منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) | نقش UPS در مراکز داده کارآمد


 

صرف نظر از طراحی خاص هر یک، چند ویژگی مهم در تمامی UPS ها مشترک است. همه آن‌ها دارای باتری هستند و تا زمانی که برق شهر قابل استفاده است، انرژی را در باتری‌ها ذخیره می‌کنند و پس از قطع برق شهر انرژی باتری را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کنند. بنابراین همان طور که در شکل زیر می‌بینید، تمام سیستم‌ها باید دارای شارژ باتری و مدار اینورتر باشند.
با توضیحات فوق، هنگامی که برق شهر دچار مشکل می‌شود، باتری به عنوان منبع انرژی اینورتر عمل کرده و با سرعتی که به میزان مصرف بار متصل به UPS بستگی دارد، دشارژ می‌شود. زمانی‌که ولتاژ باتری از حد معینی پایین‌تر می‌آید اینورتر به طور خودکار خاموش می‌شود. بنابراین هنگام قطع برق شهر مدت زمانی که بارها می‌توانند تغذیه شوند، به ظرفیت باتری و درصد بار اعمال شده به UPS بستگی دارد.

ups
یک شرکت برای اطمینان از عملکرد بدون وقفه تجهیزات و سیستم‌های خود، از UPSها استفاده می‌کند. تعمیر و نگهداری مناسب برای اطمینان از عملکرد بهینه UPS و همزمان برای به حداقل رساندن مدت ازکار افتادگی (downtime) ضروری است.

نگهداری پیشگیرانه و برنامه ریزی شده UPS ضروری است.
مطالعات نشان می دهد مراقب پیشگیرانه و منظم به شما اجازه می دهد قبل از اینکه مشکلات بالقوه تبدیل به مسائلی جدی و پرهزینه شوند، آن ها را حل و فصل کنید. این کار برای اطمینان از حداکثر کارایی سخت افزار ضروری است. این فاکتور توسط تعداد زیادی از سازمان ها و حتی در دیتا سنترها مورد توجه قرار نمی گیرد.
زمان از کارافتادگی (downtime) یک امر پرهزینه است!
بدون در نظر گرفتن روش های ارزیابی، قطع برق می‌تواند هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات انرژی الکتریکی (EPRI)، هزینه وفقه‌های برق مصرف کنندگان برق در ایالات متحده در حدود 80 میلیارد در سال است و سهم وقفه های کوتاه مدت دو سوم این مقدار است.
با توجه به گزارشات EPRI، در نتیجه قطع برق اقتصاد ایالات متحده سالانه 104 تا 164 میلیارد دلار از دست می دهد، همچنین 15 یا 24 میلیارد دلار، به دلیل بی ثباتی کیفیت برق اتلاف می‌شود.
بر اساس گزارش “مطالعه علل اصلی تلفات بار”، از وقوع بیش از دو سوم تاخیرها می توان جلوگیری کرد. تقریباً %4 از خرابی‌های UPS به علت سایش و پارگی و 20٪ به علت باتری‌های بد است. تحقیق در مورد علل از کارافتادگی (downtime) این نتایج را به همراه داشته است:
67 درصد مشکلات قابل پیشگیری هستند و ممکن است به دلایل زیر باشند:
• خطای انسانی
• سطح پایین تکنولوژی
• سوء استفاده
• راهکار طراحی نامناسب
• افزونگی نامناسب
• تعمیر و نگهداری ضعیف
33 درصد مشکلات اجتناب ناپذیر هستند و ممکن است به دلایل زیر باشند:
• خرابی تجهیزات (با وجود نگهداری و آزمایش مناسب)
• نقض زنجیره تأمین
• تروریسم سایبری
تعمیر و نگهداری منظم UPS به میزان قابل توجهی احتمال خرابی را کاهش می‌دهد.

نقش یو پی اس (UPS) در مراکز داده کارآمد
سیستم های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) در قلب یک سیستم الکتریکی مرکز داده (دیتا سنتر) قرار دارند. همانند ترانسفورماتورهای AC، بخش کوچکی از خروجی UPS به علت تلفات ذاتی در اجزای سیستم، هدر می رود. راندمان یو پی اس (UPS) به بارگذاری (loading) نیز بستگی دارد. ترکیب نامناسب بارها در این نواحی منجر به اتلاف انرژی قابل توجهی می‌شود. در مقابل، به دلیل اینکه این سیستم‌ها به طور مداوم اجرا می شوند، حتی بهبود کوچکی در بهره‌وری آن‌ها می تواند صرفه جویی قابل توجهی را به همراه داشته باشد.
هدف توپولوژی سیستم‌ها این است که بالاترین عامل بار ماژول را تا زمانی که الزامات با قابلیت اطمینان بالایی برآورده شوند، ممکن سازد. هنگام تصمیم گیری برای مشخص کردن تکنولوژی UPS و پیکربندی، تمرکز بر هزینه چرخه عمر است تا هزینه اولیه. یک سیستم UPS کارآمد به طور قابل توجهی هزینه کمتری برای راه‌اندازی و خنک کردن نیاز خواهد داشت و ممکن است در طول عمر خود مخارج کمتری را به خود اختصاص دهد. اگرچه سیستم‌های با تکنولوژی تبدیل دوگانه شایع هستند، اما حداکثر کارایی آن‌ها کمتر از 90 درصد است. یک ماژول تبدیل دلتا با 97 درصد بهره‌وری عمل می‌کند.
گرایش دیگری که در راستای بهره‌وری انرژی مرکز داده وجود دارد، طراحی قسمت اصلی توزیع قدرت در مرکز داده (دیتا سنتر) به ولتاژ AC بالاتر نسبت به 480 ولت معمول است. برای مثال یک سیستم با ولتاژ 575 ولت، به یک هادی الکتریکی با همان سایز اجازه می‌دهد نسبت به 480 ولت 20 درصد توان بیشتری منتقل کند و به طور بالقوه اندازه فیدر الکترکی و هزینه های اولیه را کاهش دهد. از آنجا که اکثر تجهیزات اصلی توزیع الکتریکی (مانند تابلوها، ترانسفورماتورها و موتورها و …) در حال حاضر برای عملیات 600 ولت مجاز هستند، این روش نباید نیاز به تجهیزات خاصی داشته باشد.
شرکت‌های ذینفع تیم‌های فناوری اطلاعات (IT)، مدیریت تسهیلات و طراحی خود را به سمت کاهش مصرف انرژی در مرکز داده هدایت می‌کنند و در عین حال به کارایی و قابلیت اطمینان بالا دست می‌یابند.
این رویکرد می تواند به عنوان یک چارچوب جامع برای توسعه و کاربرد روش‌های کارامد انرژی، در مأموریت‌های مهم یک کمپانی مورد استفاده قرار گیرد و موجب کاهش اثرات زیست محیطی عملیات آن، صرفه جویی قابل ملاحظه انرژی و آماده سازی برای پیدایش معیارهای بهره‌وری و استانداردهای نظارتی آینده شود.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *