رایانش ابری (قسمت سوم)| IaaS چیست؟

IAAS

IAAS


هر منبع به عنوان یک جزء خدمت جداگانه ارائه می‌شود و فقط لازم است شما تا زمانی که به آن نیاز دارید، یک منبع خاص را اجاره کنید. ارائه دهنده سرویس رایانش ابری (Cloud Computing) در حین اینکه شما نرم افزارهای خود (سیستم عامل‌ها و برنامه‌های کاربری) خریداری، نصب، پیکربندی و مدیریت می‌کنید، زیرساخت را سامان‌دهی و مدیریت می‌کند.

 

سناریوهای رایج کسب و کار IaaS

کسب و کارهای معمولی با IaaS عبارتند از:

تست و توسعه: تیم‌ها می‌توانند به سرعت محیط‌های تست و توسعه را راه‌اندازی و پیاده‌سازی کنند و برنامه‌های کاربردی جدید را سریعتر به بازار عرضه کنند.
مدیریت وب سایت: راه‌اندازی وب سایت با استفاده از IaaS می‌تواند ارزان‌تر از مدیریت سایت به صورت سنتی باشد.
ذخیره‌سازی، Backup و بازیابی: سازمان‌ها از اختصاص دادن سرمایه به ذخیره‌سازی و رفع پیچیدگی مربوط به مدیریت ذخیره‌سازی اجتناب می‌کنند که به طور معمول نیازمند یک کارمند ماهر برای مدیریت داده‌ها و رعایت الزامات قانونی و برآوردن آن‌ها است. IaaS برای رسیدگی به نیازهای غیرقابل پیش‌بینی و درحال رشد ذخیره‌سازی مفید است. همچنین می‌تواند برنامه‌ریزی و مدیریت سیستم‌های بک‌آپ گیری و بازیابی را ساده کند.
برنامه‌های وب: IaaS همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای پشتیبانی برنامه‌های کاربردی وب مانند:ذخیره‌سازی، سرورهای برنامه و وب و منابع شبکه را فراهم می‌کند. سازمان‌ها می‌توانند بلافاصله برنامه‌های وب را در IaaS به‌کار برده و به راحتی مقیاس زیرساخت‌ها را هنگامی‌که نیاز به برنامه‌های کاربردی غیرقابل پیش‌بینی وجود دارد، افزایش یا کاهش دهند.
رایانش با کارایی بالا: رایانش با کارایی بالا (HPC) در ابررایانه‌ها، شبکه‌های کامپیوتری و مجموعه‌ای از کامپیوترها، به حل مشکلاتی با میلیون‌ها متغیر و محاسبه کمک می‌کند. مثال‌هایی در این زمینه عبارتند از: شبیه‌سازی‌های زلزله، پیش‌بینی‌های آب و هوا، مدل‌سازی مالی و ارزیابی طرح محصولات.
تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ (Big data :(Big data یک اصطلاح معروف برای مجموعه داده‌های عظیم است که به طور بالقوه شامل الگوها، روندها و ترکیبات ازرشمندی است. کنکاش در این مجموعه داده‌ها برای استخراج و یافتن الگوهای پنهان، نیازمند قدرت پردازش زیادی است که Iaas این نیاز را به طور مقرون به صرفه‌ای کاهش می‌دهد.

مزیت‌های IaaS

هزینه سرمایه گذاری از را بین می‌برد و هزینه‌های فعلی را کاهش می‌دهد: IaaS هزینه‌های پیش‌رو برای راه‎‌اندازی و مدیریت یک مرکز داده سایت را از بین می‌برد، و این یک گزینه مقرون به صرفه برای استارت‌آپ‌ها، کسب و کار و تست‌ ایده‌های جدید است.
تداوم کسب و کار و از بروز خطر جلوگیری می‌کند: رسیدن به قابلیت دسترسی بالا، تداوم کسب و کار و جلوگیری از بروز خطر هزینه زیادی را به دنبال دارد زیرا نیازمند تکنولوژی و کارکنان زیادی است. اما IaaS می‌تواند با بکاربردن سطحی مناسبی از سرویس‌ها در موقعیت درست (SLA)، این هزینه ها را کاهش دهد و به برنامه‌ها و داده‌ها در حین بروز مشکل یا قطع شدن دسترسی پیدا کند.
سرعت بالا در نوآوری: به محض اینکه تصمیم بگیرید یک محصول یا ابتکار جدید را راه‌اندازی کنید، زیرساخت رایانشی لازم را می توانید در چند دقیقه یا چند ساعت، به جای روزها یا هفته‌ها و گاهی چند ماه، آماده کنید.

سریعتر به تغییر شرایط کسب و کار پاسخ می‌دهد: IaaS شما را قادر می‌سازد به سرعت منابع خود را افزایش دهید تا هنگام افزایش نیاز برای برنامه‌های کاربردی خود (مثلاً در تعطیلات و همزمان با بالا رفتن تقاضا) آماده باشید سپس مجدداً زمانی که نیازها کاهش می‌یابد، مقیاس منابع به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها کاهش می یابد.

بر روی کسب و کار خود تمرکز کنید: IaaS باعث می‌شود که اعضای تیم به جای تمرکز بر زیرساخت‌های IT بر کسب و کار اصلی سازمان تمرکز کنند.
ثبات، قابلیت اطمینان و پشتیبانی را افزایش می‌دهد: با IaaS نیازی به تعمیر و نگهداری، ارتقاء نرم‌افزار و سخت‌افزار و یا رفع مشکلات تجهیزات نیست. با به‌کار بردن منابع مناسب در زمان مناسب، ارائه‌دهنده خدمات اطمینان می‌دهد که زیرساخت شما قابل اعتماد است.
امنیت بیشتری را ایجاد می‌کند: ارائه دهنده خدمات Cloud میتواند امنیت برنامه‌ها و داده‌های شما را فراهم کند
برنامه‌های جدید سریع‌تر در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از آنجا که لازم نیست ابتدا زیرساخت را قبل از اینکه بتوانید برنامه ها را توسعه و ارائه دهید، تنظیم و راه‌اندازی کنید، می‌توانید آنها را سریع‌تر با IaaS دریافت کنید.

منبع: مایکروسافت

بخوانید: رایانش ابری (قسمت دوم)| انواع خدمات و نحوه گسترش Cloud

امتیاز شما به این مطلب