هوش مصنوعی (AI) چگونه صنعت حمل و نقل را دگرگون می‌کند؟

AI در حمل و نقل

AI در حمل و نقل


 

هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل:

هوش مصنوعی (AI)، مدتی است که از موجودیت تئوریک خود در مراکز تحقیقاتی فراتر رفته است و در زندگی روزمره ما حضور پیدا کرده است. این تکنولوژی تا حد مطلوبی در تلاش‌های خود موفق بوده است. امروزه اکثر ما از این امر آگاه نیستیم که روزانه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم. اما هوش مصنوعی (AI) چیست و دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

5

 

به عبارت ساده، هوش مصنوعی را می‌توان به عنوان یک تکنولوژی تعریف كرد كه ماشین‌ها را با هوش انسانی قدرتمند می سازد. ماشین‌ها با داشتن قابلیت هوش مصنوعی می‌توانند از انسان‌ها تقلید کنند، کارها را به صورت خودکار انجام دهند و درست مانند انسان‌ها قدرت یادگیری داشته باشند. با ورود اتوماسیون به صحنه، می‌توان کارهای تکراری و وقت‌گیر را به عهده هوش مصنوعی (AI) گذاشت. علاوه بر این سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی دارای هوش انسانی هستند و می‌توانند با گذر زمان یاد بگیرند، این نشان می‌دهد که ماشین‌ها می‌توانند ازریابی و تجزیه و تحلیل انجام دهند و به تنهایی تصمیم گیری کنند.

با درک این پتانسیل منحصر به فرد هوش مصنوعی (AI)، کسب و کارهای بخش حمل و نقل، سرمایه گذاری‌های قابل توجهی را برای بهبود درآمدزایی و پیشی گرفتن از رقبای خود انجام داده اند. طبق مطالعات انجام شده، انتظار می‌رود که بازار جهانی برای هوش مصنوعی در حمل و نقل تا سال 2023 به 3.5 میلیارد دلار برسد. در ادامه به برخی از کاربردهای هوش مصنوعی (AI) می‌پردازیم.

بررسی موارد کاربردی هوش مصنوعی در حمل و نقل توجیه می‌کند که چرا بازار شاهد پیشرفت صعودی در این زمینه است و چرا شرکت ها باید این تکنولوژی را اتخاذ کنند. برخی از این موارد کاربردی عبارتند از:

وسایل نقلیه خودران

یکی از مهمترین کاربردهای نوآوری هوش مصنوعی (AI) وسایل نقلیه خودران است. وسایل نقلیه خودران، مفهومی که زمانی صرفاً یک خیال علمی-تخیلی بود، اکنون به یک واقعیت عملی تبدیل شده است. اگرچه مردم در مراحل توسعه این تکنولوژی نسبت به آن تردید داشتند، اما امروزه وسایل نقلیه خودران به بخش حمل و نقل ورود کرده‌ اند.

 

5

 

در حال حاضر تاکسی‌های خودران فعالیت خود را در تکیو آغاز کرده اند. اما به دلایل امنیتی هنوز رانندگان در اتومبیل حضور دارند تا در شرایط اضطراری تاکسی را کنترل کنند. به همین ترتیب در ایالات متحده در حال بکارگیری کامیون‌های خودران هستند تا از مزایای بی‌شمار آن استفاده کنند. براساس گزارش مکینزی، 65 درصد کالاها در سطح جهان از طریق کامیون‌ها حمل می‌شوند و با ورود کامیون‌های خودگردان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و مدیریت حدود 45 درصد کاهش می‌یابد.

 

5

مدیریت ترافیک

یکی دیگر از مشکلات حمل و نقل که مردم روزانه با آن روبرو می‌شوند تراکم ترافیک است. اکنون هوش مصنوعی (AI) مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این مسئله را حل کند. سنسورها و دوربین‌های تعبیه شده در جای جای جاده‌ها، حجم زیادی از جزئیات ترافیک را جمع‌آوری می‌کنند. سپس این داده‌ها به ابر ارسال می‌شوند، جایی که تجزیه و تحلیل و کشف الگوی ترافیک با آنالیز داده‌های بزرگ (big data) و یک سیستم دارای هوش مصنوعی (AI) انجام می‌شود. موارد ازرشمندی مانند پیش‌بینی ترافیک را می‌توان از پردازش داده‌ها استخراج کرد. جزئیات مهمی مانند پیش‌بینی ترافیک، تصادفات یا انسداد جاده‌ها را می‌توان در اختیار مسافران و عابران قرار داد. علاوه بر این، مردم می‌توانند از کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد خود مطلع شوند و به آن‌ها کمک می‌کند که بدون مشکل ترافیک سفر کنند. از این طریق می‌توان از هوش مصنوعی (AI) نه تنها در کاهش ترافیک ناخواسته بلکه در بهبود ایمنی جاده و کاهش زمان انتظار استفاده کرد.

 

 

پیش‌بینی تأخیر

یکی دیگر از مسائلی که امروزه حمل و نقل هوایی با آن روبرو است تأخیر در پرواز است. براساس مطالعه‌ای که محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام داده اند، هزینه‌های تخمینی ناشی از تأخیر در پروازهای ایالات متحده 39 میلیارد دلار است. علاوه بر خسارت مالی، تأخیر در پروازها بر تجربه مسافران از پرواز تأثیر منفی می‌گذارد. تجربه منفی هنگام پرواز می‌تواند ارزش یک شرکت حمل و نقل را تضعیف کند و منجر به افزایش نرخ ریزش مشتریان شود. برای غلبه بر این مسائل، هوش مصنوعی (AI) به کمک صنعت حمل و نقل هوایی می‌آید. این صنعت می‌تواند برای کاهش زمان انتظار و بهبود تجربه سفر مسافران، خدمات استثنایی به آن‌ها ارائه دهد. از آنجا که هر چیزی، از شرایط جوی نامساعد گرفته تا برخی از اشکالات فنی می‌تواند باعث تأخیر در پروازها شود، مهم است که قبل از تلاش برای از بین بردن زمان انتظار غیر ضروری، جزئیات پرواز برای مسافران به روز شود. با کمک سیستم‌های رایانه‌ای می‌توان کنترل و مانیتورینگ مداوم بر روی هواپیماها انجام داد و ازکارافتادگی‌های بدون برنامه ریزی را از بین برد. علاوه بر این، هوش مصنوعی (AI) و مؤلفه‌های یادگیری ماشین، داده‌های هواپیما، سوابق تاریخی و همچنین اطلاعات آب و هوا را به صورت بی‌درنگ پردازش می‌کنند. محاسبات در محل در آشکار ساختن الگوهای پنهان به شما کمک می‌کند و می‌تواند به صنعت حمل و نقل هوایی کمک کند اطلاعات مفیدی را در مورد سایر امکاناتی که می‌تواند باعث تأخیر و لغو پروازها باشد، جمع آوری کند.

تاکسی‌های بدون سرنشین (هواپیماهای بدون سرنشین)

یکی از جالب ترین و خلاقانه‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در حمل و نقل، تاکسی‌های بدون سرنشین است. هلیکوپترهای بدون خلبان یک راهکار منحصر به فرد برای مقابله با انتشار کربن، از بین بردن تراکم ترافیک و کاهش نیاز به برنامه‌های گران برای ساخت و ساز زیرساخت‌ها را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تاکسی‌هایی که به صورت هواپیمای بدون سرنشین هستند به مردم کمک می کنند خیلی زودتر به مقصد برسند و زمان رفت و آمد خود را به حداقل برساند.

 

 

علاوه بر این، افزایش جمعیت برنامه‌ریزان شهری را تحت فشار قرار داده است تا از برنامه‌ریزی هوشمند شهری اطمینان حاصل کنند و زیرساخت‌ها را بدون ایجاد خطر برای کاهش منابع ایجاد کنند. تاکسی‌های بدون سرنشین می‌توانند یک راهکار مناسب برای حل همه نگرانی‌هایی باشند که برنامه ریزان شهری در تلاشند با آنها مقابله کنند. اخیرا در چین 17 مسافر توسط یک وسیله نقلیه هوایی خودران اولین سفر هوایی هوشمند خود را تجربه کردند که این نشانه خوبی برای کاربردهای مشابه در آینده است. هوش مصنوعی در واقع یکی از شگفت انگیزترین نوآوری های تکنولوژیکی بشر بوده است. با این حال با وجود هر اختراع شگفت انگیزی که تاکنون شاهد آن بوده ایم، باید توجه داشت که ما فقط به قابلیت‌های کمی از هوش مصنوعی (AI) دست یافته ایم و هنوز موارد بسیار زیاد دیگری در این زمینه وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. برنامه های کاربردی هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل که در بالا به آن‌ها اشاره شد فقط یک نگاه اجمالی از امکانات و فرصت‌هایی است که این تکنولوژی می‌تواند ارائه دهد. حال تصور کنید که آینده با هوش مصنوعی (AI) تا چه اندازه می‌تواند شگفت انگیز باشد!

 

 

بخوانید: آیا شما با توسعه هوش مصنوعی (AI) شغل خود را از دست می‌دهید؟

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *