انواع پچ پنل | پچ پنل فیبر نوری (قسمت اول)

پچ پنل

پچ پنل


زمان تخمینی مطالعه:4 دقیقه

مزایای پچ پنل‌های فیبر نوری

شناسایی برای نصب و مدیریت: این مزیت پچ پنل‌های شرکت R&M برای شما این امکان را فراهم می‌سازد تا در یک پروژه کابل‌کشی، بتوانید برای ارتباط زیرسامانه‌ها با یکدیگر این امکان را داشته باشید که، اتصال تمامی کابل‌ها را مدیریت و راهبری کنید.
محافظت در برابر آسیب‌ها و آلودگی‌ها: پچ پنل‌های فیبر نوری شرکت R&M به لطف داشتن درپوش‌های فلزی هم برای خود پچ پنل و هم برای Splice trayهای درون پچ پنل، از فیبرهای درون پچ پنل به خوبی در برابر آسیب‌ها و آلودگی‌ها محافظت می‌کند. همچنین شرکت R&M برای بالابردن حفاظت کابل‌های متصل شده به پچ پنل محصولاتی را با نام Splash line تولید کرده که، درجه حفاظت کابل‌های متصل شده به پچ پنل را بالا می‌برد.
مدیریت نظم کابل‌کشی: پچ پنل‌های فیبر نوری دارای اکسسوری‌هایی برای نظم هرچه بهتر کابل‌ها هستند که به کمک این اکسسوری‌ها می‌توان کابل‌کشی در رک‌ها را مدیریت کرد.
دسترسی برای تست یا نظارت: پچ پنل‌های فیبر نوری بصورت کشویی درون رک‌ها قرار گرفته‌اند که با کشیدن به سمت بیرون رک می‌توان به راحتی به داخل آن‌ها دسترسی داشت.
مدیریت و راهبری: کابل‌های فیبر نوری دارای تعداد رشته‌های بسیاری هستند که درون پچ پنل‌ها از یکدیگر جدا شده و در Splice trayها جوش می‌خورند. این Splice trayها برای مدیریت بهتر این کابل‌ها درون پچ پنل‌های فیبر نوری، نصب شده‌اند و به کمک آنها می‌توان به راحتی کابل‌ها و پورت‌های یک پچ پنل را مدیریت نمود.

امکانات پچ پنل‌های فیبر نوری

•پیش ساخته: این نوع پچ پنل‌ها درون کارخانه تولید شده و کابل‌ها و متراژ آنها از قبل به تولید کننده اعلام می‌گردد.
• سیستم حفاظتی
‌ •Splice trayهایی با شعاع‌های 30، 35 و 40 میلی‌متر: این تجهیزات به مدیریت کابل‌ها و ایمنی آنها در پچ پنل کمک می‌کند.
• پوشش‌های شفاف برای جلوگیری از گرد و غبار: این پوشش‌ها که به روی کانکتورها و یا آداپتورها کشیده می‌شوند، موجب عدم نفوذ گرد و غبار به درون پچ پنل‌ها می‌گردند.
• محل یکپارچه برای لیبلینگ: پچ پنل‌ها برای هر پورت بر روی صفحه بیرونی خود محل مشخصی برای قرار دادن برچسب یا لیبل دارند که به کمک آن می‌توان کابل‌ها و پورت‌های پچ پنل را مدیریت نمود.
• روکش‌های فسفربرنزی (PhBr) برای آداپتورهای تک حالته (SM) و چند حالته (MM) و روکش سرامیکی مخصوص آداپتورهای SC
• ورودی‌های جداگانه برای کابل‌ها و تسکین فشار روی آنها: پچ پنل‌های شرکت R&M را می‌توان به اکسسوری‌های نگهدارنده کابل مجهز کرد تا از فشار به کابل‌های متصل شده به پچ پنل جلوگیری کرد. این فشار به مرور زمان باعث از بین رفتن کابل و افت کارایی سیستم می‌گردد.

انواع پچ پنل

انواع آداپتورهای درون پچ پنل

آداپتورها تجهیزاتی هستند که دو کابل فیبر نوری را در مقابل یکدیگر نگه می‌دارند. این آداپتورها در طول زمان و با پیشرفت تکنولوژی کوچکتر شدند و توانستند به کمتر کردن حجم کابل‌کشی کمک شایانی کنند. در ادامه با انواع آداپتورهای موجود بیشتر آشنا می‌شویم:
آداپتور تکی (Simplex)
این آداپتورها تنها یک ورودی برای کابل فیبر نوری دارند که بر اساس کانکتور سربندی شده بر روی کابل در انواع SC، E-2000، FC و SC در بازار موجود هستند. نمونه‌هایی از این آداپتورها را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

آداپتورهای دوتایی (Duplex)
این آداپتورها دو ورودی برای دو کابل فیبر نوری دارند که بر اساس کانکتور سربندی شده بر روی کابل در انواع E-2000، SC-RJ، LC و SC در بازار موجود هستند. نمونه‌هایی از این آداپتورها را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

آداپتورهای چندتایی (Multiple)
این آداپتورها برای پشتیبانی از فیبرهای نوری چند رشته که با کانکتورهای MPO یا MPT سربندی شده‌اند، بکار می‌روند. با استفاده از این آداپتورها می‌توان یک کابل فیبر نوری چند رشته را درون پچ پنل به چندین کابل فیبر نوری تبدیل کرد و حجم کابل‌کشی را بطور قابل توجهی کاهش داد. نمونه‌تی از این آداپتورها را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *