سیستم RFID برای پارکینگ هوشمند

 تبدیل سیستم سنتی مدیریت پارکینگ به پارکینگ مکانیزه و هوشمند مبتنی بر فناوری RFID، باعث افزایش سرعت، امنیت و در نهایت رضایت صاحبان خودرو و صاحبان پارکینگ می‌شود. پارکینگ هوشمند، از رایج ‌ترین راهکارهای RFID است که می ‌تواند سبب ایجاد تغییرات بسیاری در مدیریت پارکینگ شود. همراهی فناوری RFID و نرم افزار پارکینگ می‌تواند امکانات زیادی را به منظور مدیریت پارکینگ فراهم کند؛ ایجاد دسترسی ورود و خروج خودکار به خودروها، تفکیک روز و ساعت دسترسی هر خودرو به پارکینگ و تعیین مدت زمان حضور هر خودرو در پارکینگ تنها بخشی از این امکانات هستند.

از مهم‌ ترین مزایای سیستم پارکینگ مکانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل ورود و خروج خودروها به طور خودکار
  • استفاده بهینه از ظرفیت پارکینگ
  • سهولت تردد خودروها هنگام خروج و حذف انتظار هنگام وارد و یا خارج شدن از گیت پارکینگ
  • محاسبه زمان و هزینه استفاده هر خودرو از پارکینگ به صورت خودکار
  • نمایش تعداد دقیق ظرفیت خالی پارکینگ

همان طور که در بالا به آن پرداختیم، در یک پارکینگ هوشمند صاحب خودرو، دیگر زمانی را صرف پیدا کردن فضای خالی نمی کند زیرا جای خالی پارک توسط سیستم های هوشمند به صاحب خودرو نشان داده خواهد شد و همچنین ورود و خروج از این پارکینگ با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت و دیگر نیازی به صف های طولانی نخواهد بود.

این سیستم که شامل برچسب های RFID شیشه جلویی اتومبیل، آنتن خواننده RFID، دستگاه خواننده RFID که اطلاعات آنتن را به کامپیوتر ارسال می نماید، نرم افزارهای لازم برای اجرای اتوماسیون پارکینگ و راهبند تمام اتوماتیک می باشند. علاوه بر این، دستگاه خواننده (Reader) هم می تواند به صورت بی سیم و یا سیم دار به کامپیوتر متصل گردد. البته فرکانس RFID مورد نیاز برای پارکینگ UHF می باشد. (UHF فرکانس برد بلند است.)

هدف از ارایه این راهکار ایجاد سیستم مدیریت پارکینگ با استفاده از تکنولوژی RFID است به گونه ای که نظارت جامعی بر تردد وسایل نقلیه صورت گیرد. سیستم اتوماسیون پارکینگ باعث می شود کنترل پارکینگ مؤثرتر و متمرکزتر شود. استفاده از یک سیستم کاربردی پارکینگ RFID به شما در حل مشکلات کنترل پارکینگ، تعداد ماشین های پارک شده، بررسی سوابق پارکینگ و موارد دیگر کمک می کند.

استفاده از پارکینگ هوشمند در انواع ساختمان ها

امروزه ساخت پارکینگ هوشمند بسیار افزایش یافته. به غیر از مکان های تجاری مانند مراکز خرید، ساختمان های مدرن نیز از آن بهره می برند. چرا که این ساختمان ها تجهیزات پیشرفته ای دارند. به همین علت تمامی مناطق و بخش های آن ها نیز باید به همین صورت بوده و همراه با تکنولوژی باشند.

اما این مسئله در ساختمان های مسکونی صدق نمی کند، چرا که ساختمان های مسکونی همواره مراجعه کنندگان و رانندگان ثابتی را به خود اختصاص داده اند و آنطور که باید نیازی به این پارکینگ ها ندارند. البته در بسیاری از موارد دیگر افراد برای این که بتوانند از سیستم هوشمند بهره مند شوند، به شیشه های خودرو خود یک شناسه هوشمند نصب می کنند که با نام Tag شناخته شده است. همچنین از آنتن های ورودی و خروجی نیز استفاده می شود تا مدیریت پارکینگ راحت تر شود.

معایب پارکینگ هوشمند

برنامه های کاربردی پارکینگ هوشمند هنوز در ایران به سطح خوبی نرسیده است که به صورت جامع در اختیار مردم قرار گیرد دلیل آن این است که اطلاعات مربوط به جای پارکینگ خیابانی را نمی توان به راحتی جمع آوری کرد و به بستر مدیریت انتقال داد. در اصل، اگر برای پیاده سازی این برنامه سازمان های دولتی و خصوصی کمک کننده ارسال اطلاعات باشند می توان بیان کرد که با یک اپلیکیشن و تهیه ی سنسورهای لازم پارکینگ هوشمند در سراسر شهرها قابل استفاده خواهد بود و بسیاری از مشکل ها از جمله ترافیک و جریمه پارک دوبل و… حل خواهد شد. در این عصر استفاده از اینترنت اشیا، زندگی را بسیار آسان تر خواهد کرد.

راهکارهای مختلفی برای رفع ترافیک شهری و آلودگی هوا ارایه شده است که بهترین آن ها پارکینگ هوشمند است. مزایای فراوان این راهکار موجب گسترش روزافزون آن در سراسر جهان شده است. کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا و ترافیک از مزایای این راهکار است.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *