مؤلفه‌های زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

ICT

ICT


 

به طور کلی می‌توان گفت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) اصطلاحی گسترده برای فناوری اطلاعات است که بر نقش ارتباطات یکپارچه و ادغام ارتباطات از راه دور (خطوط تلفن و سیگنال‌های بی سیم) و رایانه‌ها، همچنین نرم افزارهای لازم برای شرکت‌ها، میان افزارها و سیستم های ذخیره‌سازی و سمعی و بصری تأکید می‌کند که امکان دسترسی، ذخیره‌سازی، انتقال و اداره اطلاعات را برای کاربران فراهم می‌کند.
ارتباط داده ها با وسایل الکترونیکی که دور از یکدیگر قرار گرفته اند اغلب از طریق شبکه‌ای از تجهیزات ارسال کننده و دریافت کننده، کابل‌ها و لینک‌های ماهواره‌ای حاصل می‌شود. ارتباطات دیجیتال در درجه اول به دو نوع شبکه و راه‌های اتصال به اینترنت بستگی دارد: شبکه های داخلی و شبکه های خارجی

شبکه‌های داخلی

معمولاً به یک شبکه محلی (LAN) اشاره دارد که شامل اتصال تعدادی از وسایل سخت افزاری (دستگاه‌های ورودی و خروجی) در داخل یک دفتر یا ساختمان است که طی فرآیندهای کامپیوتری پردازش می‌شوند. هدف از LAN این است که بتواند امکانات سخت افزاری، برنامه‌های نرم افزاری و داده ها را به اشتراک بگذارد. این نوع شبکه در صنعت و محیط اداری که افراد نیاز به دسترسی به داده‌ها یا برنامه‌های مشترک دارند، بسیار ارزشمند است.

شبکه‌های خارجی

اغلب شما نیاز دارید با فردی خارج از شبکه داخلی خود ارتباط برقرار کنید. در این حالت شما باید بخشی از یک شبکه گسترده (WAN) باشید.

 

مدریت زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

موضوع قابل توجه دیگری که در زمینه زیرساخت ICT اهمیت زیادی دارد، مدیریت آن است. در دنیای رایانه‌ها، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات شامل منابع مجازی و فیزیکی هستند که به ذخیره‌سازی، جریان یافتن، تجزیه و تحلیل و پردازش داده‌ها کمک می‌کنند. این زیرساخت‌ها یا می‌توانند غیرمتمرکز باشند یا متمرکز. زیرساخت‌های متمرکز در یک مرکز داده (دیتا سنتر) قرار دارند در حالی که زیرساخت‌های غیر متمرکز در چندین مرکز داده توزیع می‌شوند که یا توسط خود یک سازمان یا از طریق یک شرکت شخص ثالث، مانند ارائه دهندگان ابر یا خدمات colocation اداره می‌شوند. زیرساخت‌های موجود در یک مرکز داده شامل ساختمان‌هایی است که برای پشتیبانی از سخت‌افزار مراکز داده (دیتا سنترها)، خنک‌کننده‌ها و توان مورد نیاز هستند. زیرساخت سخت افزاری مرکز داده شامل زیر سیستم‌های ذخیره‌سازی، سرورها و دیگر لوازم شبکه مانند فایروال‌های شبکه است.

 

ICT infrastructure 1

 

زیرساخت اینترنت در خارج از مرکز داده (دیتا سنتر) قرار دارد که شامل اجزای شبکه و رسانه انتقال است که مسیرهای انتقال را تنظیم می‌کند. این زیرساخت‌ها توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ساخته، بهره‌برداری و طراحی شده اند.

یکی از مولفه‌های اصلی برای شبکه های کامپیوتری تجهیزات پسیو شبکه هستند. شرکت آر اند ام (R&M) یک تولید کننده جهانی پیشرو در زمینه محصولات و سیستم‌های آینده‌نگر برای ارتباطات و شبکه‌های داده است. همکاری نزدیک این شرکت با شرکای تایید شده به ارائه راهکارهایی پیشگام برای برقراری ارتباط در بخش‌های مختلف مانند شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های عمومی و مخابراتی و همچنین مراکز داده (دیتاسنترها) منجر می‌شود. این شرکت خانوادگی سوئیسی به دنبال نوآوری، کیفیت و نزدیکی به مشتریان است.

شرکت لاوان ارتباط به‌عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران مفتخر است که در طراحی، اجرا و پشتیبانی مراکز داده و شبکه‌های کامپیوتری با استفاده از محصولات با کیفیت آر اند ام (R&M) توانسته پروژه‌های متعددی را تاکنون به سرانجام برساند. کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهند بود. با ما تماس بگیرید.

لینک تماس با ما

 

بخوانید: شبکه 5G و سیستم‌های جدید آنتن شبکه

 

امتیاز شما به این مطلب