چگونه سرعت شبکه وای فای خود را تقویت کنیم

Wi-Fi network speed

Wi-Fi network speed


وای فای

آخرین فناوری های وای فای

این یکی از بهترین روش‎هایی است که شما می‎توانید اطمینان حاصل کنید شبکه وای ‎فای شما سریع و قابل اطمینان است. اگر از سخت‌افزار قدیمی‎ و تاریخ گذشته استفاده می‎کنید، توصیه ما به شما این است که سخت‌افزار خود را به‎روز کنید. همچنین مطمئن شوید كه کارت شبکه داخل کامپیوتر شما نیز به‎روزرسانی شده باشد.

در زمان های مشخص روتر خود را ریبوت کنید

سعی کنید به شکل زمان‎بندی شده و منظم روتر خود را ریبوت کنید تا تمام تنظیمات روتر نوسازی شده و پکت‎های خالی موجود در روتر پاکسازی شود. با این کار سرعت اینترنت شما افزایش پیدا می‎کند و مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد. در شبکه های شلوغ معمولا توصیه می‎شود که روتر خود را روزی یک بار ریبوت کنید. اگر روتر شما جدید و پیشرفته است می‎توانید برای ریبوت خودکار آن برنامه زمانی تعریف کنید.

روتر را در مرکز و ارتفاع بالا قرار دهید

موقعیت مکانی روتر در وضعیت عملکرد آن نقش بسیار بالایی دارد. به ویژه اگر شما روتر خود را در گوشه ه‎ای از خانه پنهان کرده باشید این احتمال زیاد خواهد بود که سیگنال ارسالی به سمت دیگر خانه ضعيف شده یا کلا قطع شود.

بهترین مکان برای قرار دادن یک روتر یک نقطه مرکزی در خانه و به دور از موانع مزاحم و تا حد امکان در ارتفاع بالا است. فراموش نکنید که روتر را از سایر تجهيزات الکترونیکی نیز دور نگه دارید.

برد وای فای را با ترفندهای دست ساز افزایش دهید

با استفاده از این روش می‎توانید قدرت امواج وای ‎فای را تا حدود 1.5 برابر محدوده تحت پوشش (برد) پیش فرض آن افزایش دهید. در این روش شما باید یک قوطی فلزی نوشابه را از جهت عمودی آن برش بزنید و آن را روی آنتن روتر قرار دهید تا امواج وای ‎فای تقویت شود.

4 437

 

از شبکه وای فای خود در مقابل هکرها محافظت کنید

یکی از دلایل اصلی کند شدن ناگهانی سرعت وای فای این است که ممکن است وای ‎فای شما هک شده باشد و شخص دیگری بدون اطلاع شما مشغول استفاده از پهنای باند شما باشد. بهترین کار برای محافظت از یک شبکه در مقابل هک شدن انتخاب یک کلمه عبور پیچیده و طولانی است.

موقعیت آنتن ‎ها

اگر روتر شما از چند آنتن استفاده می‎کند سعی کنید آنها را در موقعیت عمود به یکدیگر قرار دهید. مهندس wifi سابق اپل، الف وات می‎گوید قدرت گیرندگی بین روتر و یک دستگاه زمانی به حداکثر خود می‎رسد که گیرنده و فرستنده در امتداد یک دیگر قرار داشته باشند.

از تداخل با سایر لوازم خانگی جلوگیری كنيد

لوازم خانگی مثل تلفن بی‎سیم، مایکرویو و سایر دستگاه‎های الکترونیک می‎تواند روی سرعت وای‎فای شما تاثیرگذار باشد، بنابراین تا حد ممکن روتر خود را از آنها دور نگه دارید و یا از روترهای دو بانده استفاده کنید که تداخلی با این لوازم خانگی ایجاد نمی‎کنند.

از اپلیکیشن هایی که در خفا پهنای باند شما را مصرف می‎کنند اجتناب کنید

خیلی از اپلیکیشن ها هستند که در پس زمینه به اینترنت متصل باقی می‎مانند و پهنای باند اینترنت شما را مصرف می‎کنند. اگر از چنین اپلیکیشن هایی روی کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود استفاده می‎کنید که به مرور زمان باعث کند شدن سرعت اینترنت شما می‎شود، باید آنها را از روی دستگاه خود پاک کنید. اگر از wifi روی کامپیوتر خود استفاده می‎کنید، مطمئن شوید در زمان عدم استفاده وای فای سایر دستگاه‎ها خاموش باشد.

سایر آداپتورهای متصل را غیرفعال كنيد

برای غیرفعال كردن آداپتورهای متصل ابتدا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows + R صفحه مربوط به فرمان Run را باز کنید. سپس فرمان ncpa.cpl را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. در اینجا آداپتورهای موجود را مشاهده خواهید کرد. حالا باید به غیر از آداپتورهای شبکه باقی آنها را غیرفعال كنيد.

کانال وای فای درست را پیدا کنید

اگر همسایگان شما هم از وای‎فای استفاده می‎کنند، این امکان وجود دارد که کانال شبکه شما با سیگنال آنها تداخل ایجاد کند، بنابراین بهتر است کانالی را انتخاب کنید که با سایرین مشترک نباشد تا امکان تداخل امواج از این طریق از بین برود. برای پیدا کردن بهترین کانال برای روتر خود می‎توانید از اپلیکیشن‎ هایی مثل Wi-Fi Analyzer استفاده کنید.

روتر قدیمی‎ خود را به تکرار کننده تبدیل کنید

تکرار کننده یا repeater دستگاهی است که از آن برای تکرار کردن امواج به منظور افزایش قدرت و برد آن استفاده می‎شود و شما می‎توانید از روتر قدیمی‎ و بلااستفاده خود برای این منظور استفاده کنید تا امواج شبکه وای‎فای خود را به نقاط دورتری منتقل کنید و در تمام اتاق‎های خانه از سرعت یکسانی از اینترنت برخوردار شوید.

 منبع: ماهنامه شبکه

بخوانید: آیا دستگاه‌های هوشمند شما جاسوس شما هستند؟

امتیاز شما به این مطلب