تفاوت‌های 5G و 4G

4G VS 5G

4G VS 5G


5G و 4G

5G از انواع مختلف آنتن استفاده می‌کند، در فرکانس‌های طیف رادیویی مختلف عمل می‌کند، دستگاه‌های بسیاری را به اینترنت متصل می‌کند، تأخیر را به حداقل می‌رساند، و سرعت فوق‌العاده بالایی را فراهم می‌کند.

 

تفاوت‌های 5G و 4G

یک تفاوت اساسی 5G و 4G این است که شبکه‌های 5G از فرکانس‌های رادیویی منحصر به فردی برای دستیابی به آنچه شبکه‌های 4G نمی‌توانند انجام دهند، استفاده می کنند.
طیف رادیویی به باندهایی با خصوصیات خاصی تقسیم می‌شود و این امکان وجود دارد که از فرکانس‌های بالاتر استفاده شود. شبکه‌های 4G از فرکانس‌های کمتر از 6 گیگاهرتز استفاده می‌کنند، اما شبکه‌های 5G احتمالاً از فرکانس‌های بسیار بالاتری، در محدوده 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز استفاده خواهد کرد.
این فرکانس‌های بالا به دلایل مختلف بسیار مناسب هستند، یکی از مهم‌ترین دلیل‌ها این است که آن‌ها از یک ظرفیت بزرگ برای داده‌های سریع پشتیبانی می‌کنند. آن‌ها نه تنها با داده‌های شبکه‌های موبایلی همپوشانی دارند بلکه می‌توانند در آینده برای افزایش تقاضای پهنای باند مورد استفاده قرار گیرند. این فرکانس ها بسیار جهت پذیر نیز هستند و می‌توانند در کنار سایر سیگنال‌های بی‌سیم، بدون ایجاد تداخل به کار روند.

دکل‌های 4G داده‌ها را در همه جهت‌ها می‌فرستند و این موضوع باعث هدر رفتن انرژی و توان امواج رادیویی در موقعیت‌هایی که حتی به دسترسی به اینترنت نیاز نیست، می‌شود.
5G از طول‌موج کوتاه‌تری استفاده می‌کند، بدین معنا که آنتن‌ها می‌توانند بسیار کوچک‌تر از آنتن‌های موجود باشند و با این وجود کنترل جهت‌ها به صورت دقیق انجام می‌شود. همچنین یک ایستگاه اصلی می‌تواند از آنتن‌های با چند جهت استفاده کند. این بدین معنی است که 5G تا 1000 دستگاه در هر متر بیشتر نسبت به 4G، پشتیانی می‌کند.
این‌ها همه بدین معنی است که شبکه 5G قادر خواهد بود اطلاعات فوق‌العاده سریع را به کاربران بسیار زیادی، با دقت بالا و تأخیر زمانی کم بفرستد.
با این حال، بسیاری از این فرکانس‌های فوق‌العاده بالا تنها در صورتی کار می‌کنند که خطوط مستقیم بین آنتن و دستگاه دریافت کننده سیگنال وجود داشته باشد. برخی از این فرکانس‌های بالا به راحتی توسط رطوبت، باران و سایر اشیا جذب می‌شوند، به این معنی که آن‌ها به اندازه کافی سفر نمی‌کنند.
به همین دلیل می‌توان انتظار داشت تعداد بیشتری از آنتن‌های کوچک که به‌طور استراتژیک برای پشتیبانی از5G قرار گرفته اند، حتی در صورت نیاز در هر اتاق یا ساختمان، وجود داشته باشد. احتمالاً تعدادی ایستگاه تکرار خواهند شد تا امواج رادیویی را تا حد امکان برای فراهم کردن پشتیبانی 5G با دامنه‌های طولانی برسانند.
تفاوت دیگر 4G و 5G این است که شبکه‌های 5G راحت‌تر نوع داده‌های مورد نیاز را درک می‌کنند و قادر خواهند بود در مواردی که استفاده نمی‌شوند یا به نرخ پایین‌تری برای دستگاه‌های خاصی نیاز دارند، به حالت با قدرت پایین‌تری تغییر یابند. اما برای چیزهایی مانند انتشار ویدئوهای HD از حالت با قدرت بالاتر استفاده کنند.

از نظر سرعت اوج، 5G بیست برابر از 4G سریع‌تر است. این بدین معنی است که زمانی که مثلا برای دانلود یک داده (مثلاً یک فیلم) با 4G طول می‌کشد، همان داده در شبکه 5G بیست برابر سزیع تر دانلود می‌شود. از یک نگاه دیگر می‌توان گفت قبل از اینکه 4G بتواند نیمه اول آن را دانلود کند، 5G می‌تواند نزدیک به 10 فیلم دانلود کند!
5G دارای سرعت اوج دانلود 20Gb/s  است در حالی که این عدد برای 4G برابر 1Gb/s است.
این عدد برای دستگاه‌هایی است که جابه‌جا نمی‌شوند مانند  یک دسترسی ثابت بی سیم (FWA) راه‌اندازی شده، جایی که یک اتصال بی سیم مستقیم بین برج و دستگاه کاربر وجود دارد.
با این وجود این سرعت به سرعت نرمالی که یک دستگاه تجربه می‌کند، اشاره نمی‌کند. چراکه عوامل زیادی وجود دارند که بر پهنای باند تأثیر می‌گذارد.
5G هنور منتشر نشده است بنابراین ما نمی‌توانیم در مورد تجربیات استفاده از آن در دنیای واقعی نظر بدهیم. اما می‌توان تخمین زد که 5G سرعت‌های دانلود روزانه حداقل 100Mb/s را ارائه خواهد کرد. متغیرهای زیادی وجود دارد که سرعت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما شبکه‌های 4G اغلب میانگینی کمتر از 10Mb/s را نشان می‌دهد که در دنیای واقعی 5G حداقل 10 برابر سریع‌تر از 4G را ارائه می‌کند.

5G چه کارهایی می‌تواند انجام دهد که 4G نمی‌تواند؟

با توجه به تفاوت شدید آن‌ها در نحوه عملکرد، واضح است که 5G مسیر جدیدی را به سوی آینده برای دستگاه‌های موبایل و ارتباطات هموار خواهد کرد. اما این برای شما واقعاً به چه معناست؟
5G همچنان به شما اجازه ارسال پیام های متنی، برقراری تماس تلفنی، مرور اینترنت و انتشار ویدئو را می‌دهد. در واقع هیچ کدام از کارهایی که شما هم اکنون با تلفن خود انجام می‌دهید و در ارتباط با اینترنت هستند، زمانی که از 5G استفاده می‌کنید، حذف نمی‌شوند، بلکه فقط ارتقاء می‌یابند. وب سایت‌ها سریعتر بارگذاری می‌شوند، فیلم‌هایی که قبلاً به صورت خودکار شروع می‌شدند، حتی سریعتر بارگذاری می‌شوند، کندی بازی‌های چند نفره آنلاین متوقف می‌شود و در هنگام استفاده از اسکایپ یا FaceTime و … یک ویدئو واضح و واقع بینانه خواهید دید.


4

 

اگر شما در نهایت، استفاده از 5G را جایگزین کابل کشی کنید، متوجه می‌شوید که می‌توانید همزمان بیشتر دستگاه‌های خود را بدون مشکل پهنای باند، به اینترنت متصل کنید. برخی از اتصالات اینترنتی خانگی بسیار آهسته هستند و به سادگی از تمام تکنولوژی های متصل شده که این روزها بیرون آمده اند، پشتیبانی نمی کنند.
5G در خانه به شما اجازه می دهد گوشی هوشمند خود، ترموستات بی سیم، کنسول بازی ویدئویی، دستگیره‌های در هوشمند، هدست واقعیت مجازی، دوربین‌های امنیتی بی سیم و لپ تاپ به طور همزمان به یک روتر وصل کنیم، بدون اینکه هنگام کار کردن آن‌ها در یک زمان، نگران توقف کار باشیم.
از آنجا که 4G در فراهم کردن تمام داده‌های مورد نیاز برای تعداد بیشتری از دستگاه‌های تلفن همراه شکست خواهد خورد، 5G راه هایی را برای فن آوری‌های پیشرفته‌تر اینترنت مانند چراغ های راهنمایی هوشمند، سنسورهای بی سیم، پوشیدنی‌های هوشمند که برنامه آن ها بر روی تلفن همراه نصب می‌شوند و ارتباطات ماشین به ماشین باز خواهد کرد.
از آنجایی که 5G می‌تواند اطلاعات را سریعتر از شبکه‌های 4G حمل کند، غیر ممکن نیست که انتظار داشته باشیم انتقال داده‌های خام و غیر فشرده را بیشتر ببینیم. این امر در نهایت اجازه دسترسی سریعتر به اطلاعات را خواهد داد چون لازم نیست قبل از استفاده آن‌ها را از حالت فشرده شده خارج کنیم.

 

 

بخوانید: 10 ترند تکنولوژی که در سال 2017 شکل گرفت و پیش بینی های جدید برای سال 2018

امتیاز شما به این مطلب