چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت دوم) | سمت و سوی مراکز داده

سمت و سوی مراکز داده

سمت و سوی مراکز داده


زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

بازار مراکز داده در حال رشد کردن است

بازار مراکز داده همراه با سبک زندگی دیجیتالی روز به روز در حال رشد و توسعه است. امروزه تقاضای روزافزونی برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی، قدرت محاسبات، انتقال داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس یک نظرسنجی از CNCF، به تنهایی استفاده از فضای ابر در آسیا از ماه مارس تا نوامبر 2018، 135 درصد افزایش یافته است. 

تکنولوژی مرکوری R&M

از این رو تامین کنندگان به شدت در حال سرمایه‌گذاری بر روی مراکز داده با ظرفیت بالا (Hyperscale) و اجاره ای و همچنین تجهیزات IT و کابل‌کشی هستند. این سرمایه‌گذاری سالانه 9 درصد افزایش می‌یابد. بر طبق مطالعات Dell’Oro، مراکز داده در حال حاضر در حال حرکت به سمت نسل اترنت 40 و 100 گیگابیت هستند. در حال حاضر، اتحادیه اترنت و IEEE در حال هموار کردن راه برای شبکه های اترنت 800 گیگابیت و 1.6 ترابیت هستند. تحقیقات Wintergreen نشان می‌دهد که حجم بازار شبکه‌های با ظرفیت بالا (Hyperscale) تا سال 2023 با افزایش 3 برابری به 360 میلیارد دلار خواهد رسید. محققان بازار گروه تحقیقاتی Synergy انتظار دارند که تا سال 2020 بیش از 600 مگا دیتاسنتر (Mega data center) در سراسر جهان وجود داشته باشد. در حال حاضر تعداد این مراکز داده 450 عدد است که عمدتا توسط شرکت‌هایی مانند علی بابا، آمازون و اپل اداره می‌شوند.

Data CenterData Center

ورود عصر Edge به عرصه مراکز داده

Andreas Rüsseler گزارش می‌دهد: «همزمان با این که این روند به سمت پروژه‌های پیچیده در مقیاس وسیع و با کارایی بالا همچنان ادامه دارد، بخش‌های نسبتا جدید از مراکز داده Edge data center)  Edge) نیز اهمیت بیشتری خواهند یافت».  مدیر بازاریابی  در ادامه پیش بینی‌های خود عنوان می‌کند:

«به این دلیل که حجم عظیمی از داده‌ها نیاز به پردازش بدون تاخیر دارند، مسیر انتقال به مراکز داده مرکزی با ظرفیت بالا (Hyperscale) اغلب بسیار طولانی بوده و هزینه زیادی را در پی خواهد داشت. بنابراین محاسبات لبه (Edge) یکی مهمترین مواردی است که در مسیر دیجیتالی شدن جامعه و اقتصاد قرار می‌گیرد. ما در اوج دوران لبه (Edge) هستیم».

استراتژی‌ها برای Edge

Andreas Rüsseler می‌گوید:

«بسیاری از مراکز داده کوچک و اداره شده به شکل غیر متمرکز می‌توانند یک نقش حیاتی را ایفا کنند. اما این مراکز داده هنوز وجود ندارند. ما اکنون باید دوره آموزش محاسبات لبه را برای ایجاد زیرساخت‌های لازم بری دهه‌ها آینده آماده کنیم.» همچنین او معتقد است «ابر، لبه و 5G در کنار یکدیگر می‌توانند بر توسعه زیرساخت‌ها در آینده تسلط یابند. بین ابر و لبه تمایزی وجود نخواهد داشت، بلکه این دو سیستم مکمل یکدیگر خواهند بود و یکدیگر را ساپروت می‌کنند.»

مینی دیتاسنترها، میکرو دیتاسنترها و کانتینر دیتاسنترها، به سایت‌های مناسب نیاز دارند که نباید بیش از 30 کیلومتر دورتر از کابران باشند. بنابراین سایت مورد نظر بایستی در دسترس باشد. آن‌ها به ترکیب 5G، اتصالات به شبکه‌های فیبر نوری با عملکرد بالا، برق، خنک کننده‌ها، امنیت و کنترل از راه دور نیاز دارند.  Andreas Rüsseler می‌گوید:

«به نظر می‌رسد که مراکز داده لبه نیاز به استاندارسازی دارد و لازم است که برای عملیات طولانی آن برنامه‌ریزی شود.» به توصیه او «می‌توان از راهکارهای کانتینرها یا کابینت‌های (رک‌های) پیش‌ساخته استفاده کرد که می‌توانند به سرعت ساخته شده و به طور موثری در مکان‌های مختلفی اداره و نگهداری شوند (شبیه به POPها یا دفاتر مرکزی استفاده شده توسط اپراتورهای مخابراتی استفاده می‌شوند).»

از دیدگاه آر اند ام (R&M) مراکز داده لبه همواره با کمبود فضا مواجه خواهند بود. بنابراین باید طوری ساخته شوند که امکان حرکت دادن راحت آن‌ها وجود داشته باشد. آنها باید طوری ساخته شوند که تا حد ممکن جمع و جور و فشرده باشند که این موضوع نیاز به یک سیستم کابل کشی با تراکم بالا را آشکار می‌سازد. برای پاسخگویی به این نیاز، آر اند ام (R&M) راهکار با تراکم بالا EdgeGo را توسعه داده است. بدین ترتیب آر اند ام (R&M) در آینده با حمایت از ساخت مراکز داده لبه در کنار مشتریان خود خواهد بود. Andreas Rüsseler می‌گوید:

«ما می‌خواهیم تکنولوژی لبه (Edge) را به سرعت توسعه دهیم.» بخش‌های مختلفی از جمله اپراتورهای شبکه، شهرداری‌ها و خدمات آب، بخش خودروسازی، صنعت، تجارت، رسانه‌ها و بخش حمل و نقل جزوی از شرکای بالقوه در این مسیر خواهند بود.

روند اتوماسیون

بزودی مقاله‌ای در مورد روند اتوماسیون‌سازی در مراکز داده در یک مکان مشخص منتشر خواهد شد. 

Andreas Ruesseler
امتیاز شما به این مطلب