FTTx در سال 2023: تقاضای فیبر همچنان ادامه دارد

FTTx in 2023

FTTx in 2023


فیبر

زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

نه تنها FTTH در سال 2023 به‌رشد خود ادامه خواهد داد، بلکه نیاز به‌سرعت رو به افزایش فیبر برای آنتن و ساختمان‌ها، دفاتر و شهرها بسیار هوشمندتر خواهد بود. خوشبختانه، همه این بازارها به شبکه‌های مجزا نیاز ندارند.

رشد قوی در سراسر جهان

پیام بازار روشن است. تقاضای فیبر با همگرایی به‌عنوان یک محرک قدرتمند ادامه خواهد یافت – اما هزینه‌ها باید مدیریت شود!

تقاضا برای کابل فیبر با ادامه سرمایه‌گذاری AltNets و شرکت‌های فعلی با حمایت گسترده دولت ادامه خواهد یافت. طبق اطلاعات Future Market Insights*، درآمد حاصل از فروش جهانی فیبر به ارزش 20641.8 میلیون دلار آمریکا (19.47میلیارد CHF ) در سال 2022 و 53،898.7 میلیون دلار آمریکا (50.84 میلیاردCHF ) تا سال 2029 به ( CAGR 14.7 ) خواهد رسید. ارقام ReportLinker* نشان می‌دهد که بازار جهانی FTTx  که در سال 2020 12.9 میلیارد دلار برآورد می‌شود – تا سال 2027 به 24 میلیارد دلار (CAGR 9.3٪) برسد.

با این حال، هزینه‌های اولیه استقرار فیبر همچنان قابل توجه است. ارائه‌دهندگان خدمات به‌دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های عملیاتی هستند، می‌توان به استفاده مجدد از زیرساخت‌ها به روش‌های هوشمند اشاره کرد.

به‌عنوان مثال، FTTH  و 5G  می‌توانند زیرساخت شبکه را به اشتراک بگذارند. هر دو به در دسترس بودن فیبر متکی هستند و به تعداد قابل توجهی از نقاط اتصال فیبر نیاز دارند. ترکیب زیرساخت‌ها و عرضه‌ها برای هر دو فناوری فرصت‌های بسیار خوبی برای افزایش کارایی و تحقق بهبود هزینه‌ها در سال‌های آینده ارائه می‌دهند.

بدون فیبر کافی، 5G وجود نخواهد داشت. به‌طور فزاینده‌ای، فیبر برای پشتیبانی از زیرساخت‌های ماکروسل 5G ، سلول‌های کوچک و دکل آنتن نیز مورد نیاز است.

رشد قوی در سراسر جهان

همگرایی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

یک مطالعه در سال 2019 از شورای FTTH اروپا* نشان می‌دهد که شبکه آنتن/ایستگاه پایه فیبر به FTT5G در حالی‌که برنامه‌ریزی برای شبکه FTTH می‌تواند بین 65 تا 96 درصد در هزینه صرفه‌جویی کند. ایجاد ظرفیت اضافی برای 5G هنگام راه‌اندازی یک شبکه فیبر منطقی است، به‌ویژه به این دلیل که همگرایی شبکه فیبر در آینده بسیار بیشتر از FTTx و 5G خواهد بود.

گزارش اخیر GSA* نشان می‌دهد که حدود 70 کشور تا ژوئن 2022 شبکه‌های 5G داشتند که تقریبا دو برابر این تعداد در اواسط سال 2020 بود. بر اساس گزارش GSMA، شبکه‌های 5G تا سال 2025 احتمالا یک‌سوم جمعیت جهان را پوشش خواهند داد.

پس‌انداز حاصل از فیبر به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد. هنگامی‌که 5G به‌طور گسترده در دسترس است، مردم از خدمات جاری و کار از راه‌دور در حال حرکت بیشتر و همچنین برنامه‌های کاربردی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بیشتری استفاده خواهند کرد که نیازهای فیبر را بیشتر افزایش می‌دهد. علاوه بر این، 6G در حال ظهور است و استاندارد Wi-Fi 7 در سال 2024 منتشر خواهد شد. این امر تقاضای پهنای باند را خواهد افزود.

همگرایی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد

الزامات شهر هوشمند

شهرهای هوشمند نیز نیاز به فیبر و همگرایی را به‌شدت افزایش خواهند داد. در واقع، Future Market Insights انتظار دارد بخش برنامه‌های کاربردی خانه‌های هوشمند سودآورترین بخش FTTH باشد. زیرساخت شهر هوشمند با دستگاه‌های بی‌شماری که مجهز به IP هستند تاخیر بسیار کمی دارند، به‌عنوان مثال، برای مدیریت ترافیک خودگردان، به یک محرک مهم تبدیل خواهد شد.

حجم داده‌ها و تقاضاهای تاخیر به‌طور مداوم در نتیجه رشد دیجیتالی شدن و شهرنشینی در حال افزایش است. در نهایت، تنها زیرساخت فیبر می‌تواند الزامات ارتباطی و عملکرد یک شهر هوشمند را برآورده کند. این بدان معناست که برنامه‌ریزی شهری شامل شبکه‌های ارتباطی فیبرنوری و داده‌ها و همچنین جایگزینی تدریجی شبکه‌های قدیمی خواهد شد، مانند خطوط آب، فاضلاب، برق و گاز، یک زیرساخت ضروری با جدول زمانی عملکردی که مربوط به چندین دهه است. این شبکه‌ها باید «بی‌انتها» باشند، زیرا پیشرفت‌های سریع به این معنی است که در جایی‌که امروز یک فیبر کافی است، فردا ممکن است به حداکثر ۲۵۶ فیبر نیاز داشته باشید.

مطابق با روند همگرایی که قبلا توضیح داده شد، شبکه‌های بی‌سیم و سیمی، FTTA و FTTH، تنظیم ترافیک، مدیریت زیرساخت‌های شهری و شبکه‌های نظارت دیده نمی‌شوند که دیگر به‌طور مستقل عمل کنند. از نظر برنامه‌ریزی، راه‌حل ایده‌آل یک شبکه فیبر جهانی مستقل از کاربرد در سطح شهر است.

زیرساخت‌ها، نیازمندی‌ها و عملکردها باید در مراحل برنامه‌ریزی به‌منظور حمایت از صرفه‌جویی در مقیاس و جلوگیری از کار و زیرساخت‌های اضافی غیرضروری – و پرهزینه – یکپارچه شوند. شهرها و ارائه‌دهندگان می‌توانند در این فرآیند با یکدیگر همکاری کنند، به‌عنوان مثال در قالب مشارکت عمومی-خصوصی (PPP). آن‌ها با هم می‌توانند از زیرساخت‌ها و منابع خود حداکثر استفاده را ببرند.

الزامات شهر هوشمند

شبکه‌های هوایی می‌آیند

شبکه‌های هوایی با استفاده از قطب‌های تلفن یا شرکت برق موجود، سرعت راه‌اندازی 2.5 برابر سریع‌تر نیز می‌تواند به تسریع استقرار کمک کند و در عین حال هزینه‌های استقرار را در محیط امروزی که در آن نیروی کار ماهر کم است و سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی کند است، کاهش یابد. کابل‌کشی هوایی نسبت CAPEX/OPEX جذابی را ارائه می‌دهد.

استقرار هوایی مستلزم راه‌حل‌های از پیش تعیین‌شده در میدان است که به ابزار و آموزش خاصی نیاز ندارد. استفاده از راه‌حل‌های هوایی به این معنی است که مجوز برنامه‌ریزی و کارهای عمرانی نیز می‌تواند آسان‌تر و نگهداری و تعمیرات نیز به‌طور قابل‌توجهی ساده‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر شوند.

سلول‌های کوچک می‌آیند

نقاط دسترسی بی‌شماری 5G یا «سلول‌های کوچک» باید به شبکه‌های باند پهن فیبر متصل شوند. راه‌حل‌های هوایی می‌توانند نقش مهمی در تحقق این امر در مناطقی که تراکم جمعیت کم و زیرساخت‌های موجود بسیار کمی وجود دارد، ایفا کنند. هم‌افزایی هوشمند بین دسترسی بی‌سیم ثابت، عرضه بیشتر FTTH و FTT5G به مدیریت هزینه‌ها کمک می‌کند.

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی و بازار که در سپتامبر 2022 منتشر شد، بخش استقرار هوایی از سال 2022 تا 2027 شاهد رشد بالایی خواهد بود. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود افزایش نفوذ سرویس‌های رسانه‌ای بیش از حد (OTT) باعث افزایش سطح هوایی شود.

سلول‌های کوچک می‌آیند

FTTx برای پایداری

انتظار می‌رود که مزارع بادی فراساحلی و سرمایه‌گذاری‌های انرژی خورشیدی باعث افزایش تقاضای فیبر شود. برای رسیدن به اهداف آب‌وهوایی و استقلال انرژی در حال افزایش؛ کنترل، نظارت، توزیع، بهینه‌سازی تعمیر و نگهداری و کاربردهای سنجش در تولید انرژی تجدیدپذیر، مورد نیاز می‌باشند.

برای صاحبان شبکه، محصولاتی که هنگام تولید، پایداری را در نظر داشته‌اند و برای استفاده و بازیافت طراحی شده‌اند، محصولات کلیدی هستند که برای حمایت از CSR شرکت و سیاست‌های زیست‌محیطی بسیار مهم هستند.

کارایی انتقال داده توسط فیبر به این معنی است که یک کیلوگرم شیشه در هنگام انتقال به اندازه 1000 کیلوگرم مس قدرتمند است. انتشار CO2 در ساعت پخش ویدیو برای FTTH فقط نصف سریع‌ترین شبکه مسی است. مواد خام را می‌توان با ردپای محیطی نسبتا کم، استخراج یا بازیافت کرد. طول عمر بیشتر نیز نگهداری و تعمیرات را به حداقل می‌رساند.

پتانسیل عظیم صرفه‌جویی در انرژی فیبر به‌وضوح در مقاله اخیر Europacable* در مورد بهره‌وری انرژی شبکه‌های مبتنی بر فیبر مشخص شده است. فیبر مقدار نسبتا کمی از منابع را مصرف می‌کند و همچنین می‌تواند بهره‌وری انرژی را در مناطق دیگر فعال کند. در طول چرخه عمر خود، فیبر بیش از سه برابر کم‌تر از راه‌حل‌های قابل مقایسه در طیف گسترده‌ای از سناریوهای زندگی واقعی انرژی مصرف می‌کند.

FTTx برای پایداری
امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *