کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

ethernet-cable-vs-network-cable

ethernet-cable-vs-network-cable


کابل اترنت و کابل شبکه

کابل اترنت چیست؟

کابل اترنت مفهومی از سیم شبکه کابل کشی است که برای استفاده در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) می‌باشد. در واقع کابل‌هایی برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی (PCها) که به عنوان یک رسانه مشترک برای انتقال داده‌ها و منبع تغذیه (Power over Ethernet، یا PoE) مورد استفاده قرار می گیرد، کابل Ethernet  نامیده می شوند. این کابل‌ها در صورت کابل کشی بد و استفاده از کابل‌های بی کیفیت، از مهمترین دلایل برای عملکرد ضعیف شبکه هستند.

 installation of Ethernet cable 2 1024x738

 

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه مفهوم گسترده‌ای از انواع کابل‌های مورد استفاده در شبکه‌های مختلف است. این کابل‌ها برای اتصال و انتقال اطلاعات بین یک شبکه و رایانه استفاده می‌شود. انواع زیادی کابل شبکه در بازار وجود دارد و برای شبکه‌های با شرایط متفاوت کابل‌های متفاوتی نیز مورد نیاز است. کابل‌های متقاطع اترنت، زوج کابل‌های به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری چهار نوع کابلی هستند که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Ethernet cable vs network cable1

 

 

کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

دامنه

کابل اترنت شاخه‌ای از کابل شبکه است. فقط کابل‌های شبکه‌ای که در محیط‌های اترنت استفاده می‌شوند (LAN، MAN، WAN)  اترنت نامیده می‌شود. این کابل معمولاً و به طور خاص به یک کابل مسی یا آلومینیومی اشاره دارد ولی کابل شبکه اشاره به طیف وسیعی از انواع کابل مانند کابل پچ و فیبر نوری شیشه ای دارد. در حقیقت، هر کابلی که برای شبکه‌ها به‌کار می‌رود، کابل شبکه است.

 

دسته‌بندی

اترنت مدرن معمولاً با زوج کابل‌های به تابیده و با کانکتورهای RJ45 ماژولار 8P8C راه‌اندازی می‌شود. نوع بدون حفاظ آن‌ها که UTP است شناخته ترین نوع می‌باشد و به عنوان  Ethernet cable نامیده می‌شود و معمولاً در رده‌های استاندارد دسته بندی می‌شوند. برای مثال کابل‌های Cat5e و Cat.6 محبوب ترین کابل های اترنت در بازار فعلی هستند. دیگر کابل های اترنت به روز شده مانند Cat.6A، Cat.7A برای عملکرد بهتر هستند. همه موارد فوق که از آن‌ها به عنوان Ethernet cable یاد شد، کابل شبکه نیز هستند. با این حال، تکنولوژی مدرن، اترنت را توسعه داده است و اجازه می‌دهد تا آن را بر روی کابل‌های کواکسیال و فیبر نوری، که فراتر از تکنولوژی اولیه اترنت (Ethernet) هستند، اجرا کنند. این تکامل، مفهوم کابل اترنت و کابل شبکه را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

 

کاربرد

بر خلاف (WLAN (WiFi, wireless local area network اترنت یک تکنولوژی دسترسی LAN کابل کشی شده است. هر کابلی که به این دسترسی متصل شود به طور خاص به عنوان “Ethernet cable” و به طور کلی به عنوان “کابل شبکه” نامیده می‌شود. برای شبکه، شبکه کابل کشی شده و WLAN تعریف می‌شود. همانطور که می‌دانیم، وای فای (WiFi) در جهان مدرن به طور چشمگیری محبوب شده است. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا در آینده یک “کابل شبکه بی‌سیم” وجود خواهد داشت که جایگزین کابل‌های استاندارد شود؟ شاید تغییر ساختار و عملکرد قابل پیش بینی باشد، اما نیاز به سیم برای اتصال سرور با هاب همواره غیرقابل اجتناب است.

 

Ethernet cable vs network cable4

 

نتیجه‌گیری

در این مطلب مفهوم کابل Ethernet و کابل شبکه توضیح داده شد و آن‌ها را با هم مقایسه کردیم. کابل اترنت متعلق به رده کابل شبکه است و منحصراً به محیط اترنت اشاره دارد. در حالی که کابل شبکه یک مفهوم کلی از همه انواع کابل‌های مورد استفاده در شرایط مختلف شبکه است.

 

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت R&M در ایران، ارائه دهنده انواع کابل‌های شبکه مسی و فیبر نوری می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

بخوانید: چگونه یک شبکه فیبر نوری خانگی 10G ایجاد کنیم؟

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب