چالش های راه اندازی یک مرکز داده |قسمت ششم


 

امنیت مرکز داده

مراکز داده مکان هایی با سطح بسیار بالای امنیتی هستند چرا که اطلاعات کسب و کارها، دولت ها و همچنین اطلاعات شخصی و مالی زیادی را در خود جای داده اند. در این مطلب در مورد الزامات و نیازمندی هایی امنیتی فیزیکی در زمان انتخاب مکان و جایابی مرکز داده به بحث و بررسی می پردازیم.

مناطق امنیتی لایه بندی شده

سیستم ها و فرآیندهایی مورد استفاده قرار می گیرند تا فقط پرسنل دارای مجوز در مناطق معینی از مرکز داده حق رفت و آمد و دسترسی داشته باشند. مثال هایی از این دست شامل دسترسی keycard، سیستم های هشداردهنده، تله های انسانی، درب های امنیتی و ایست بازرسی کارکنان هستند.

موانع فیزیکی

موانع فیزیکی، فنس ها و دیواره های تقویت شده برای محافظت از تاسیسات مراکز داده مورد استفاده قرار می گیرند. در یک تاسیسات نظام مند، رک ها و سرورهای یک مشتری برای مششتری دیگر که تجهیزاتش در آن تاسیسات قرار دارد، غیرقابل دسترس است.

backblaze data center
سیستم های مانیتورینگ

فناوری نظارت پیشرفته تمامی فعالیت ها در مسیرهای عبور، ورودی های ساختمان ها، خروجی ها، محل هایی که تجهیزات در آن ها قرار دارند را رصد می کنند و اگر اتفاقاتی نظیر آتش سوزی یا آب گرفتگی افتاد، تشخیص اولیه را انجام می دهند و قبل از این که به تاسیسات آسیب جبران ناپذیری بخورد، هشدارهای لازم را می دهد.

مراکزی که سرویس های ممتازی ارائه می دهند، امنیت مرکز داده خود را به صورت منظم و طی یک فرآیند مشخص پایش می کنند. فناوری ها به سرعت قدیمی می شوند و جای خود را به فناوری جدیدی می دهند، بنا براین در مورد مراکز داده هم گردانندگان آن باید به صورت منظم فناوری های جدید را شناسایی کنند تا بتوانند از دارایی های با ارزش IT محافظت کنند.

برای عبور کردن از مناطق با سطوح امنیتی بالای یک مرکز داده، باید از تعدادی ایست بازرسی عبور کرد و در همین حین یک سری دسترسی ها تائید شود.

switch data center security
تجهیزات و امکانات مرکز داده

همگام با افزایش رقابت در بین ارائه دهندگان سرویس ها، این انتظار می رود که تجهیزات و خدمات ارزش افزوده ای که ارائه می دهند به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کنند. این بهبود تجهیزات می تواند در اتاق های کنفرانس، دفاتر و همچنین در دسترسی به دفاتر اتفاق بیفتد.
ارائه دهندگان سرویس ها می توانند محل هایی با عنوان اتاق استراحت، آشپزخانه، انبار، اتاق های امن و آسانسورها را در مراکز داده پیش بینی و تعبیه کنند.

مطالعه مطالب مرتبط:

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت اول

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت دوم

R&M

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *