چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت سوم


مرکز داده

ثبات جغرافیایی و رویدادهای آب و هوایی

یکی از عواملی که تاثیر زیادی در تعیین محل مرکز داده دارد، پایداری سایت مورد انتخاب در شرایط آب و هوایی مختلف، زمین‌لرزه‌ها و احتمال وقوع حوادث آب و هوایی مانند طوفان، آتش‌سوزی و یا سیل است.

مرکز داده Sacramento Backblaze موقعیت خود را به عنوان یکی از پایدارترین مکان‌های جغرافیایی در کالیفرنیا، مناطق بیرونی و سیلابی توصیف می‌کند.

data center challenge1گاهی اوقات مکان پیاده‌ سازی دیتاسنترها برای اولین بار است که مورد استفاده قرار گرفته است و کار برای در نظر گرفتن تسهیلات لازم برای مقاومت در برابر تهدیدات پیش بینی شده دشوار خواهد بود. مانند مرکز داده NAP Equinix که از مرکز داده آمریکا در میامی، یکی از بزرگترین مراکز داده تک ساختمان در جهان (شش طبقه و 750،000 فوت مربع) است که 32 فوت بالاتر از سطح دریا ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که قابلیت مقاومت در برابر طوفان هایی تا رده 5 را دارد.

Equinix “NAP of the Americas” Data Center  در میامی

data center challenge2

هیچ مراکز داده شرایط حفاظتی شدید و تاریخچه مرکز داده Bahnhof را ندارند، که در انبار هسته ای فوق امنیتی سابق Pionen واقع در استکهلم سوئد قرار دارد. این مرکز داده در ارتفاع 100 فوتی زیر زمین در زیر “کوهستان سفید” قرار گرفته است و توسط درهای ضخیم 15.7 اینچی ایمن شده است.

مرکز داده Bahnhof در زیر کوه سفید در استکهلم

data center challenge3

معمولا، صاحب یا اجاره کننده مرکز داده، ایجاد تعادل بین هزینه و خطرات احتمالی آن مرکز داده را مد نظر قرار خواهد داد. در این تعادل، یک چهارم ایده آل در شکل زیر، بهترین حالت برای انتخاب مرکز داده را برای فرد تقاضا کننده نشان می‌دهد.

data center challenge4

هزینه = ساخت و ساز / اجاره، قدرت برق، پهنای باند، خنک سازی، نیروی کار، مالیات
خطر = شراط محیط زیستی (از لحاظ لرزش، آب و هوا، آب و آتش)، سیاسی و اقتصادی

کاهش خطر همچنین می‌تواند در قیمت مراکز داده تاثیر گذار باشد. هر اندازه که تامین کنندگان تکنیک‌های ساخت و ساز ویژه ای برای ساخت و ساز به کار ببرند و از تکنولوژی های عملیاتی برای حفظ حفظ امنیت دیتا سنتر را استفاده کنند، می‌توانند در قیمت مراکز داده تاثیر گذار باشند. سازمان‌ها باید هنگام انتخاب یک مراکز داده، سطح گواهینامه مربوط به مرکز داده را بر اساس الزامات قانونی در صنعت ثبت کنند. این گواهینامه ها می‌توانند این اطمینان را برای فرد تقاضا کننده ایجاد کند که یک سازمان الزامات لازم برای پذیرش را در بر دارد.

 

تامین برق
برق یک مرکز داده معمولا بیشترین هزینه را در یک مراکز داده شامل می‌شود.
هزینه ای که توسط تامین کننده خدمات برای برق مراکز داده صرف می‌شود تحت تاثیر منبع تامین برق، الزامات موجود و اندازه تجهیزات و میزان امتیازات آن می‌باشد، به شرط این که هر یک از این موارد توسط آن صنعت ارائه شده باشد. در سطوح بالاتر، باتری، ژنراتور و شبکه های برق پشتیبان بخش مهمی از این فاکتور را شامل می‌شوند.
تحمل شکست (Fault tolerance) و افزونگی برق (power redundancy) نیز برای عملکرد بدون وفقه دیتاسنتر از اهمیت بالایی برخوردار است. افزونگی موازی یک راه مطمئن برای اطمینان از این است که سیستم برق اضطراری (UPS) تعبیه شده است تا در صورت نیاز نیروی برق مورد نیاز مراکز داده را تامین کند. سیستم UPS می‌تواند با باتری‌ها، انرژی جنبشی ذخیره شده، یا نوعی از ژنراتور (با سوخت دیزلی یا سوختی دیگر) کار کند. مراکز داده با سیستم UPS یا دیگر سیستم‌های برق اضطراری عمل می‌کند که به عنوان یک ژنراتور برق پیشتیبان در نظر گرفته می‌شوند. اگر قطع ناگهانی برق رخ دهد، ژنراتور برق اضافی در سیستم برق اضطراری را دسترس خواهد گذاشت.
بسیاری از مراکز داده نیاز به استفاده از شبکه های مستقل از برق دارند که قطع ناگهانی برق مانع عملیات آن ها نشود. برخی از مراکز داده عمدا خود را در مرزهای ملی قرار می‌دهند تا بتوانند نیروی برق اضافی را نه تنها از شبکه های جداگانه، بلکه از منابع ژئو پولیتیک در اختیار داشته باشند.

بنابراین هر چه سطوح بالاتری از افزونگی برای یک شرکت مورد نیاز باشد قیمت برای راه اندازی آن مرکز داده بیشتر خواهد.

در این سه قسمت از سری مطالب “چالش‌های راه اندازی یک مرکز داده” به بررسی برخی از فاکتورهای حیاطی برای طراحی و مکانیابی مراکز داده پرداختیم. در مطلب بعدی به بررسی سایر فاکتورهای اساسی در این راستا همچون پهنای باند شبکه، خنک کننده و امنیت مراکز داده می‌پردازیم. مطالب ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط:

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت دوم

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *