آینده، تحت تاثیر همه جانبه هوش مصنوعی

artificial-intelligence-3

artificial-intelligence-3


 

 

 هوش مصنوعی واژه ای است که این روز ها زیاد به گوش می رسد. خیلی از افراد هنوز هم با شنیدن این کلمه به ربات ها فکر می کنند، ربات هایی که کار ها را آسان می کنند و قرار است جای انسان ها را بگیرند. زمانی که ما از هوش مصنوعی صحبت می کنیم، در واقع منظورمان تکنولوژی است که قابلیت تفکر دارد. این تفکر به طور قطع با آن چه ما به عنوان تفکر انسانی می شناسیم تفاوت های بسیاری دارد، اما تلاش دارد از آن تقلید کند. بسیاری از کار های روزانه ما تاثیر گرفته از هوش مصنوعی است. جست و جوی اینترنتی، شبکه های اجتماعی، اتومبیل های خودران، سیستم های تشخیص چهره و … تنها مواردی از نقش هوش مصنوعی محسوب می شود.

هوش مصنوعی بر مراکز داده هم اثر گذاشته است و در جایگاه یک ابزار می تواند داده ها را مورد بررسی قرار دهد. آنومالی هایی وجود دارند که برای انسان قابل تشخیص نیستند، در این جا نیز هوش مصنوعی به کمک می آید و آن ها را تشخیص می دهد. آنومالی به رفتارهای نا هنجاری گفته می‌شود که با قوانین از پیش تعیین شده مطابقت ندارد. هوش مصنوعی برای مدیریت راحت تر و تامین امنیت در مراکز داده استفاده می شود و بنا است شیوه طراحی، مدیریت و راه اندازی مراکز داده را تغییر دهد.

گسترش هوش مصنوعی به آرامی در حال انجام است و در چند سال آینده استفاده از آن در ابعاد محدود و محافظه کارانه پیش خواهد رفت. همگام با پیشرفت تکنولوژی در راستای آنالیز کردن روابط و الگو ها به طور گسترده تر، تعداد بیشتری از سازمان ها و شرکت های بزرگ از هوش مصنوعی بهره خواهند برد و آن را در محدوده وسیعی از متغیر ها نظیر تاثیرات زیست محیطی، مقاومت و پیکر بندی تجهیزات به کار می گیرند.

AI data center

بر اساس تحقیقات شرکت Webroot و Walefield Research از بین 400 کارشناس در شرکت‌ها، 99 درصد از آن ها معتقد هستند که در مجموع هوش مصنوعی باعث افزایش امنیت شرکت شان خواهد شد. همچنین 87 درصد از آن ها در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و 74 درصد اعتقاد دارند به زودی سازمان‌ها نمی‌توانند امنیت دیجیتالی را بدون استفاده از هوش مصنوعی فراهم کنند.

با این وجود هوش‌مصنوعی با تمرکز بر روی صرفه جویی عملیاتی، بیشتر در مراکز داده برای بهبود عملکرد و فرآیند های موجود مورد استفاده قرار می گیرد و با دقت بیشتری نسبت به دیگر فناوری ها، خطرات شناخته شده را پیش بینی می کند. شرکت ها در حال افزودن هوش مصنوعی به محصولات خود هستند و اگر شرکت هایی مانند شرکت های تامین کننده امنیت موفق نشوند جایی برای هوش مصنوعی باز کنند، به سرعت در جایگاهی عقب تر از رقیبان قرار خواهند گرفت.

اگر بخواهیم به یکی از نقاط قوت هوش مصنوعی اشاره کنیم، بی شک توانایی آن در بررسی سریع حجم زیادی از داده ها خواهد بود. با پدید آمدن تغییرات در مراکز داده، نیاز است قوانین فایروال به صورت دستی تغییر کند. این اتفاق به سرعت توسط هوش‌‌مصنوعی درک شده و اپلیکیشن‌هایی را که برای امن‌سازی، مناسب آن شرایط هستند، انتخاب می کند. سپس قوانین جدید فایروال را به کمک اپلیکیشن‌ها بازنویسی می‌کند. همچنین سیستم‌های هوشمند می‌توانند بر روی رفتارهایی که اهمیت زیادی برای انسان دارد، بیشتر تمرکز کنند. برای مثال میزان حرارت سخت‌افزار مدل‌سازی با فعالیت‌های عادی مقایسه شود یا اینکه زمان‌های دسترسی انفرادی هر یک از کاربران به سیستم، با یکدیگر مقایسه و آنومالی‌ها کشف شود.

Samart datacenter

هوش‌مصنوعی تجارب گذشته را یاد می گیرد و خودش را با شرایط تطبیق می دهد. به علاوه برای استفاده ساده تر از ابزار های امنیتی نقاط ضعف را تشخیص داده و کد و زیر ساخت را برای آسیب پذیری ها بررسی می کند.

توجه شرکت های آینده نگر معطوف هوش‌مصنوعی خواهد بود و ارائه راه کار های نوآورانه جزء اهداف تمامی شرکت ها و سازمان های پویا و فعال در این زمینه است. سرمایه گذاری های فراوانی در این بخش اتفاق می افتد، در نتیجه مشاهده پیشرفت و توسعه ای قابل ملاحظه در صنعت مرکز داده دور از ذهن نیست. برداشتن گامی، هر چند کوچک، در این راستا می تواند برای تمامی شرکت های فعال این حوزه مفید واقع شود و همگی از مزایای آن بهره مند شوند.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *