شبکه محلی، Local Area Network یا LAN

Network Directory

Network Directory


یک شبکه محلی (LAN) ممکن است دو یا سه کاربر (در یک دفتر کاری کوچک) یا چندصد کاربر (در سازمان ها و ادارات بزرگ) داشته باشد. با اتصال چند شبکه محلی یا LAN به یکدیگر می توانید یک شبکه بزرگتر به نام WAN (Wide Area Network) بسازید. در این شبکه ها مسیر انتقال اطلاعات معمولا کابل کواکسیال، کابل دو سیمه یا کابل فیبر نوری است. ارتباط فیزیکی با شبکه از طریق یک کارت شبکه با یک کارت رابط شبکه یا NIC که مخفف عبارات Network Interface Card است انجام می پذیرد.

دو فناوری اترنت (Ethernet) روی کابل «جفت به هم تابیده بدون محافظ» (UTP) و «وای فای» و WiFi دو راه اولیه برای راه اندازیLAN هستند که امروزه بیشتر از روش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. اترنت شامل یک سری مشخصاتی هست که به کامپیوترها این امکان را می دهد که به یکدیگر متصل شوند. WiFi از امواج رادیویی برای متصل کردن کامپیوترها به LAN استفاده می کند. بقیه فناوری های LAN شامل Token Ring، Fiber Distributed Data Interface و ARCNET هستند که درگذشته مورد استفاده بوده اند.

افزایش مجازی سازی (virtualization) باعث افزایش سرعت بروز و ظهور LAN های مجازی شده است، که به ادمین های شبکه این امکان را می دهد به صورت منطقی نودهای شبکه را دسته بندی کنند و شبکه های خود را بتون نیاز به اعمال تغییرات زیربنایی و اساسی تقسیم بندی کنند.

hardware access h

 

عموما یکی از استفاده های رایجی که از  LAN در سازمان ها، ادارات و وزارتخانه ها می شود، نگهداری مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی بر روی سرور شبکه LAN است. کاربرانی که به یک یا تعدادی نرم افزار خاص به دفعات نیاز پیدا می کنند، می توانند یک بار ان را دانلود کرده و برای استفاده های بعدی آن را روی LAN نگهداری کنند. کاربران همچنین می توانند فرمان پرینت کردن، اسکن کردن، کپی و … را با استفاده از نرم افزارهایی که بر روی سرور LAN وجود دارند، انجام دهند. دسترسی به این امکانات همگی توسط ادمین  صورت خواهد گرفت. از یک سرور LAN همچنین می تواند به عنوان یک وب سرور هم استفاده شود.

در برخی موقعیت ها، یک LAN بیسیم یا WiFi نسبت به اتصالات با سیم و کابل از نظر انعطاف پذیری و هزینه ارجحیت دارد. امروزه و با افزایش پیدا کردن روز به روز دستگاه های هوشمند، سازمان ها از شبکه های LAN بیسیم به عنوان اولین و مناسب ترین روش اتصال تلفن های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های کامپیوتر خود استفاده می کنند.

بخوانید: حقایقی در مورد LDAP 

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *