ترندهای مرکز داده در سال 2019 (DCIM) | قسمت دوم

DCIM Cloud

DCIM Cloud


زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه

DCIM

فضای ابری خصوصی (Private Clouds)

بسیاری از سازمان‌ها به فضای ابری منتقل می‌شوند. با این حال ترجیج می‌دهند به کنترل ادامه دهند. شرکت‌ها از مراکز داده برای استفاده از زیرساخت‌های ابر خصوصی استفاده خواهند کرد. با توجه به نظرسنجی IDC، بیش از 28 درصد از هزینه‌های ابر بر روی فضای ابری خصوصی متمرکز شده است. در سال 2019 بازار به سمت یک رویکرد ترکیبی در زمینه فناوری اطلاعات بازمی‌گردد. بنابراین راهکارهای نرم افزاری مانند Azure Stack به منظور بهبود خدمات ابر، برای کسب و کار مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
زیرساخت‌های فضای ابری خصوصی نیز در مواقع لزوم مورد استفاده قرار خواهند گرفت و امنیت آن‌ها به‌گونه‌ای خواهد بود که کاربران نهایی نباید نگران اطلاعات خود باشند. مراکز داده (دیتا سنترها) به فعالیت خود در زمینه تسهیل خدمات و مدیریت کردن بار کاری سازمان‌ها ادامه می‌دهد تا بتوانند بهتر و با ایمنی بیشتر انجام شوند.

مدیریت مرکز داده (دیتاسنتر) مبتنی بر ابر

DCIM به عنوان یک چارچوب برنامه ریزی پیش‌فرض در نظر گرفته شده است که هدف آن جمع‌آوری و نظارت بر داده‌ها از طریق راهکارهای زیرساختی در یک مرکز داده واحد است. برنامه‌های کاربردی مدیریتی مبتنی بر ابر، کاربر را قادر به جمع‌آوری اطلاعات فراوان از محصولاتی می‌سازد که توسط اینترنت اشیا (IoT) فعال شده اند. این اطلاعات طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

با اینکه برنامه‌های کاربردی مدیریتی مبتنی بر ابر از فضای ابری استفاده می‌کنند، کابران قادر هستند به اطلاعات گسترده‌ای از دستگاه‌های فعال شده با اینترنت اشیا (IoT) دسترسی داشته باشند. نرم‌افزار مشابه‌ای نیز می‌تواند در تعداد قابل توجهی از مراکز داده (دیتاسنتر) بزرگ و کوچک محلی در مناطق جغرافیایی زیادی مورد استفاده قرار گیرند.

 

3 cloud dcim

 

 

 

Schneider Electric این نرم‌افزار جدید را به عنوان data center management as a service یا مدیریت مرکز داده به عنوان یک سرویس توصیف کرده است. این نرم‌افزار از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ (big data) استفاده می‌کند که مشتری را قادر می‌سازد به طور پیوسته مطلع و به روز باشند، تصمیم گیری مبتنی بر داده داشته باشند و رویدادهای برنامه ریزی نشده را راحت‌تر از راهکارهای معمول DCIM کاهش دهند.

این نرم‌افزار مبتنی بر ابر، حجم زیادی از داده ها را مورد استفاده قرار می‌دهند و داده های جمع‌آوری شده را برای تجزیه و تحلیل الگوی آینده ذخیره کرده و به ایجاد عملیات کاری استراتژیک با روش‌های موثرتر کمک می‌کند.

تبدیل دیجیتال

بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است تنها 13 درصد از شرکت‌ها تأثیر کامل سرمایه گذاری‌های دیجیتال خود را درک کرده اند. در سال 2019 با توجه به این موضوع، روابط بین IT و کسب و کار افزایش می‌یابد. با استفاده از فناوری اطلاعات به تدریج، اثربخشی عملیاتی می‌تواند بهبود یابد، مسائل بیشتر می‌تواند حل شود و تجربیات مشتریان می‌تواند سفارشی سازی شود.
پس از آن افزایش بهره وری برای از بین بردن مشکلات مهارتی موجود در بسیاری از شرکت‌ها حیاتی خواهد بود. بنابراین فناوری اطلاعات به جای جنبه معمول خود یعنی یک منبع هزینه مورد نیاز بیشتر به صورت یک مرکز توانمندی کسب و کار به نظر می رسد.

پروژه‌های 5G

5G نسل بعدی شبکه‌های بی سیم است و مرکز داده شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 5G دارای ویژگی‌های باور نکردنی است و می‌تواند 100 برابر دستگاهای بیشتر و 1000 برابر حجم بیشتری را پشتیبانی کند، زمان تاخیر را 10 کاهش دهد و عمر باتری را برای دستگاه‌های بی‌سیم 10 برابر بهبود بخشد. هر سازمانی باید در سال 2019 برنامه یک پروژه آزمایشی 5G را آغاز کند و برای پذیرش کامل آن در سال2020 برنامه‌ریزی نماید.

4 5g projects

امنیت

در سال 2019 امنیت همچنان به عنوان یک مسئله مهم مطرح خواهد و با هک های مکرر و بزرگتر این موضوع اهمیت بیشتری خواهد یافت. به دلیل پیاده‌سازی IoT و گسترش داده‌ها، سطح تهدید در دنیای دیجیتال نیز افزایش می‌یابد. این موضوع باعث کمبود نیروی انسانی در زمینه امنیت سایبری خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2021 حدود 3.5 میلیون فرصت شغلی برای کارشناسان امنیت سایبری وجود خواهد داشت. ابزارهای پیشرفته امنیتی، تکنیک‌ها و GDPR (مقررات حفاظت کلی داده ها) در سال جاری در صنعت مرکز داده (دیتا سنتر) اجرا خواهد شد.

بخوانید: ترندهای مرکز داده در سال 2019

امتیاز شما به این مطلب