (نباید با سوئیچ‌های شبکه اشتباه گرفته شوند) اجازه می دهد که روشنایی لامپ های الکتریکی متناسب با نیاز و یا بر اساس یک زمان‌بندی خاص، از راه دور کم و زیاد و همچنین خاموش و روشن شوند.

سیستم های کنترل نور برای محیط‌های داخلی و هم برای فضای باز موجود هستند. این سیستم برای افراد صاحبان خانه امنیت و آسایش به همراه دارد همچنین باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند.

سیستم‌های ترموستات هوشمند، سیستم‌های گرمایش خانگی، تهویه هوا (HVAC) را کنترل می‌کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند برای تغییر درجه حرارت خانه در زمان‌های مختلف شبانه روز برنامه ریزی شوند تا به صرفه جویی در انرژی و افزایش راحتی افراد کمک کنند.

چندین نوع از محصولات خانه‌های هوشمند دارای برنامه‌های امنیت خانگی هستند. قفل در هوشمند و کنترلرهای در گاراژ را می‌توان از راه دور بچک کرد و همچنین هنگام باز شدن درب‌ها، پیام‌های هشدار را از طریق درگاه‌های ابری ارسال کرد. برخی از کنترلرها برای باز کردن قفل‌ها و یا قفل کردن مجدد آن‌ها به صورت خودکار، مورد استفاده قرار بگیرند. این برای مواقعی که فزرندان در طول روز از مدرسه به خانه برمی‌گردند می‌تواند مفید باشد. هشدارهای هوشمند که دود یا مونوکسید کربن را شناسایی می‌کنند نیز می‌توانند برای ارسال هشدار از راه دور تنظیم شوند. سیستم‌های نظارت تصویری شامل دوربین‌های دیجیتال که در محیط‌های داخلی یا فضای باز نصب می‌شوند، هستند که این ویدئو به سرورهای خانگی و کاربران راه دور می‌رسد.

سایر برنامه‌های خانه‌ هوشمند

یخچال‌های متصل به اینترنت دارای سنسور‌های بی سیم (اغلب RFID) هستند که میزان تولید داخل آن را سنجیده می‌شود. این یخچال‌های هوشمند از Wi-Fi داخلی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. ترازوهای Wi-Fi وزن یک فرد را اندازه گیری می‌کنند و از طریق یک شبکه خانگی Wi-Fi  آنها را به شبکه ابری ارسال می‌کنند.

کنترلرهای آبیاری هوشمند (اسپرینکلرها) برنامه زمان‌بندی آبیاری چمن‌ها و گیاهان را مدیریت می‌کنند. برای مثال، صاحبان خانه در تعطیلات، می توانند از راه دور برنامه زمان‌بندی آبیاری یک اسپرینکلر هوشمند را بر اساس تغییر پیش‌بینی‌های هوا تنظیم کنند.

سنسورهای حرکتی هوشمند می‌توانند برای هوشمندسازی میحط‌های خانگی مرود استفاده قرار گیرند. مثلا برای راه‌اندازی یک فن سقفی هنگامی که فرد وارد اتاقی می‌شود و خاموش شدن آن هنگامی هنگام خروج از اتاق به کار روند. سنسورهای صوتی و یا تکنولوژی‌های تشخیص چهره می‌توانند افراد را تشخیص دهند و موسیقی را با توجه به تنظیمات پیشفرض شخصی تنظیم کنند.

مسائلی که خانه‌ هوشمند با آن‌ها مواجه هستند

اتوماسیون خانگی و فن آوری خانه‌های هوشمند بسیاری از استانداردهای ارتباطی وایرلس و ارتباطی شبکه را شامل می‌شود. مصرف کنندگان گاهی اوقات نمی‌توانند محصولات مختلف از فروشنده‌های مختلف ترکیب کنند و با هم تطبیق دهند تا بتوانند از تمام ویژگی‌های آنها به درستی استفاده کنند.

همچنین می‌تواند نیازمند تلاش‌های زیادی برای یادگیری جزئیات فنی مورد نیاز برای هر نوع پیکربندی و یکپارچه‌ سازی آن‌ها در شبکه خانگی باشد.

در برخی از نقاط جهان، سازمان‌های خدمات عمومی کنتور خانه‌های قدیمی را با کنتورهای هوشمند جایگزین کرده اند. این کنتورها به صورت دوره‌ای مصرف برق یا آب خانگی را می‌خوانند و اطلاعات ثبت شده را دفاتر سازمان‌های مربوط انتقال می‌دهند. برخی از مصرف کنندگان به این سطح دقیق نظارت از بر عادات مصرف انرژی اعتراض کرده و احساس می‌کنند که حریم خصوصی آنها محرمانه است.

هزینه ایجاد یک خانه هوشمند می‌تواند بسیار بالا باشد زیرا ترکیب متنوعی از گجت‌ها لازم است تا از تمامی ویژگی‌های مختلف آن پشتیبانی کنند. خانواده‌ها ممکن است به سختی زیر بار هزینه‌هایی روند موجب شود زندگی آن‌ها لوکس به نظر برسد.

بخوانید: تاریخچه‌ای کوتاه از گجت های هوشمندی که تا کنون دچار انفجار شده اند

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *