کابل شبکه رده 6 | کابل Cat. 6 و کابل Cat. 6A

کابل شبکه CAT6 - CAT6.A

کابل شبکه CAT6 - CAT6.A


کابل شبکه رده 6 از نرخ داده گیگابیت اترنت معادل 1 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند. با استفاده از این کابل ها می توانند اتصالات 10 گیگابیت اترنت را در طول یک فاصله محدود (164 فوت برای یک کابل تک) فراهم می شود. کابل شبکه Cat. 6 دارای چهار جفت سیم مسی است و از تمام جفت ها برای سیگنال رسانی استفاده می کند تا به سطح بالایی از عملکرد را به دست یابد.

سایر اطلاعات اساسی درباره کابل Cat. 6:

• کابل Cat. 6 مانند نسل های قبلی کابل های اترنت، با کانکتورهای استاندارد RJ45 سربندی می شود.
• نوشته چاپ شده بر روی غلاف کابل آن را با عنوان Cat. 6 معرفی می کند.
• نسخه پیشرفته Cat. 6 به نام Cat. 6A است که تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند.

cat6

cat. 6A

کابل Cat. 6 در مقایسه با Cat. 6A

کابل استاندارد رده پیشرفته 6 (Cat. 6A) به منظور بهبود عملکرد کابل های اترنت Cat. 6 ایجاد شده است. با استفاده از Cat. 6A سرعت 10 گگابیت اترنت برای یک کابل تک تا طول 328 فوت امکان پذیر می شود. دو برابر Cat. 6 که سرعت 10 گیگابیت اترنت را تا طول 168 فوت پشتیبانی می کند. در مقایسه با عملکرد بالاتر، کابل Cat. 6A هزینه نسبتا بالاتری نسبت به همتای خود یعنی Cat. 6 دارد و کمی ضخیم تر است اما هنوز هم از کانکتورهای RJ45 استاندارد استفاده می کنند.

Cat5e cat6 ca6a cat7 Premium Wires

کابل Cat. 6 در مقایسه با Cat. 5e

تاریخچه طراحی کابل برای شبکه های اترنت منجر به دو تلاش جداگانه برای بهبود استاندارد نسل قبلی کابل های اترنت یعنی کابل رده 5 (Cat. 5) شده است. یکی Cat 6 نامیده شد و دیگری Cat. 5e  (رده پیشرفته 5). Cat. 5e فاقد برخی از پیشرفت های فنی بود به همین دلیل رده Cat. 6 برای رفع آن ها تولید شد. ولی Cat. 5e نصب و راه اندازی گیگابیت اترنت را با قیمت کمتری فراهم می کند. مانند Cat. 6، کابل Cat. 5e از چهار زوج سیم برای سیگنالینگ و دستیابی به نرخ داده مورد نیاز استفاده می کند. کابل Cat. 5 شامل چهار جفت سیم است، اما دو جفت را بدون استفاده نگه می دارد.
از آنجا که کابل Cat. 5e زودتر وارد بازار شد و عملکرد مناسبی را برای گیگابیت اترنت و با یک قیمت مقرون به صرفه ارائه کرد، به یک انتخاب محبوب برای نصب و راه اندازی اترنت تبدیل شد. استفاده از این کابل ها باعث شد گذر صنعت به 10 گیگابیت اترنت نسبتاً با سرعت کمتری پیش برود همچنین به طور قابل توجهی سرعت پذیرش Cat. 6 را کاهش دادند.

cat6 vs cat5e

محدودیت های Cat. 6

مانند انواع دیگر کابل کشی با زوج ها بهم تابیده مطابق با استاندارد TIA/EIA، طول اجرایی کابل Cat. 6 محدود شده است و حداکثر طول پیشنهادی برای سرعت اتصال اسمی آن برابر 328 فوت است. همان طور که قبلا ذکر شد، کابل Cat.6 از اتصالات اترنت 10 گیگابیتی پشتیبانی می کند اما نه در کل این فاصله.
Cat.6 در مقایسه با Cat. 5e هزینه بیشتری دارد، به همین دلیل، بسیاری از خریداران Cat. 5e را بیشتر از Cat. 6 انتخاب می کنند. ولی این افراد در مواقعی که نیاز باشد کابل‌ها سرعت 10 گیگابیت اترنت را پشتیبانی کند، باید کابل‌ها را ارتقاء دهند.

شرکت آر اند ام (R&M) طبقه بندی کاملی از کابل های شبکه را توسط سیستم R&Mfreenet خود در اختیار مشتریانش قرار داده است که موجب شده است تا نیاز های مشتریان به صورت بهینه و با قیمت بسیار مناسب توسط سبد محصولات این شرکت تامین شود. این طبقه بندی کلی شامل انواع کابل های Cat.6 و Cat.6A نیز می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دسته از کابل ها و مشاهده انواع مختلف آن ها بر روی لینک‌های زیر کلک کنید:

بخوانید: کابل شبکه رده 7 | کابل Cat. 7 و کابل Cat. 7A

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *