6 مرحله ای که به انتخاب درست نوع پچ کورد های فیبر نوری کمک می‌کند

Fiber optic patch cords

Fiber optic patch cords


پچ کورد

مرحله 1: کانکتور درست را انتخاب کنید (LC/SC/ST/FC/MPO/MTP/MTRJ)

پچ کورد فیبرنوری در هر دو سمت با کانکتورهای فیبر نوری (از انواع LC / SC / ST / FC / MPO / MTP/ MTRJ) خاتمه می‌یابد.
کانکتورهای متفاوتی برای متصل شدن به دستگاه‌های مختلف استفاده می‌شوند. اگر پورت در هر دو دستگاه یکسان باشد ، می‌توانیم از پچ کورد های LC-LC / SC-SC / MPO-MPO استفاده کنیم. اگر می‌خواهید پورت‌های مختلف دستگاه‌ها را متصل کنید، ممکن است پچ کورد های LC-SC / LC-ST / LC-FC مناسب شما باشند.

 

SC LC duplex simplex

مرحله 2: نوع کابل تک‌ حالته (Single-mode) یا چندحالته (Multi-mode) باشد؟

پچ کورد فیبر نوری تک‌ حالته (Single-mode) از یک فیبر شیشه‌ای 9/125um و پچ‌کورد فیبرنوری چند حالته (multi-mode) از فیبر شیشه‌ای 50/125um یا 62.5/125um استفاده می‌کند. پچ‌کورد فیبرنوری تک‌ حالته (Single-mode) برای کابل های سینگل مود به منظورانتقال داده در مسافت بالا استفاده می‌شود. پچ‌کورد فیبر نوری چند حالته (multi-mode) برای برای کابل های مالتی مود به منظور انتقال داده در مسافت‌های کم استفاده می‌شود. همچنین در کابل فیبرنوری تک‌ حالته (Single-mode) از رنگ زرد و در کابل فیبر نوری چند حالته (multi-mode) از رنگ نارنجی یا بژ استفاده می شود.

 

SC LC duplex simplex

 

مرحله 3: نوع پچ کورد فیبر نوری- پچ کورد سیمپلکس (Simplex) یا داپلکس (Duplex) را انتخاب کنیم؟

سیمپلکس (Simplex) به این معنی است که این کابل اتصال (Patch cable) فیبر نوری دارای یک کورد بوده و در هر انتها فقط یک کانکتور فیبر وجود دارد که برای فرستنده/گیرنده های فیبر نوری (Bidirectional (BIDI استفاده می‌شود. داپلکس (Duplex) را می‌توان به عنوان دو کابل پچ فیبر در کنار هم در نظر گرفت که برای فرستنده/گیرنده های متداول استفاده می‌شود.

 

SC LC duplex simplex

 

مرحله 4: طول مناسب برای کابل را انتخاب کنید 

کابل‌های اتصال فیبر نوری در طول‌های مختلفی ساخته می‌شوند. شما باید بسته به فاصله بین دستگاه‌هایی که می‌خواهید به یکدیگر متصل کنید، طول کابل مناسب را انتخاب کنید.

 

مرحله 5 : نوع صحیح کانکتور را انتخاب کنید (UPC / APC)

از آنجایی که تلفات نوری کانکتورهای APC از کانکتورهای UPC کمتر است، معمولاً عملکرد نوری کانکتورهای APC از کانکتورهای UPC بهتر است. در بازار فعلی، اتصالات APC به طور گسترده ای در کاربردهایی مانند (FTTx ، Passive Optical Network (PON و (wavelength-division multiplexing (WDM استفاده می شود که نسبت به تلفات بازگشتی حساسیت بیشتری دارند. اما کانکتور APC معمولاً از کانکتور UPC گرانتر است، بنابراین بایستی مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار گیرد. در مورد کاربردهایی که نیاز به سیگنالینگ فیبر نوری با دقت بالا می‌باشد، بهتر است APC اولین انتخاب ما باشد، اما سیستم‌های دیجیتال با حساسیت کمتر با استفاده از UPC هم عملکرد خوبی خواهند داشت. معمولاً رنگ کابل اتصال APC سبز و رنگ کابل اتصال UPC آبی است.

 

SC LC duplex simplex

 

مرحله 6: نوع روکش مناسب کابل را انتخاب کنید (PVC / LSZH / OFNP/ Armored)

معمولا سه نوع برای روکش کابل ها وجود دارد:
Polyvinyl Chloride (PVC)
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
و (Optical Fiber Nonconductive Plenum (OFNP)
شما می‌توانید ویژگی‌های موجود در شکل زیر را ببینید و یکی از موارد مناسب را برای شبکه خود انتخاب کنید.

 

SC LC duplex simplex

 

 

 

علاوه بر سه نوع کابل ذکر شده در بالا، نوع دیگری از کابل‌های فیبر نوری وجود دارد :کابل آرموردار. ساختار دابل تیوب و روکش فلزی این کابل‌های اتصال را به کابل‌های کاملا نرم تبدیل کرده است که قابلیت خم شدن دارند. این کابل‌ها می‌توانند در برابر فشارهای فراوان مقاومت بالایی داشته باشند و برای قرار گرفتن بر روی زمین و سایر مناطقی که ممکن است بر روی آن‌ها قدم گذاشته شود مناسب باشند. همچنین ساختار آن‌ها به گونه‌ای است که مقاومت بسیار خوبی در برابر بریده شدن، جوییده شدن، ساییده شدن و کشیده شدن داشته باشند.

 

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران پاسخگوی شما در این زمینه خواهد بود. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پچ کورد های شرکت های آر اند ام (R&M) با ما تماس بگیرید.

لینک تماس با ما

بخوانید: رده 8.1 لینک دائمی | مورد تایید برای شبکه محلی (LAN) و دیتا سنتر

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)