برنامه‌ریزی صحیح برای شبکه‌های هوشمند

 

ادغام دنیای واقعی و دیجیتال

دیجیتالی شدن با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. رایانه‌های کوچک، محرک‌ها و حسگرها (سیستم‌های تعبیه شده) را می‌توان تقریباً در هر شیء در دنیای فیزیکی جای داد و با استفاده از آدرس IP به اینترنت متصل شد. به‌این‌ترتیب سیستم‌های فیزیکی سایبری، اینترنت اشیاء (IoT) و در نهایت شبکه‌های هوشمند به وجود می‌آیند.
در این فرآیند، حجم زیادی از اطلاعات به فضای ابری ختم می‌شود و به‌تدریج یک تصویر دیجیتالی جامع از دنیای واقعی در آنجا جمع می‌شود. کپی‌هایی از موارد و فرآیندها در قالب بیت‌ها و بایت‌ها در مراکز داده ایجاد می‌شوند.

 

شبکه‌های داده وضعیت فعلی خود و محیطی که بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد را در برمی‌گیرند و آن‌ها را پردازش می‌کنند. دنیای واقعی و دیجیتال با هم ادغام می‌شوند و این روند فرصت‌هایی را برای مدل‌های تجاری جدید ایجاد می‌کند.

 

تصویر دیجیتالی شبکه و زیرساخت‌های شبکه که در آن اتصالات نمایش داده شده است

تصویر دیجیتال بعلاوه سخت‌افزارهای IT
تصویر دیجیتال بعلاوه سخت‌افزارهای IT

 

نظارت بر کابل کشی

شبکه‌بندی کامل و قدرتمند یک معیار تعیین‌کننده برای عملکرد موفق اینترنت اشیاء و استفاده کارآمد از تصاویر دیجیتال است. اگر کابل کشی مناسب در پس‌زمینه وجود نداشته باشد، آنتن‌ها، سنسورها، کنترل‌ها و سرورها به‌راحتی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 

شبکه‌های هوشمند به زیرساخت‌های قابل‌اعتماد احتیاج دارند

این بدان معناست که باید اطلاعات کاملی به‌صورت بلادرنگ در مورد کابل کشی نیز جمع‌آوری شود. اگر یک کانکتور در شبکه به‌صورت اشتباه قطع و وصل شده باشد، بدون اینکه کسی متوجه شود ، مانیتورینگ لایه بالایی شبکه چه فایده‌ای دارد؟

 

در نظر گرفتن رابط‌ها برای شبکه‌های هوشمند

یافته‌های آر اند ام (R&M) نشان می‌دهد که رابط‌های بین دنیای فیزیکی و دیجیتال باید به شکلی متفاوت برنامه‌ریزی شوند تا قادر باشند یک تصویر دیجیتالی کارآمد ایجاد کنند. از یک پروژه به پروژه دیگر، الزامات و راهکارهای مختلفی برای شبکه‌های حسگر و تکنیک‌های اتصال وجود دارد.
باید از ناپیوستگی‌های رسانه‌ای جلوگیری کرد. زنجیره دیجیتال و قابلیت کار کردن با یکدیگر باید به‌طور مداوم طراحی شوند.
مشاوره و ارزیابی دقیق همیشه باید قبل از شروع برنامه‌ریزی صورت گیرد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم پروژه‌های مربوطه را با یک شریک باتجربه مانند آر اند ام (R&M) برنامه‌ریزی کنید.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *