رایانش ابری (قسمت دوم)| انواع خدمات و نحوه گسترش Cloud

SAAS

SAAS


زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

اساسی‌ترین بخش خدمات رایانش ابری است. با IaaS، شما زیرساخت‌های فناوری اطلاعات(سرورها و ماشین‌های مجازی (VMها))، ذخیره‌سازی، شبکه ها و سیستم عامل‌ها را از یک ارائه دهنده Cloud ، بر اساس پرداختی که انجام می‌دهید، اجاره می‌کنید.

پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS)

پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS) به بخشی از خدمات رایانش ابری اشاره دارد که یک نیاز محیطی را به‌منظور توسعه، آزمایش، ارائه و مدیریت نرم‌افزارهای کاربردی تأمین می‌کند. در واقع فرد برای ساخت برنامه‌های کاربردی خود آزادی عمل دارد.

نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)

نرم‌افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) یک روش برای ارائه نرم‌افزارهای کاربردی در فضای مجازی اینترنت، بر اساس نیاز و معمولا بر اساس اشتراک است. با SaaS، ارائه دهندگان Cloud نرم‌افزارهای کاربردی و زیرساخت‌های اساسی را مدیریت می‌کنند و هر گونه تعمیر و نگهداری مانند ارتقاء نرم‌افزار و پچ کردن امنیتی را سامان‌دهی می‌کنند. کاربرن معمولاً از طریق یک مرورگر وب بر روی گوشی تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر شخصی به برنامه‌های کاربردی در اینترنت متصل می‌شوند.

انواع نحوه گسترش Cloud: عمومی، خصوصی، ترکیبی

تمام ابرها با یکدیگر یکسان نیستند. به طور عمده سه راه برای گسترش منابع رایانش ابری وجود دارد: ابرعمومی (Public)، ابرخصوصی (Private) و ابرترکیبی (Hybrid).

Cloud عمومی

ابرهای عمومی متعلق به ارائه دهنده سرویس Cloud شخص ثالث است که منابع کامپیوتری خود مانند سرورها و ذخیره‌سازی را در فضای مجازی اینترنت معمولا رایگان یا با دریافت هزینه اندکی ارائه می‌کنند و توسط آن اداره می‌شوند. Microsoft Azure یا Google نمونه‌هایی از یک Cloud عمومی هستند.

Cloud خصوصی

ابر خصوصی اشاره به آن دسته از منابع رایانش ابری دارد که به طور انحصاری توسط یک کسب و کار یا سازمان واحد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک Cloud خصوصی می‌تواند در مرکز داده یا دیتاسنتر سایت شرکت قرار گیرد. برخی شرکت‌ها نیز یبه یک ارائه دهنده سرویس دیگر برای سامان‌دهی Cloud خصوصی خود هزینه پرداخت می‌کنند. خدمات و زیرساخت‌های یک Cloud خصوصی در یک شبکه خصوصی نگهداری می‌شود.

Cloud ترکیبی

ابرهای ترکیبی، ابرهای خصوصی و عمومی را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را توسط تکنولوژی به یکدیگر متصل می‌کنند که امکان به اشتراک گذاشتن داده‌ها و برنامه‌های کاربردی بین آن‌ها را فراهم می‌کنند. Cloud ترکیبی با فراهم کردن امکان انتقال به داده‌ها و برنامه‌های کاربردی بین Cloudهای خصوصی و عمومی، موجب انعطاف‌پذیری بیشتر کسب و کارها می‌شود و گزینه‌های گسترده‌تری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.
رایانش ابری چگونه کار می‌کند؟
خدمات رایانش ابری بسته به ارائه دهنده آن‌ها کمی متفاوت عمل می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها دارای یک داشبورد مبتی به مرورگر هستند که کار متخصصان فناوری اطلاعات و توسعه دهندگان را برای سفارش منابع و مدیریت حساب‌هایشان آسان‌تر می‌کند. برخی از خدمات Cloud نیز برای کار با APIهای REST و یک رابط خط فرمان (CLI) طراحی شده‌اند که چندین گزینه را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند.

 

منبع: مایکروسافت

بخوانید: رایانش ابری (قسمت سوم)| IaaS چیست؟

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *