تجهیزات پسیو شبکه کدام ها هستند | داکت و ترانک

passie network components

passie network components


تجهیزات پسیو شبکه

داکت

تجهیزات پسیو شبکه داکت، یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابل ها از آن استفاده می شود، البته می توان یکی از دلایل اصلی استفاده از داکت ها را زیبا کردن فضا و مسیر انتقال کابل ها دانست، چرا که امروزه و با توجه به استفاده از تجهیزات الکترونیکی متعدد، میزان سیم و کابل بسیار زیادی در فضاهای ساختمانی و دفتری وجود دارد که در صورت عدم استفاده از تجهیزاتی مثل داکت (که آن ها را مرتب می کند)، ظاهر بسیار شلخته و نازیبایی به فضا می دهد.

از آنجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد که در این حالت از آن ها در مقابل گرو و غبار هم محافظت می شود.
داکت های موجود در بازار انواع کیفیت های متفاوتی دارند و ملاک های مختلفی برای خرید آن ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به جنس، اندازه و درب داکت اشاره کرد.

 

در اینجا می توانید سایزهای استاندارد داکت را مشاهده کنید:

داکت 1: با اندازه 10*10 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 1.5: با اندازه 15*10 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 2: با اندازه 20*20 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 2.5: با اندازه 20*25 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3 معمولی: با اندازه 30*30 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3 ارتفاع کوتاه: با اندازه 15*30 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3.5: با اندازه 45*35 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 4: با اندازه 30*40 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 5: با اندازه 30*50 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 6 معمولی: با اندازه 45*60 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 6 پایه بلند: با اندازه 60*60 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 9 معمولی: با اندازه 45*90 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 9 پایه بلند: با اندازه 60*90 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه

 

ترانک

تجهیزات پسیو ترانک محفظه دربسته اي است که جهت انتقال کابل هاي شبکه،تلفن و برق ،(عموماً جریان ضعیف) مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور که می بینید کارکرد آن بسیار شبیه به داکت است اما تفاوت داکت با ترانک در این است در مواردی که تعداد کابل هایی که قرار است داخل داکت ها قرار گیرند زیاد باشد به جای داکت از ترانک استفاده می کنیم. به عبارتی ترانک همان داکت است اما با ظاهری شیک تر و زیباتر و نسبت به داکت محصول تخصصی تری به حساب می آید.

ترانک ها بر خلاف داکت ها می توانند بدنه ای از جنس پی وی سی (PVC) قوی داشته باشند که به صورت روکار کار می شوند و در برابر آتش سوزی مقاوم هستند. بر روی ترانک ها می توان به صورت مستقیم پریزهای برق شبکه را جای گذاری کرد.

ترانکینگ ها انواع مختلفی از قبیل دیواری، دفنی و ستونی دارند. بعضی کارخانه ها ترانک هایی با مشخصات خاص تولید کرده اند به عنوان نمونه می توان به ترانکهای ضد باکتری، ترانکهای قرنیزی و پروفایل با گنجایش نامحدود، ترانکهای ضد نویز و … اشاره کرد.

ترانکینگ مخصوص انتقال توزیع سیستم های برق نرمال ، اضطراری ، ups ، شبکه های کامپیوتری ، سیستم های جریان ضعیف مانند تلفن ، اینتر کام ، سیستم های صوتی تصویری ، اعلام حریق.

تفاوت داکت و ترانکینگ

اندازه

با توجه به سایز بندی داکت و ترانک از ترانکینگ می توان برای مدیریت و توزیع کابل های شبکه، تلفن و برق در حجم های بالا استفاده کرد اما به دلیل سایز بندی کوچک تر در داکت ها این امکان وجود ندارد.

مقاومت

جنس داکت و ترانک با توجه به شرکت تولید کننده کاملا متفاوت می باشد. ترانک نسبت به داکت از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار است. ترانک در انواع مختلف نسوز و ضد آب تولید می شود که در داکت ها این قابلیت وجود ندارد.

یکپارچه سازی پریز های شبکه، تلفن و برق

استفاده از پریز های شبکه، تلفن و برق در داخل ترانک یک مزیت به شمار می آید که به یکپارچه سازی و نظم بخشی به زیرساخت کمک می کند. با توجه به کوچک بودن سایز داکت ها این قابلیت در داکت کشی وجود ندارد.

متعلقات و اتصالات

تجهیزات پسیو شبکه ترانک دارای متعلقاتی مانند سه راهی، زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه ی اتصال و بست انتهای ترانک می باشد که به نصب و راه اندازی سریع تر و زیباتر شدن کار کمک می کند.

 

قیمت تجهیزات پسیو شبکه 

با توجه به جنس و ظاهر بهتر ترانک نسبت به داکت در نصب و راه اندازی زیرساخت های سازمان یافته قیمت داکت و ترانک کاملا متفاوت است؛ به صورتی که می توان گفت قیمت هر متر ترانیکنگ حدودا ۴ برابر هر متر داکت می باشد. علاوه بر این هزینه نصب و راه اندازی زیرساخت با استفاده از ترانک نیز بالاتر از داکت می باشد.

 

پیاده سازی سریع تر و راحت تر: با توجه به کلیه ی موارد ذکر شده می توان گفت برای نصب و راه اندازی هر نوع زیرساختی ترانک راه حل بهتری می باشد؛ اما با توجه به تفاوت قیمت ترانک و متعلقات آن با داکت، بهتر است در مواردی از داکت استفاده کنیم. مزیت داکت نسبت به ترانک قیمت پایین تر و نصب و راه اندازی سریع تر می باشد.

 

بخوانید:  راهکارهای آر اند ام | این بار در کاخ مارینسکی

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *