دسته بندی مرکز داده و روند رشد آن‌ها

data center category

data center category


مرکز داده با ظرفیت بالا (HDCها) متعلق به چند شرکت است: علی بابا، آمازون، بایدو، فیس بوک، گوگل، مایکروسافت، Tencent و غیره که درآمد سیستم‌های آنها سالانه 20% رشد داشته است. در سال 2018، اپراتورها 120 میلیارد دلار در پروژه‌های HDC سرمایه گذاری کرده اند که یک افزایش 45 درصدی داشته است.

بخش مراکز داده اجاره‌ای (یا colocation که به اختصاز colo نیز گفته می‌شود) توسط مدل‌های عملیاتی متنوعی توصیف می‌شود. تحقیقات BCC می‌گوید که این بازار پراکنده شاهد رشد سالانه 15.4 درصدی بوده است و احتمالاً در سال 2020 به 54.8 میلیارد دلار برسد. تقاضا در این زمینه رو به رشد است زیرا شرکت‌ها به مزایای برون سپاری پی برده‌اند و در پی آن می‌توانند بر روی تجارت اصلی خود متمرکز شوند.

 

4

مقایسه بلند مدت سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی. مراکز داده سازمانی با رکود اقتصادی مواجه هستند. ارائه‌دهندگان خدمات هر ساله بیشتر و بیشتر در زمینه مراکز داده ابری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

فرصت‌های ایجاد شده در لبه (edge)
مراکز داده لبه (edge data centerها) آینده خوبی دارند. به دلیل اینکه در آینده مقادیر زیادی از داده‌ها باید در لبه فضای ابری در دسترس باشند و به طور موقت ذخیره و تجزیه و تحلیل شوند.
طبق گفته Alliedmarketresearch، بازار لبه (edge) تا سال 2025 سالانه 32.8٪ رشد می‌کند و به حجم 16.6 میلیارد دلار می رسد. مطابق یک نظرسنجی توسط Vertiv، ارائه‌دهندگان لبه انتظار دارند پروژه‌های محاسبات لبه (edge computing) تا سال 2025 به میزان 226% افزایش یابند.

 

4

 

بازار مرکز داده (دیتاسنتر) کوچک موبایلی هر سال 26.1% در حال رشد است. بازارها یک تجارت جهانی با حجم 8.47 میلیارد دلار را تخمین می‌زنند. آنها اغلب به عنوان مراکز داده (دیتاسنترها) کانتینری اجرا می‌شوند. آنها به طور انعطاف‌پذیر در هر مکانی که توان محاسباتی سریع مورد نیاز باشد، استفاده می شود.

 

4

 

بیرون از ساختمان
مراکز داده سازمانی (دیتا سنترهای سازمانی) یا داخل محوطه که سازمان ها و متخصصان در محل پروژه خود راه‌اندازی می‌کنند، با رکود مواجه شده است. ناظران بازار در گارتنر معتقدند كه تا سال 2025 حدود 80٪ مراكز داده سازمانی متداول برکنار می‌شوند.

بهره برداری از مراکز داده سازمانی (دیتا سنترهای سازمانی) از بین می رود، به دلیل اینکه کارایی آنها به نسبت cloud و colo کمتر بوده و وظایف مربوط به کنترل و امنیت، سرمایه گذاری و هزینه های مربوط به بهره‌برداری و پرسنل آنها نیز بیشتر است. اتصالات پرسرعت افزونه به ارائه دهندگان خدمات cloud، WAN و اینترنت غالباً دارای نقص هستند.

 

طیف گسترده‌ای از نیازهای مراکز داده (دیتا سنترها)
امروزه نیازهای مراکز داده باید از چندین منظر مورد توجه قرار گیرند:

• مراکز داده (دیتا سنترها) به فضای بیشتری احتیاج دارند. در عین حال‌، آنها به زیرساخت‌های با تراکم بالا نیاز دارند تا بتوانند از فضای گرانبهایی که در اختیار دارند به طور کارآمد استفاده کنند.
• آنها به امنیت کامل احتیاج دارند زیرا سارقان داده هر لحظه در کمین هستند.
• آنها باید به طور خودکار کنترل و هدایت شوند زیرا افراد به تنهایی نمی‌توانند دستگاه‌ها، کابل‌ها و پورت‌ها را مدیریت کنند.

طبیعتاً انتظارات مربوط به کابل کشی مرکز داده نیز در حال افزایش است و پهنای باند 40 و 100 گیگابیت بر ثانیه ضروری است.

دسته‌بندی مرکز داده

مرکز داده با ظرفیت بالا (Hyperscale)
این مراکز داده شامل سیستم‌های مقیاس‌پذیر بزرگی با حدود 5000 سرور، 500 رک، کابل کشی 100 گیگابیت اترنت با تعداد فیبر بالا و هزاران متر مربع فضای قابل استفاده هستند. وظایف: مراکزی برای داده های بزرگ (big data) و رایانش ابری، خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جداگانه، ذخیره‌سازی، تهیه پلتقرم برای بلاک‌چین، رسانه‌های دیجیتال، مجازی‌سازی و هوش مصنوعی و استفاده از سیستم‌ها و تکنولوژی‌های خاص خود.

Colocation
Colocation اصطلاح عمومی برای مدل‌های تجاری چند مستأجر، عمده فروشی، خرده فروشی، میزبانی مشترک و مشابه است. ارائه دهندگان اتاق‌ها، زیرساخت‌ها، اتصالات، پلتفرم‌ها، تجهیزات، مدیریت و همچنین خدمات ابری، فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری را برای اجاره یا خرید ارائه می‌دهند. آنها می‌توانند راهکارها، برنامه‌های کاربردی و ابعاد امکان‌پذیر را ارائه دهند که طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند. از قفسه‌ها خالی گرفته تا رک‌های مجهز برای خدمات انعطاف‌پذیر. مشتریان Colo می‌توانند راه‌اندازی و کنترل زیرساخت‌های اختصاصی را خودشان بر عهده بگیرند.

مراکز داده سازمانی
مراکز داده سازمانی (دیتا سنترهای سازمانی) در اندازه‌های مختلف هستند. اپراتورها مسئولیت تأمین مالی، برنامه‌ریزی، ساخت و بهره‌برداری آنها را خود برعهده می‌گیرند. این سیستم‌ها معمولاً در محوطه پردیس خود یافت می‌شوند. وظایف: تهیه تجهیزات فناوری اطلاعات، پلتفرم‌ها، نرم افزارها، ذخیره‌سازی و غیره برای مصارف داخلی‌ و در برخی موارد نیز خدمات ابری. اندازه‌ها: از یک رک یا سرور منحصر به فرد گرفته تا چند صد سرور.

 

مراکز داده لبه (edge)
دسته‌بندی آنها شامل سیستم‌های با ظرفیت بالا یا فرمت رک یا کانتیرهای کنترل شده از راه دور می‌شود و به اندازه یک مرکز داده سازمانی گسترش می یابد. مهمترین وظیفه: ارائه عملکرد محاسباتی در حاشیه ابر و شبکه‌های گسترده با حداکثر سرعت ممکن به گونه ای که در نزدیک ترین فاصله به محل عملیات باشد و فشار شبکه را کاهش دهد. این مراکز داده در محلی واقع شده‌اند که تعداد زیادی از داده‌های فضای ابر به صورت بی‌درنگ مورد نیاز هستند. جایی که مقادیر زیادی از داده‌ها (مانند داده‌های اینترنت اشیاء) ایجاد می‌شوند و باید بلافاصله در محل جمع آوری، تجزیه و تحلیل یا پردازش شوند.

بخوانید: R&M Data center Handbook چه چیزهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد؟

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *