الزامات لازم برای مرکز داده با ظرفیت بالا (hyperscale data center)

مرکز داده با ظرفیت بالا

hyperscale data center


 چشم انداز: مرکز داده جامبو در شمال نروژ. مساحت برنامه ریزی شده: تقریباً 0.6 میلیون متر مربع. این مرکز داده از لحاظ اندازه پنجمین مرکز داده در جهان خواهد بود و کاملاً با انرژی تجدید‌پذیر اداره خواهد شد.
طرح گرافیکی: HDR Architects

5
معماری شبکه مراکز بزرگ در حال تغییر است. Leaf spine نام مفهوم جدید زیرساخت‌های مش‌بندی شده است و باعث کاهش تأخیر می‌شود. طرح گرافیکی: آر اند ام (R&M)

سیر تکاملی بازار 4G/100G/400G
پیش بینی پورت سوئیچ
5
اتصالات پورت 400G شامل پیاده سازی 8x50G و 4x100G
منبع: Dell’Oro
سرعت 400Gbit/s یا 400G در حال ورود به دنیای مراکز داده است. تصویر پیش بینی فروش پورت‌های سوئیچ یا سوئیچ‌های سریع‌تر را نشان می‌دهد که شامل کابل کشی  breakout  (بریک اوت) 8x50G  و 4x100G می‌شود.

مسیرهای ترافیکی جدید
در مرکز داده بزرگ (مگا دیتاسنتر) داده‌های بیشتری به داخل و خارج ارسال می‌شود. توپولوژی سلسله مراتبی شبکه سنتی با سطوح هسته، تجمیع و سطح دسترسی به سادگی نمی تواند از پس آن برآید و داده‌ها در مسیرهای ترافیکی آن متراکم می‌شوند. معماری مش‌بندی شده leaf spine تأخیر را کاهش می‌دهد. اکنون شبکه مش بندی شده با کابل کشی متقاطع تضمین می‌کند که سوئیچ‌ها در سطح دسترسی، دیگر چیزی بیش از hopهای دور از یکدیگر نیستند.

پتانسیل فیبر نوری
در سطح حمل و نقل، تعداد فیبرها در حال افزایش است. برای 40 و 100 گیگابیت بر ثانیه، مراکز داده به هشت فیبر به صورت جفت‌های موازی نیاز دارند. سرعت‌های بالاتر به 16 یا 32 جفت فیبر نیاز دارد. بنابراین تراکم کابل کشی باید افزایش یابد. دقت فیبر نوری به نسبت گذشته اهمیت بسیاری پیدا کرده است. برای مثال Pulse Amplitude Modulation 4 یا PAM4 به بیشترین میزان حذف نویز ممکن نیاز دارد. طول موج چندگانه (WDM) به انتقال سیگنال بسیار دقیق و به ویژه نوع کابل مناسب نیاز دارد این تکنولوژی به انرژی برای لیزر و سرمایش نیاز دارد.

از طرف دیگر اپتیک‌های موازی پسیو به مقیاس پذیری و متراکم سازی زیرساخت‌ها متکی است که در این صورت از رک‌ها بهتر استفاده می‌شود، باعث صرفه جویی در فضا می‌شود و نیازی به انرژی ندارد. براساس اپتیک‌های موازی، مراکز داده می‌توانند به سرعت به سطح بعدی انتقال داده‌ها ارتقا یابند. در واقع کاری که باید انجام شود این است که آن ها را قطع و وصل کنید.

تخصص مورد نیاز
در حال حاضر بازار مرکز داده فرصت های ویژه ای را برای مشارکت در این زمینه به متخصصان کابل کشی ارائه می‌دهد. کارشناسان باید مایل به همکاری نزدیک با ارائه‌دهندگان انعطاف‌پذیر باشند برای سرمایه گذاری دوباره سریع تصمیم بگیرند.

بیش از هر زمان دیگری، بازار در انتظار صلاحیت درست، به ویژه در زمینه فیبر نوری است. متخصصان باید در مباحثی مانند رایانش ابری و محاسبات لبه کاملاً آگاه باشند.

آر اند ام (R&M) از اپراتورها، مدیران و تکنسین‌های مراکز داده و همچنین برنامه ریزان‌، مدیران پروژه و نصبان ها با توسعه محصول و چندین دهه تجربه پشتیبانی می‌کند. چه در برنامه‌ریزی و چه در انتخاب محصول، ارائه راهکارهای جامع کابل کشی، لجستیک و یا حتی در کارهای پذیرش و نگهداری رسمی. نوآوری‌های مربوط به کابل کشی مانند Netscale و QuickRelease توسط آر اند ام (R&M) باعث صرفه جویی در هزینه، مکان و زمان می‌شود.

 

ارائه دهندگان مراکز داده با ظرفیت بالا (hyperscale data center)
سایت‌های مرکز داده براساس کشور – دسامبر 2018

5
سهم بازار اپراتورهای مرکز داده با ظرفیت بالا (hyperscale data center) براساس کشور.
منبع: hyperscale data center

 

راهکار آر اند ام (R&M) برای مراکزداده کارآمد
• تراکم بالا: پچ پنل‌های فیبر نوری Netscale می‌تواند حداکثر 120 پورت را در هر واحد یک رک 19 اینچی جای دهد که این بالاترین میزان تراکم دسته بندی جهان در این بخش است.
• امکان ارتقا راحت: Netscale 72 راه را برای ارتقا هموار می‌کند. این پلتفرم از کابل کشی 8BASE و 12BASE پشتیبانی می‌کند.
• اتوماسیون: با ماژول‌های R&M TAP، کابل‌های پورت مانیتورینگ و سیستم مدیریت زیرساخت R&MinteliPhy، مراکز داده اتصالات شبکه را به‌صورت مرکزی، از راه دور، end-to-end، خودکار و به صورت بی‌درنگ کنترل می‌کند.

توصیه‌ها
• کابل کشی مرکز داده را به صورت جامع، بسیار دقیق و با هدف ارتقاء در آینده برنامه‌ریزی کنید.
• تکنولوژی شبکه باید بتواند به سرعت با نیازهای جدید مانند ظرفیت بیشتر، پهنای باند بالاتر و غیره سازگار شود.
• موارد اساسی مانند تراکم بالا، تأخیر، افزونگی، اتوماسیون، تعمیر و نگهداری ساده را در نظر بگیرید.
• سیستم‌های ماژولار و از پیش سربندی شده می‌توانند به سرعت و بدون هیچ گونه خطا و عوارضی پیاده‌سازی شوند.
• تضمین قابلیت اطمینان عملیاتی یک ضرورت برای تکنولوژی شبکه است. مراکز داده نباید از کار بیافتند.
• کنترل و مانیتورینگ خودکار کابل کشی باید جزئی جدایی ناپذیر از آن باشد. هیچ فیبری نباید بدون نظارت باقی بماند.

بخوانید: دسته بندی مراکز داده و روند رشد آن‌ها

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *