چگونه از مرکز داده خود در مقابل نشت مایعات محافظت کنیم؟


 

آتش، گاز، دود، گرد و غبار، آب و بخار می‌تواند به سرعت سیستم های IT شما را خراب کند. حتی اگر همه چیز را برای محافظت در برابر این سناریوهای تهدید انجام داده باشید، باید به طور مرتب اقدامات مورد نظر خود را بررسی کنید.

در مطالب قبلی در مورد سیستم اطفاء حریق FM-200 که رایج ترین نوع سیستم اطفاءحریق مورد استفاده در اتاق های سرور است، صحبت کردیم. یکی دیگر از عوامل اصلی در خرابی مرکز داده نشت است که باعث بزرگترین downtimeها برای اپراتورهای مرکز داده می‌شود و جلوگیری از آنها یکی از اساسی‌ترین اقدامات در راستای حفاظت از مرکز داده است. مطالعات نشان می دهد که حدود 24 درصد از قطعی‌های برنامه ریزی نشده مرکز داده ها ناشی از آب و هوا، آب، گرما یا خرابی تهویه کننده هوای اتاق کامپیوتر (CRAC) بوده است. بیشتر مشکلاتی که مرکز داده در اثر رطوبت با آن ها مواجه می‌شوند ناشی از نفوذ باران، لوله کشی ضعیف و مشکلات‌ سازه‌ای سقف ها و پنجره ها هستند. علاوه بر نشت آب، نشت مواد شیمیای یا یا سایر مواد خورنده نیز به راحتی قابل تشخیص و پیشگیری هستند. در ادامه چند روش مناسب برای جلوگیری از نشت در مرکز داده ها پیشنهاد شده است که به کمک آن ها می‌توان از downtimeهای ناشی از رطوبت جلوگیری کرد.

  1. بیش از حد محافظت نکنید!

بسیاری از مدیران تاسیسات تصور می‌کنند باید هر متر مربع از فضا را از نفوذ آب محافظت کنند در حالی این گزینه در صورتی عملی است محدودیت بودجه وجود نداشته باشد. در واقع به منظور بهترین استفاده از منابع لازم است محافظت اساسی در اطراف تجهیزات حساس با ابزار مختلفی (مانند کابل‌ای حساس به مواد شیمیایی و آب، کنترل کننده‌های منطقه ای، سنسورهای به رطوبت) و استفاده از نقاط آشکارسازها برای محافظت از بقیه تسهیلات صورت گیرد. پس بررسی کنید که تهدیدها بیشتر از کجا ناشی میشوند و فقط مناطق ضروری را محافظت کنید.

  1. بررسی را با دقت انجام دهید و محل خروج آب را با قاطعیت حس نزنید!

هنگام انجام ارزیابی تسهیلات پس از یجاد یک downtime به علت تهاجم مایعات، نقاط آشکار ساز در محل‌های نزدیک به تجهیزات حساس را بازدید کنید. همان طور که می دانید در این مواقع بهتر از کابل‌های حساس به مایع استفاده کنید. این کابل ها بسیار متنوع هستند و به بیشتر مناطقی که مایعات در یک تجهیز تخلیه می کنند برسند. این موضوع به مدیران اجازه می دهد تا از هزینه‌های کمتری برای محافظت از مناطق بزرگتر انجام دهند و مهم‌تر از همه، کار پیش بینی مسیر مایع را که در صورت نفوذ یک مایع اتفاق می افتد، آسان می‌کند.

  1. از راه حل تشخیص نشت بدون سیم استفاده کنید

این امکان پذیر یا مقرون به صرفه نیست تا کابل‌ها و سیم‌های بیشتری را به ایستگاه مانیتورینگ خانه یا BMS / DCIM بفرستیم. تشخیص نشت بدون سیم می تواند به سرعت و به آسانی برای برقراری ارتباط بی سیم به واحد پایه، صرفه جویی در هزینه و زمان نصب به کار گرفته شود. پیشرفت های اخیر در تکنولوژی مانیتورینگ بدون سیم، آن را یک گزینه جذاب برای مدیران تجهیزات مدرن تبدیل کرده است. طول عمر باطری، تکنولوژی برداشت انرژی، سهولت مقیاس پذیری، افزایش تشخیص خطا و رمزگذاری امنیتی قوی‌تر تنها برخی از دلایلی هستند که باعث گسترش به کارگیری سنسورهای بدون سیم در تجهیزات اساسی شده است.

  1. کارکنان خود را قوی تر کنید

وقی یک زنگ هشدار به صدا در می آید لازم نیست کارکنان خود را منتظر نگه دارید تا فرد دیگری راه حل مشکل را نشان دهد. یک سیستم گزارش دهی و اسناد و مدارک اجرا کنید که در آن همه افرادی را که می توانند در شرایط بحرانی عمل کنند، شامل شود. آموزش مداوم کارکنان، مدیران را قادر می سازد تا تنظیمات را بهتر انجام دهند و خطاها را تجزیه و تحلیل و اصلاح کنند همچنین از اشتباهات مشابه در آینده جلوگیری کنند. هنگامی که مشکل نشت مایعات یا آب ایجاد می‌شود، ثایه ها ارزشمند هستند. اطمینان حاصل کنید که همه افراد می توانند به درستی عمل کنند و می دانند که چه کاری باید انجام دهند.

تهدیدهای متنوعی وجود دارد که مدیران اجرایی باید هر روز با آن مواجه شوند: شکست سخت افزاری، هکرها، بلایای طبیعی همچنین خطاهای انسانی. خوشبختانه، خرابی ناشی از ورودی مایع به مرکز داده، به لطف مزایای ایجاد شده در تکنولوژی نظارت بر تجهیزات مدرن، یکی از معدود تهدیدهایی است که قابل پیشگیری است. با استفاده از راهکارهایی که به آن ها اشاره شد، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که نشت‌های کوچک قبل از اینکه باعث ایجاد مشکلات بزرگی شوند، متوقف می‌شوند.

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) | نقش UPS در مراکز داده کارآمد

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *