معرفی POL | راهکار جدید کابل کشی فیبر نوری (قسمت چهارم)

POL

POL


 

کابل کشی ساخت یافته مزایای زیادی را ارئه می‌دهد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت، مزیت منحصر به فرد در بخش عمودی و افقی است.

این به نوبه خود برای برنامه‌ریزی و اجرای پوسته امکان پذیر است. بنابراین، مسئولیت‌ها را می‌توان از هم جدا کرد و به تیم‌های نصب خاصی برای اجرا اختصاص داد.

دو بخش برای توزیع کننده طبقه (Floor distributor) در نظر گرفته شده است. تنها با چنین ساختاری می‌توان به‌درستی قسمت‌های خاص را چک و مستندسازی  کرد.

1
در نسخه کابل‌کشی ساختار یافته کلاسیک، کابل فیبر نوری چند حالته برای backbone کابل‌کشی عمودی برای تغذیه سوییچ اترنت در توزیع‌کننده طبقه (Floor distributor) استفاده می‌شد. متقارن با آن کابل مسی (زوج کابل به هم تابیده) برای کابل‌کشی به ترمینال خروجی (پریز)، مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کابل‌کشی افقی با کابل مسی (زوج کابل به هم تابیده) محدودیت های خود را در بر دارد.
به منظور رعایت استانداردها و به حداکثر رساندن مزایا، زیرساخت‌های شبکه نوری LAN باتوجه به دستورالعمل کابل‌کشی ساختار یافته اجرا می‌شود. همین برای POL، کابل کشی مناطق اولیه، ثانویه و سوم تقسیم می شود.

مطابق استاندارها، آر اند ام (R&M) معمولاً شش بخش عملیاتی را تعریف می‌کند:
1) توزیع کننده ساختمان (Building distributor)
2) بک بن (Backbone cabling)
3) توزیع کننده طبقه (Floor distributor)
4) کابل کشی افقی (Horizontal cabling)
5) نقطه نثبیت (Consolidation point)
6) ترمینال خروجی (Terminal outlet)

2

در بسیار از موارد فراموش شده است که استانداردهای کابل کشی یک برای طول عمر 10 الی 15 ساله طراحی شده اند، استانداردهای (TIA، EN،ISO) حداقل دو اتصال در هر منطقه کاری برای اطمینان از عرضه مناسب اتصالات فراهم کرده است، سپس پورت مناسب در صورت لزوم فعال می‌شود. رویکرد کابل کشی ساختار یافته ارزش آن را در میلیون‌ها تاسیسات اداری در سراسر جهان ثابت کرده است.
بر اساس تجربه بزرگ خود در کابل کشی شبکه، آر اند ام (R&M) سیستم POL را طراحی کرده است که از اصول مشابه کابل کشی ساختار یافته استفاده شده است.
به این ترتیب سیستم POL به طور مطلوب برای تقاضاهای آینده در یک ساختمان اداری مناسب است.

مشخصات Passive Optical LAN

7

3

 

collapsed backbone

تقسیم متمرکز در توزیع کننده ساختمان

در POL collapsed backbone تقسیم کننده فیبر نوری در توزیع کننده ساختمان مرکزی قرار دارد. توزیع کننده طبقات برای جدا کردن بخش‌ها به کابل کشی عمودی و افقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم به فیبر مالتی کور متصل می شود. کابل اتصال افقی به صورت منحصر به فرد از توزیع کننده طبقات رو به بالا به خروجی مخصوص وصل می‌شود. با پچینگ پچ کورد “backbone port on horizontal port”  در توزیع کننده طبقه، یک اتصال نقطه به نقطه در طول کل پیوند از توزیع کننده ساختمان به پریز ایجاد می‌شود. این یعنی باید تعداد زیادی فیبر نوری در توزیع کننده ساختمان (BD) استفاده کرد.

 

4

collapsed backbone به طورکلی دارای مزیایی است که تمام اجزا شبکه پسیو در یک رک مرکزی قرار می‌گیرد که مدیریت و نگهداری شبکه را آسان می کند. علاوه بر این امنیت و قابلیت اطمینان نیز افزایش پیدا می‌کند در نتیجه تضمین سرمایه گذاری را به همراه دارد. در توپولوژی collapsed backbone عملکرد کلی بهبود یافته و مدیریت انعطاف پذیرتری از لحاظ مسیر یابی پورت‌های منحصر به فرد فراهم می‌کند چرا که به صورت مرکزی در دسترس است.
که در این بخش قسمت‌ها به وضوح از هم جدا شده، امکان استفاده از کابل کشی ساخت یافته فراهم کرده است و برای برنامه ریزی و اجرای پی درپی مناسب است.

همچنین آر اند ام (R&M) همان شش قسمت عملکرد را برای توپولوژی collapsed backbone نیز تعریف کرده است.
1) توزیع کننده ساختمان(Building distributor)
2) بک بن(Backbone cabling)
3) توزیع کننده طبقه(Floor distributor)
4) کابل کشی افقی(Horizontal cabling)
5) نقطه تثبیت(Consolidation point)
6) ترمینال خروجی (Terminal outlet)

5
استاندارد کابل کشی ساخت یافته برای گسترش سطحمحور طراحی شده است در نتیجه در هر ناحیه کاری حداقل دو خروجی (پریز) ارائه می‌شود. این امر برای اطمینان از تامین اتصالات آینده و نیازهای نامعلوم زمان حال است.

مشخصات Passive Optical LAN

7

6

 

 

مطالب مرتبط:

معرفی Passive Optical LAN | راهکار جدید کابل کشی فیبر نوری
معرفی POL | راهکار جدید کابل کشی فیبر نوری (قسمت دوم)
معرفی POL | راهکار جدید کابل کشی فیبر نوری (قسمت سوم)

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *