کیت اتصال برای ماکروسل ها

Connection Kit Macrocells

Connection Kit Macrocells


ماکروسل

زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه 

ماکروسل

خدمات مدرن 5G تنها بر پایه شبکه‌های فیبرنوری کاملا مشبک[1] دست‌یافتی هستند. به بیان دقیق‌تر، آنتن‌های 5G به اتصالات فیبرنوری قدرتمند نیاز دارند. به‌طور معمول، هر سایت میزبان آنتن‌های 5G به درخواست‌های خاصی مثل اتصال و یکپارچه‌سازی با زیرساخت‌های موجود پاسخ می‌دهد. R&M با مجموعه CONEXIO راه‌حل‌های انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهد.

برنامه‌هایی که از 5G استفاده می‌کنند حجم عظیمی از داده‌ها را به شکل لحظه‌ای انتقال می‌دهند. به همین دلیل، زیرساخت‌های لایه اول پیوسته، محکم و مشبک فیبر نوری باید از شبکه اصلی تا پخش‌کننده‌های رادیویی در دسترس باشد تا با اطمینان ترافیک داده‌ای روان انتقال پیدا کند.

به‌همین دلیل است که ارائه‌دهندگان شبکه در حال سرمایه‌گذاری روی فناوری فیبر به آنتن FTTA (سرنام Fiber to the Antenna) و اتصالات فیبرنوری به ایستگاه‌های رادیویی 5G و سامانه‌های آنتن جدید هستند.

در گام اول، سایت‌های ماکروسل 4G موجود باید مطابق با سامانه‌های 5G جدید ارتقا پیدا کنند. در آینده نزدیک، سایت‌های مستقل 5G برای پشتیبانی از سلول‌های کوچک ویژه 5G گسترش خواهند یافت. این رویکرد در قالب چند موج به وقوع خواهد پیوست، به طوری که از مکان‌های موجود استفاده خواهد شد. همچنین، استفاده چندگانه از ظرفیت فیبر نوری و مکان‌های رادیویی برای مدیریت گسترش شبکه 5G اجباری خواهد بود (لازم به توضیح است که گسترش شبکه (network expansion) به راه‌اندازی یک شبکه جدید و اتصال آن به شبکه موجود با استفاده از زیرساختی که نقش مسیریاب را بازی می‌کند، اشاره دارد).

[1] Meshed

نیازمندی‌های متنوع

کار ساده‌ای نیست. به‌عنوان یک قاعده، کابل‌کشی سیگنال و منبع تغذیه[1] در ارتباط با زیرساخت‌های 4G/LTE در بیشتر سایت‌ها وجود دارد. فناوری فعال جدید 5G و کابل‌کشی مرتبط نیز باید در ساختمان‌ها، نقاط دسترسی و داکت‌ها، نماها، داربست‌ها و دکل‌ها مستقر شود. مشکل اصلی در این زمینه کمبود فضا یا محدود بودن ظرفیت بار دکل‌های موجود است. ساخت دکل‌های اضافی یا سایت‌های جدید مراحل تایید طولانی‌مدت را به‌همراه دارند.

سودبران (ذی‌نفعان) مختلف می‌توانند در این زمینه نقش فعال داشته باشند و راه‌حل‌هایی برای غلبه بر مشکلات ارائه دهند. شرکت‌های دکل‌سازی، میزبان‌های بی‌طرف (ذی‌نفعان و شرکای تجاری)، اپراتورهای شبکه، ارائه‌دهندگان خدمات، مسئولان شهرها، خدمات عمومی، مالکان ساختمان‌ها و املاک‌ها از جمله این افراد و سازمان‌ها هستند. نیاز به برنامه‌ریزی و ارتباطات در حال افزایش است، در نتیجه مشارکت‌ بازیگران نوظهور و موجود در بازار را می‌طلبد. کابل‌کشی واقعی در بخش‌های مختلف فیبر نوری به طور مشابه پیچیده است، زیرا باید همگرایی میان شبکه‌های ثابت و سیار حاصل شود. زیرساخت‌های فیبر نوری مورد نیاز سایت‌های 5G را می‌توان با پروژه‌ها یا شبکه‌های محلی FTTH که توسط شرکت‌های حمل‌ونقل شهری، تامین‌کنندگان برق یا راه‌آهن اداره می‌شوند ترکیب کرد.

این حرف بدان معنا است که تقریبا تمام کابل‌کشی 5G باید به شکل جداگانه برای هر مکان و اپراتور برنامه‌ریزی شود. در نتیجه، ارائه‌دهندگان شبکه به راه‌حل‌های سازگاری نیاز دارند تا مولفه‌های اکتیو جدید 5G (ایستگاه‌های رادیویی) و شبکه فیبرنوری را روی دکل‌ها به یکدیگر متصل کنند.

[1] Power Supply

این موضوع شامل پایانه‌های سر کابل، قوطی‌ها یا جداکننده‌های کابل، کابل‌های جامپر مخصوص سازنده و راه‌حل‌هایی با جعبه‌های اتصال، سربندی شده در مسافت 50 تا 200 متر است. بر مبنای نیاز سایت به سامانه‌های فیبرنوری و کابل مسی به شکل جداگانه یا به عنوان راه‌حل‌های ترکیبی با هدف تامین برق (DC یا AC) و دست‌یابی به اتصالات فیبرنوری دو طرفه با عملکرد بالا نیاز هستند. ناگفته نماند که کل زیرساخت باید قابلیت استفاده در فضای باز را داشته باشد و برای چند دهه در شرایط سخت آب‌وهوایی بدون وقفه کار کند.

سر کابل، قوطی و جعبه‌ها

از دیدگاه R&M، سامانه‌ای ماژولار است که متشکل از ماژول‌های مختلفی باشد که توانایی ارائه راه‌حل‌های مناسبی را داشته باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، R&M در حال توسعه خط تولید CONEXIO است که تمرکزش بر کانکتورها و آداپتورهای قابل استفاده در فضای باز است. یکی از محصولات این خط تولیدی، HEC16 است که توسط R&M در ارتباط با راه‌حل‌های FTTA تولید شده است، اما می‌تواند در زمینه‌های دیگری در صنعت، شبکه‌های عمومی و فضای باز مورد استفاده قرار گیرد.

مجموعه‌ای از پایانه‌های سر کابل، قوطی‌ها و جعبه‌ها برای سایت‌های ماکروسل تلفن همراه از ابتدای سال 2023 در دسترس مشتریان قرار گرفته است. این سه راه‌حل در قالب فیبر به‌آنتن (FTTA) سرنام Fiber to the Antenna، برق به‌آنتن (PTTA) سرنام Power to the Antenna و ترکیبی (FTTA/PTTA) به بازار عرضه شده است. در ارتباط با هر سه راه‌حل، R&M سفارشی‌سازی، پشتیبانی از برنامه‌ریزی، مهندسی کاربرد و همچنین فروش، تدارکات و پشتیبانی زنجیره تامین را در سراسر جهان از طریق یک منبع واحد ارائه می‌دهد.

از شبکه اصلی تا آنتن

با نمونه محصول FTTA برای سایت‌های ماکروسل تلفن سلولی، مجموعه کابل‌ها و اتصال R&M به شکل قابل توجهی در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قابلیت‌های بالایی برای کار در فضای باز دارند. طوری که مجموعه‌ای متشکل از راه‌حل‌های مدرن و ماژولار در دسترس سودبرانی (ذی‌نفعان) قرار می‌گیرد که درگیر گسترش شبکه‌های 4G/5G هستند. این‌ سودبران، اپراتورهای شبکه و ارائه‌دهندگان خدمات برنامه‌ریزی و نصب، شرکت‌های دکل‌ساز، میزبان‌های بی‌طرف و حامل‌های شهری هستند. امروزه، R&M راه‌حل‌های زیرساخت فیبرنوری ارائه می‌دهد که از شبکه اصلی و توزیع‌کننده اصلی تا سایت آنتن و زیرساخت ساختمان را پشتیبانی می‌کند.

به این ترتیب، اپراتورهای شبکه می‌توانند توپولوژی‌های مختلف را ترسیم کنند، زیرساخت‌های فیبرنوری موجود را برای ارائه پهنای باند مورد استفاده، بیشتر گسترش دهند و به شکل کارآمدی همگرایی لازم بین شبکه‌ها و زیرساخت‌ها را از طریق محصولات یک همبندی[1] به سرانجام برسانند.

[1] Topology

Connection kit
امتیاز شما به این مطلب