چالش های راه اندازی مراکز داده | قسمت دوم


مراکز داده

گواهینامه LEED

گواهینامه LEED (رهبری در طراحی انرژی و محیط زیست (Leadership in Energy and Environmental Design)) یک سیستم رتبه‌بندی می‌باشد که توسط شورای ساختمان سبز ایالات متحده (USGBC) برای طراحی، ساخت و بهره برداری ساختمان‌های سبز طراحی شده است. سطح امکانات و تسهیلات می‌توانند در سه رتبه نقره ، طلا، و یا پلاتین رتبه بندی شده و بسته به امتیاز خود در این سه سطح گواهی دریافت کنند. این رتبه بندی براساس شش معیار انجام خواهد شد: سایت‌های پایدار، بهینه سازی مصرف آب، انرژی و شرایط اتمسفر، مواد و منابع، کیفیت محیط زیست داخلی و نوآوری و طراحی.
امروزه گواهینامه سبز در طراحی و عملیات مرکز داده به طور فزاینده ای اهمیت یافته است. زیرا مراکز داده (دیتاسنترها) نیاز به مصرف مقدار زیادی برق و همچنین آب برای خنک سازی دارند.. فناوری های سبز می توانند هزینه‌های عملیات مرکز داده را کاهش دهند و همچنین قدرت پذیرش مراکز داده را برای جوامع دوستدار محیط زیست بالا ببرند.
مرکز داده ACT در آیوا سیتی(Iowa City) (آیوا اولین مرکز داده در ایالات متحده است که موفق به کسب گواهینامه LEED-Platinum شده است) در بالاترین سطح در دسترس است.

مرکز داده بیرونی ACT

 

مرکز داده درونی ACT

ACT 2

 

چه فاکتورهایی برای ساخت مراکز داده و مکانیابی مناسب آن باید در نظر گرفته شود؟

عوامل متعددی برای تصمیم گیری برای ساختن مراکز داده و یا در نظر گرفتن فضای مناسب برای آن لازم است. جنبه‌هایی نظیر نزدیکی به شبکه‌های برق موجود، زیرساخت‌های مخابراتی، خدمات شبکه، خطوط حمل و نقل و خدمات اضطراری می‌توانند هزینه‌ها، ریسک‌ها، امنیت و سایر عواملی را که باید مورد توجه قرار گیرند را تحت تاثیر خود قرار دهند.
اندازه مرکز داده به نسبت الزامات کسب و کار مالک یا مستاجر می‌تواند متفاوت باشد. یک مرکز داده ممکن است یک اتاق از یک ساختمان، یک یا چند طبقه از آن و یا کل یک ساختمان را اشغال کند. اکثر تجهیزات اغلب به شکل سرورهایی است که در کابینت‌های 19 سانتیمتری نصب شده اند که معمولا در یک ردیف قرار می‌گیرند و راهروهایی بین آن‌ها وجود خواهد داشت. این راهروها به کارکنان اجازه می‌دهد تا به راحتی به جلو و عقب هر کابینت دسترسی داشته باشند. سرورها در اندازه های مختلفی از سرورهای 1U (هر U یا RU به اندازه 44.5 میلیمتر یا 1.75 اینچ می‌باشد ) تا 4U مانند سرورهای Backblaze’s Storage Pod طراحی می‌شوند که چندین فوت مربع فضای کف را اشغال می‌کنند.

موقعت مکانی مراکز داده یکی از مهمترین فاکتورهاست.
مکان پیاده سازی مراکز داده یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب مرکز داده محسوب می‌شود و بسیاری از عوامل دیگر را در بردارد که بایستی در انتخاب محل مناسب برای مراکز داده در نظر گرفته شود. این عوامل عبارتند از: خطرات زمین‌شناسی، کاربری‌های همسایه و حتی مسیرهای پرواز محلی در اطراف محل مورد نظر. دسترسی راحت به برق با قیمتی مناسب، اغلب مهمترین عامل بوده و زمانی طولانی را برای انتخاب محل مناسب مراکز داده می‌طلبد. علاوه بر آن، امکان دسترسی به پهنای باند یکی دیگر از این عوامل به شمار می‌رود.
با افزایش فزاینده تقاضا برای استفاده مراکز داده، با ارائه سطوح مختلفی از خدمات و هزینه ها، قدرت انتخاب هر ساله بیشتر و بیشتر می‌شود. می‌توان از کارگزاران مرکز داده برای یافتن یک مرکز داده مناسب کمک گرفت، درست همانطور که ممکن است یک کارگزار برای خانه یا سایر املاک تجاری استفاده شود. با وجود مراکز داده ای بیشتر و بیشتر، که سطوح مختلفی از خدمات و هزینه‌ها دربر دارند، تعداد انتخاب‌ها هر ساله افزایش می یابد. همانطور که ممکن است یک از یک کارگزار برای خانه یا سایر املاک تجاری کمک گرفت، می‌توان از کارگزاران مرکز داده نیز برای برای یافتن یک مرکز داده مناسب استفاده کرد.
وبسایت‌هایی وجود دارند که فضای اجاره ای موجود برای مراکز داده می‌توان در آن ها مشاهده کرد، مانند وبسایت upstack.io. از این طریق کل مراکز داده می‌توانند برای فروش یا اجاره، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک رویه معمول برای مشتریان این حوزه این است که نیازهای خود در خصوص مرکز داده مورد نظر منتشر می‌کنند و فروشندگان برای ارائه پیشنهادات خود در مزایده به رقابت می‌پردازند.

نزدیکی به کسب و کار و مشتری
نزدیکی مرکز داده به کسب و کار یا یک سازمان می‌تواند یک فاکتور کلیدی در انتخاب سایت مراکز داده باشد. یک سازمان ممکن است بخواهد مرکز داده خود را به راحتی مدیریت کند و یا بر روی کارکنان سایت مرکز داده مربوط به خود از نزدیک نظارت داشته باشد. موقعیت مشتریان هم ممکن است یکی از فاکتورهای انتخاب باشد. به ویژه اگر سرعت انتقال داده‌ها و تاخیر زمانی مهم باشد و یا کسب و کار مشتریان دارای شرایط قانونی، سیاسی، مالیاتی و یا سایر ملاحضاتی باشد که می‌تواند دامنه مشخصی برای انتخاب ناحیه مناسب برای ذخیره سازی و پردازش داده‌ها تعیین کند.

آب و هوا
آب و هوای محلی یکی از عوامل مهم در طراحی مرکز داده است. زیرا شرایط آب و هوایی تعیین می‌کند که چه فناوری هایی باید برای خنک سازی مراکز داده در نظر گرفته شود. می‌توان گفت تأثیر زمان uptime برای مراکز داده و هزینه های مربوط به خنک سازی، می‌تواند بیش از 50 درصد از هزینه‌های برق مرکز داده را در برگیرد. مشخص است که توپولوژی و هزینه مدیریت یک مرکز داده در یک محیط گرم و مرطوب از مدیریت یک مرکز داده در آب و هوای سرد و خشک کاملا متفاوت است. امروزه رویکردهای نوآورانه متناسب با هر دو منطقه برای حفظ درجه حرارت مطلوب در مراکز داده وجود دارد که با وجود آن‌ها، مراکز داده می‌توانند هم در مناطق بسیار سرد و هم در مناطق بسیار گرم به شکلی مناسب جایگذاری شوند.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت اول

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *