با AI مرکز داده خود را هوشمندانه مدیریت کنید

artificial ntelligence

artificial ntelligence


زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه

مقدار داده های سطح جهان که ذخیره ، پردازش و مدیریت می شود هر روزه به طور میانگین افزایش می یابد، این حقیقت موجب ایجاد تقاضای جدیدی برای سرورها شده که نیاز به افزایش قدرت، فضا و خنک‌سازی در مراکز داده را تشدید می‌کنند. تمامی این‌ها به همراه افزایش کارایی نرم‌افزارها برای اپراتورهای دیتاسنتر، بخشی از یک راهکار هستند. امروزه هوش مصنوعی در دیتاسنترها بیشتر برای بهبود عملکرد و فرآیندهای موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر روی صرفه جویی عملیات متمرکز شده است، همچنین می‌تواند پیش بینی خطرات شناخته شده را با دقت بیشتری نسبت به سایر فناوری‌ها ارایه دهد.

AI در حال حاضر برای انجام سریع‌ تر و دقیق‌تر عملیات و پردازش‌ها اعمال می‌شود. کارشناسان می‌گویند دیتاسنتری که با به ‌کارگیری هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌شود، نسبت به دیتاسنتری که با الگوریتم‌های ویرایش شده کار می‌کند، به طور قابل ‌توجهی کارآمدتر است. این تکنولوژی می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ که تعداد زیادی دیتاسنتر در مکان‌های مختلف دارند، مزایای زیادی به همراه داشته باشد. در اینجا به توضیح چند مورد می پردازیم.

بهبود امنیت (AI)

 هوش مصنوعی می تواند باعث بهبود امنیت یک دیتاسنتر شود. همچنین می تواند به ارزیابی الگوهای تشخیص نرم افزارهای مخرب و شناسایی نقاط ضعف و تقویت حفاظت در برابر تهدیدات احتمالی کمک فراوانی نماید.

هوش مصنوعی حتی می‌تواند در جاهایی استفاده ‌شود که هنوز بدافزاری دیده نشده است و قرار است رفتار مشکوک کاربران در ترافیک شبکه، کشف شود. AI همچنان می‌تواند داده‌ها را تحلیل کند، خطاهای احتمالی پیکربندی و نقاط ضعف را تشخیص دهد، کد و زیرساخت را برای آسیب‌پذیری‌ها اسکن کند، استفاده از ابزارهای امنیتی را ساده‌تر کند و با توجه به تجارب گذشته یاد بگیرد که خودش را با شرایط تطبیق دهد.

ارایه راهکارهای کارآمد

از طرفی هوش مصنوعی (AI) به ارایه راهکارهای کارآمد در زمینه مدیریت دیتاسنترها نیز کمک می‌کند. استفاده از این تکنولوژی این امکان را فراهم می‌کند که ماشین‌های پیشرفته یاد بگیرند بر روی داده‌های مختلف در دیتاسنتر نظارت کنند، همچنین تصمیمات هوشمندانه‌ای برای عملکرد تجهیزات شبکه بگیرند. این امکان یادگیری از ماشین‌های دیگر می‌تواند تغییرات مهمی ایجاد کند و راهکارهای مناسب و کارآمدی را برای مدیریت دیتاسنترها فراهم کند.

جذب و پردازش داده ها

هوش مصنوعی نیز به نوبه خود نقش مهمی در کمک به سرویس های داده ای در جذب و پردازش و تجزیه تحلیل این داده ها با سرعت های بیشتر و قدرتمندتر دارد. از سیستم های نظارت اتوماتیک گرفته تا سیستم های صرفه جویی انرژی ازجمله کارایی هوش مصنوعی است که بهره وری دیتاسنتر را به صورت چشمگیری بهبود می بخشد.

مدیریت تجهیزات و زیرساخت ها

سیستم های هوش مصنوعی می توانند سلامت سرورها، ذخیره‌سازی و تجهیزات شبکه را کنترل و بررسی کنند. برای مثال آیا سیستم ها به درستی پیکربندی شده اند و یا چه زمانی تجهیزات درحال خرابی هستند.

موانع استفاده از هوش مصنوعی (AI)

اولین مانع در استفاده از هوش مصنوعی در دیتاسنتر ترس غالب بر آن است. هوش مصنوعی نوعی از تکنولوژی است که هنوز در مراحل ابتدایی است و برای اینکه از دخالت های انسانی در دیتاسنتر پیشی بگیرد، باید به طور دقیق مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد تا عملکردش قابل تضمین باشد. اما هنگامی که این مشکل برطرف شود، هوش مصنوعی توانایی ارایه یک تجسم، اتوماسیون و فرآیند نظارت جامع را دارا خواهد بود که می تواند قدرت، کولینگ و انرژی لازم مورد نیاز را پیش بینی کند. هوش مصنوعی همچنین در جهت ایجاد شرایط مطلوب برای دیتاسنتر، قابلیت یادگیری مؤثر رفتار و اعمال را دارا است و در ایجاد انطباق فن آوری های جدیدی که ممکن است بر صنعت دیتاسنتر تاثیر مفیدی داشته باشند، مثمرثمر خواهد بود.

در حال حاضر، شرکت‌­های دیتاسنتر می‌گویند ظهور هوش‌ مصنوعی بیشتر یک مزیت است نه بار سنگین و یا چیزی که باید از آن ترسید. این فناوری باعث شتاب بخشیدن به محصولات و پاسخ‌ به مشتری خواهد شد.

AI

 

 

 

بخوانید: inteliPhy net 3.0 درحال آماده سازی است

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *