محاسبات با ظرفیت بسیار بالا برای دیتاسنتر های سازمانی توسط کمپانی آر اند ام (R&M) Hyperscale


Hyperscale

کمپانی آر اند ام (R&M)، توسعه دهنده جهانی و ارائه‌دهنده سیستم‌های کابل‌کشی برای زیرساخت‌های شبکه با کیفیت بالا، واقع در Wetzikon سوییس، چالش‌های جدیدی را برای مراکز داده سنتی پیش‌بینی کرده است.همزمان  با گسترش رایانش ابری، مراکز داده باید مدرن‌سازی شده و شبکه‌های خود را برای فراهم‌سازی منابعی با انعطاف بیشتر گسترش دهند.  آن‌ها همچنین باید کابل‌کشی فیبر نوری خود را نیز گسترش دهند. بنا بر پیش‌بینی دکتر توماس ولینگر، مدیر بازار دیتاسنتر آر اند ام (R&M)، «شروع عصر ابر ترکیبی (Hybrid Cloud) و خصوصی (Private Cloud) و جهش از اترنت 10 گیگابیت، به 40 گیگابیت و سپس 100 گیگابیت را می‌توان با مفاهیمی چون معماری یکنواخت (flat architectures) و با ظرفیت بالا توجیه کرد. حتی مراکز داده پیش پا افتاده هم مجبور به تبدیل شدن به مراکز داده با ظرفیت بالا (Hyperscale data cneter) می‌شوند.
بررسی بازار آر اند ام (R&M) نشان می‌دهد که این روند در حال حاضر آغاز شده است ولی در عین حال چندین مراکز داده سازمانی با موانع و مشکلاتی در پیاده سازی مواجه شده اند. دکتر توماس ولینگر می‌گوید: «یک مثال معمول، ورود کابل به ساختمان و کابینت برای تقسیم تعداد کثیری از کابل‌های خارجی است، که برای طراحی با ظرفیت بالا  مناسب نیستند.» کابینت‌های معمولی برای مقیاس کابل کشی طراحی نشده اند  و مسیرهای کابل کشی با کابل‌های Breakout و تجهیزات جوش، اغلب کاربرپسند نیستند.
تیم توسعه آر اند ام (R&M) در مرکز تحقیق و توسعه آمریکای شمالی واقع در Milpitas کالیفرنیا، بر روی جزییات نیازمندی‌های دیتاسنترهای اجاره‌ای کار می‌کند. کابینت BEF 60 splice بر اساس تجربه گسترده استفاده از کابینت‌های توزیع فیبر نوری با تعداد بالا و مطالعات نمونه‌های موفق طراحی شده است. BEF برای تاسیسات ورودی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت کل آن 23040 اتصال است. 384 کابل فیبر نوری می‌تواند در یک دسته 60 تایی سینی جوش مدیریت شوند.

Hyperscale
Hyperscale

دکتر توماس ولینگر می‌گوید: « آر اند ام (R&M)، با طراحی BEF 60 بار دیگر نقش خود به عنوان یک توسعه دهنده برجسته سیستم فیبر نوری با ظرفیت بالا برجسته کرده است. این پلتفرم یک مسیر سریع برای گسترده شدن دیتاسنترهای سازمانی  و اجاره‌ای برای ارتباط با این جهان گسترده ایجاد می‌کند. – یعنی یک شروع ایده آل برای ستون فقرات مقیاس‌پذیر و آینده نگر و توپولوژی‌های درختی. به گزارش آر اند ام (R&M) « یکی از بزرگترین ارائه دهندگان مرکز داده ادغام شده در جهان اخیرا تصمیم به نصب گسترده کابینت‌های BEF 60 گرفته است.»
نیاز آر اند ام (R&M) برای پلت‌فرم‌هایی همچون BEF 60 و راه‌ حل‌های با ظرفیت بالا در بخش سازمانی در حال افزایش است. امروزه اپلیکیشن‌های مربوط به رایانش ابری و اینترنت اشیاء در جوامع بشری روز به روز در حال زیاد شدن است. در حال حاضر 8.4  میلیارد شیء متصل به هم از طریق شبکه اینترنت در سراسر جهان وجود دارد. هر روز شرکت‌های بیشتری سیستم‌های تولید، ساختمان‌ها، ادارات، برنامه‌ها، انبارها و بسیاری از بخش‌های دیگر را با یک ابر خصوصی یا خارجی با یکدیگر ادغام می‌کنند. به گفته دکتر توماس ولینگر «این روند یک چالش بزرگ برای شبکه‌ها محسوب می‌شود.» تحقیق و ارزیابی آر اند ام (R&M) نشان می‌دهد که تاسیسات فیبر نوری با تعداد بالا و زیرساخت‌های با ظرفیت بالا تنها زمانی پاسخ می‌دهند که یک برنامه‌ریزی‌های متوسط و بلند مدت برای آن‌ها در نظر گرفته شود. مراکز داده سازمانی می‌توانند به سمت تبدیل شدن به ابر عمومی غول‌آسا حرکت کنند.
مراکز داده با ظرفیت بالا یک معماری محاسباتی فوق العاده انعطاف پذیر دارند که می‌تواند مانند یک واحد مجزا مدیریت شود. راه حل های Hyperscale به اپراتورها اجازه می‌دهد تا با سرمایه گذاری‌های کمتر شروع کنند و سپس با توجه به تقاضای رو به رشد واکنش نشان دهند. بنابراین آن‌ها می توانند بلافاصله شبکه‌های خود را بدون نیاز به وقفه در عملیات تجمیع کرده یا گسترش دهند.

Hyperscale
Hyperscale

قابلیت Hyperscale برای به کار بردن تعداد بسیار بالایی از کابل که معمولا فیبرهای نوری هستند مناسب است. معمولا در این گونه کابل‌کشی‌ها بیش از 2000 یا 4000 کابل فیبر نوری برای اتصال مورد نیاز است. در حال حاضر ارائه دهندگان خدمات ابری عظیم، مفهوم Hyperscale را پیاده‌سازی می‌کنند تا بتوانند همیشه عملکرد محاسباتی خود را با شرایط بازار مطابقت دهند. بازار دیتاسنتر با ظرفیت بالا (Hyperscale) در حال حاضر بیش از 20٪ در هر سال رشد می‌کند و در سال 2022 به میزان قابل توجه 71.2 بیلیون دلار خواهد رسید.

بخوانید : آشنایی با انواع مکاتب طراحی و ساخت دیتا سنتر | قسمت اول

R&M

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *