استاندارد ASHRAE 90.4 برای سیستم های خنک کننده مراکز داده

استاندارد ASHRAE

استاندارد ASHRAE


 

تخمین زده می شود که این تاسیسات حدود 3 درصد از کل انرژی برق در سراسر جهان را مصرف می کنند و این آمار نیز رشد سالانه 4.4 درصدی دارد. به همین دلیل است که در صنعت، اجزای تجهیزات و استراتژی های کارآمد انرژی در اولویت قرار دارد. در این مطلب استاندارد های تعیین شده توسط ASHRAE را برای تبدیل شدن به یک مرکز داده کارآمد در مصرف انرژی بررسی خواهیم کرد.

چه استانداردهایی را برای سیستم‌های خنک کننده مرکز داده باید دنبال کنیم؟

برای مدت زمان زیادی هیچ استانداردی برای پیروی، در این صنعت وجود نداشت و طراحی تجهیزات مرکز داده با انرژی کارآمد برای مهندسان چالش برانگیز بود. تلاش‌هایی برای ایجاد استاندارد و اثربخشی مصرف برق صورت گرفته است که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم.

ASHRAE 90.4: استاندارد بهره وری انرژی مرکز داده

ASHRAE سازمانی است که مسئول تدوین دستورالعمل ها در جنبه های مختلف طراحی ساختمان است. این استاندارد در سپتامبر 2016 منتشر شد و برای چندین سال در حال توسعه بود تا یک استاندارد بسیار مورد نیاز را به جامعه مرکز داده ارائه کند. به گفته این سازمان، این استاندارد حداقل الزامات بهره وری انرژی، طراحی توصیه شده، روش های ساخت و استفاده کلی از منابع انرژی تجدید پذیر را تعیین می کند.

استاندارد ASHRAE 90.4
استاندارد

اساسا، ASHRAE 90.4 به نیازهای انرژی منحصر به فرد می پردازد، همچنین جنبه های حیاتی و خطرات را در عملیات مرکز داده ادغام می کند. بر خلاف معیار بازده انرژی PUE، محاسبات ASHRAE 90.4 بر اساس اجزای طراحی است. اپراتورها یا سازمان ها باید بازده و تلفات انرژی خود را برای عناصر مختلف محاسبه کرده و همه آن را تولید کنند. کل انرژی باید معادل یا کمتر از حداکثر ارقام برای هر منطقه آب و هوایی باشد.

تفاوت بین استاندارد  ASHRAE 90.4 و PUE

استاندارد اثربخشی مصرف انرژی (PUE) به عنوان معیار اولیه مورد استفاده در صنعت مرکز داده معرفی شد و سرانجام در سال 2016 به استانداردISO تبدیل شد. ASHRAE 90.1 اغلب در بسیاری از کدهای ساختمانی ایالتی یا محلی در ایالات متحده ثبت شده است. اما به دلیل برخی موارد فنی نامناسب، 90.1 برای استاندارد انرژی مرکز داده معرفی شد.

در استانداردPUE به مسائل مربوط به استاندارد مصرف انرژی توجهی نشده است. همچنین این استاندارد قرار است تا مرجعی برای قراردادهای SLA در ارتباط با عملکرد یا هزینه های انرژی باشد. از سوی دیگر، ASHRAE 90.4 یک استاندار‌د طراحی است که در هنگام ارسال طرح ها برای تایید قبل از ساخت مرکز داده استفاده می شود همچنین 10٪ یا بیشتر به ارتقای ظرفیت تسهیلات می پردازد.

یکی از بزرگترین تفاوت های بین PUE و ASHRAE 90.4 اندازه گیری داده ها و محاسبه انرژی است. استاندارد90.1 پیچیده‌تر از متریک PUE است. نقطه ضعف PUE این است که دارای ضریب تنظیم جغرافیایی نیست. انرژی سیستم خنک کننده غالباً درصد قابل توجهی از مصرف انرژی در یک تاسیسات را نشان می دهد. مراکز داده ای که به طور مشابه ساخته می‌شوند، اگر موقعیت جغرافیایی متفاوتی داشته باشند، PUE متفاوتی را منعکس می کنند.

امتیاز شما به این مطلب