چشم انداز بازار مرکز داده (دیتاسنتر) و شبکه در سال 2020

Datacenter landscape

Datacenter landscape


دیتاسنتر

 کابل کشی شبکه محلی (LAN)

 همگرایی

به‌کارگیری مواردی مانند ابر (cloud)، نرم‌افزار به عنوان سرویس SaaS و 5G، IoT و ساختمان‌های هوشمند چشم‌انداز شبکه را تغییر داده است. منابع یکپاچه‌ و مجازی به طور روزافزون بین برنامه‌های کاربردی به اشتراک گذاشته می‌شوند. IP در حال تبدیل شدن به یک رسانه مشترک برای سیستم‌های مستقل است و کابل کشی ساختار یافته به طور روزافزون داده‌ها را با قدرت، وضوح و امنیت بیشتری انتقال می‌دهد. از آنجا که شبکه‌های محلی با اتوماسیون ساختمان ادغام می‌شوند، نوع جدیدی از اتصالات در حال ظهور هستند که نیاز به سطح بالایی از استانداردسازی، در دسترس بودن و قابلیت اطمینان دارند. رویکردAll over IP با ارتباط برقرار کردن فناوری ساختمان و دستگاه‌های مدیریت ساختمان از طریق اترنت و IP، این امر را تسهیل می‌کند. LAN یک لایه فیزیکی را فراهم می‌کند که اینترنت و Cloud را در پس‌زمینه یکپارچه می‌سازد. اترنت برای ایجاد شبکه بین تعداد روزافزونی از دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و Power over Ethernet یا PoE به طور کارآمد و به‌صرفه برق دستگاه‌های نهایی بیشتری را از طریق کابل داده تأمین کرده و امکان دسترسی به سیستم‌های روشنایی پیشرفته و حسگرها را فراهم می‌کند.

 

 Single Pair Ethernet در مقابل Field Bus

تراکم بالا، سرعت اتصال و سهولت در نصب را که از پیش‌نیازهای انعطاف پذیری و مقیاس پذیری شبکه هستند، می‌توان با جایگزینی سیستم سنتی Field Bus با Single Pair Ethernet به دست‌آورد. به جای معرفی اتصال برای هر برنامه کاربردی، می‌توان از اتصالات مستقل از تولیدکننده (manufacturer-independent) استفاده کرد. این کار باعث سهولت در نصب و راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری می‌شود همچنین هزینه های مواد و عملیات را کاهش می‌دهد. شبکه‌های هوشمند و همگرا از فناوری‌هایی که باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند و برنامه‌هایی مانند مدیریت هوشمند فضا، منابع و روشنایی ساختمان پشتیبانی می‌کنند. PoE می‌تواند برق LEDها را از طریق در نظر گرفتن آدرس IPهای اختصاصی در سرتاسر ساختمان‌ها تأمین کند. شرکت‌های ارائه دهنده زیرساخت می‌توانند دستگاه‌های بیشتری را در سیستم‌های خود به کار گیرند و از مزایای این شبکه یکپارچه استفاده کنند.

 شبکه‌های مخابراتی

 اعمال نفوذ FTTH

5G باید بتواند 100 میلیارد دستگاه را به هم وصل کند. اتصال ایستگاه‌های پایه 5G با استفاده از لینک‌های رادیویی دیگر کافی نخواهد بود. آنتن‌ها باید در شبکه‌های فیبر یکپارچه شده و به دیتاسنتر لبه متصل شوند. سلول‌های کوچک (smart cells) مورد نیاز، ماکروسل‌های 5G و آنتن‌ها به پهنای باند قابل توجه و تأخیر کم احتیاج دارند. بدون امکان استفاده از فیبر در همه جا، معرفی 5G معنی پیدا نمی‌کند. ارائه دهندگان خدمات در حال ترکیب FTTx و 5G برای بهره مندی از زیرساخت‌های مشترک هستند که از هر دو بستر پشتیبانی می‌کند. در حقیقت، طبق مطالعات انجمن FTTH اروپا، سرمایه گذاری در فیبر به این معنی است که اپراتورها می‌توانند 5G را عملاً “رایگان” دریافت کنند.

 

 سریع و مقرون به صرفه: WDM و سیسستم میکروفیبر (microfiber system)

Wavelength-Division-Multiplexing یا WDM خدمات مختلفی را در طول موج های مختلف و با ظرفیتی مقرون به صرفه و قابل افزایش انتقال می‌دهد، بدون اینکه نیاز به معرفی مقادیر زیادی فیبر جدید وجود داشته باشد. ارسال و دریافت چندین سیگنال، به جای تنها یک سیگنال، به طور مؤثر ظرفیت فیبر را افزایش می‌دهد. راهکارهای Add-drop multiplexer یا ADM می‌توانند در پیاده‌سازی سلول‌های کوچک مورد استفاده قرار گیرد.
یک راهکار به خوبی طراحی شده باید کلیه نیازهای فعلی و آینده نزدیک را برآورده سازد، نسبت به بسترهای موجود هزینه کمتری را ارائه دهد و مسیر ارتقای انعطاف‌پذیری را برای سال‌های آینده فراهم کند. سرمایه گذاری اولیه برای کابل کشی را می‌توان در کمترین میزان ممکن نگاه داشت به گونه‌ای که در صورت لزوم امکان ارتقا و گسترش شبکه FTTx/Access وجود داشته باشد. علاوه بر این، Air Blown Fiber یا ABF باعث می‌شود که در صورت لزوم، فیبر درون لوله‌ها ارسال شود که باعث کاهش هزینه و افزایش انعطاف پذیری طراحی و رفع نیاز به اسپلایسینگ و نقاط اتصال متقابل می‌شود.

 اعمال نفوذ 5G
دسترسی گسترده‌تر به فیبر و 5G، تقاضای زیادی را برای طیف گسترده‌ای از محصولات جدید و برنامه‌های کاربردی (خصوصی، تجاری و صنعتی) مانند آنتن‌های مخفی، دستگاه‌های مجهز به PoE و راهکارهایی برای bridging مسافت‌های کوتاه ایجاد می‌کند. اتصالات با تأخیر کم همه چیز را پشتیبانی می‌کنند، از اتومبیل‌های خودران گرفته تا خدمات بهداشتی و درمانی از راه دور، ارتباطات ماشینی، خدمات شهر هوشمند و ارتباطات گسترده موبایلی (UHD ، AR ، خانه هوشمند ، اینترنت پر سرعت و …).

 

مرکز داده (دیتاسنتر)

اهمیت بیشتر لبه (Edge)
با توجه به محدودیت‌های بالقوه‌ای که برای راهکارهای بی‌سیم (وایرلس) وجود دارد، برای کابل کشی و اتصال میلیاردها سنسور، فیبر مورد نیاز است تا امکان ایجاد پهنای باندی بسیار بالا، متقارن، بدون وقفه و با تأخیر کم فراهم شود. الزامات انتقال و پردازش داده‌ها منجر به ایجاد زیرساخت‌های لبه (edge) می‌شوند که ساختار متمرکزی را با قدرت محاسبات در لبه شبکه گسترش داده و پشتیبانی می‌کنند. محتوا و برنامه‌های کاربردی محبوب به بازارهای با تراکم کمتر نزدیک می‌شوند و باعث بهبود عملکرد و تجربه می‌شوند.

تراکم بالا

یک راهکار با تراکم بالا می‌تواند ظرفیت را تقویت کند و ضمن آماده شدن برای آینده فضای موجود را افزایش دهد. شما می‌توانید با یک واحد رک شروع کنید و طبق نیاز خود آن را ارتقا دهید. از آنجا که زیرساخت‌های با تراکم بالا بیشتر حرارت تولید می‌کنند، استفاده از خنک کننده‌ها ضروری است. کابل کشی نباید جریان هوا را محدود کند. با توجه به اینکه دستکاری کابل‌ها در رک‌های با تراکم بالا سخت‌تر است، انجام کارها نیز دشوارتر می‌شود. خطر آسیب و اتصالات معیوب افزایش می‌یابد. بنابراین قطعاً سرمایه‌گذاری بر روی رک‌ها و پنل‌ها به ویژه برای راهکارهای با تراکم بالاتر ارزش بالایی دارد.

 مدیریت زیرساخت خودکار (AIM)

امروزه دیتاسنتر ها ممکن است حاوی ده‌ها یا صدها هزار پورت و پچ کورد باشند. اتوماسیون عملکرد شبکه به بحث قابل توجهی تبدیل شده است زیرا راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری برای سبک کردن کار انسان‌ها و افزایش کارایی لازم است. راهکارهای AIM مدیریت زیرساخت‌های بزرگ و پیچیده را که در یک دیتابیس واحد و ثابت 

 

ارائه می‌شوند، تسهیل می‌کند و یک دید آنی نسبت به منابعی مانند پورت‌

 

های سرور، فضای رک و الزامات انرژی 

را فراهم می‌کند. این راهکارها به میزان قابل توجهی کارآیی عملیات، بهره‌برداری و مدیریت را بهبود می‌بخشند، در عین حال زمان رفع مشکل و ازکارافتادگی را کاهش می‌دهند.

market outlook 2020 lan data center

درباره آر اند ام (R&M)

شرکت آر اند ام (R&M) یک تولید کننده جهانی پیشرو در زمینه محصولات و سیستم‌های آینده‌نگر برای ارتباطات و شبکه‌های داده است. همکاری نزدیک این شرکت با شرکای تایید شده به ارائه راهکارهایی پیشگام برای برقراری ارتباط در بخش‌های مختلف مانند شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های عمومی و مخابراتی و همچنین دیتاسنتر ها منجر می‌شود. این شرکت خانوادگی سوئیسی به دنبال نوآوری، کیفیت و نزدیکی به مشتریان است.

شرکت لاوان ارتباط به‌عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران مفتخر است که در طراحی، اجرا و پشتیبانی مراکز داده و شبکه‌های کامپیوتری با استفاده از محصولات با کیفیت آر اند ام (R&M) توانسته پروژه‌های متعددی را تاکنون به سرانجام برساند. این پروژه‌ها از 19 سال پیش تاکنون بدون نیاز به تعویض تجهیزات همچنان در حال بهره‌برداری هستند، چراکه ما به کیفیت محصول خود اهمیت می‌دهیم.

در مطالب بعدی مجله تخصصی شبکه و دیتاسنتر هرکدام از این ترندها را به طور جداگانه بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

بخوانید: همه آنچه باید در مورد شبکه‌های 5G خصوصی بدانید

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *