کاربرد معماری پان( PON) در FTTx

pon fttx

pon fttx


 

همه ما می دانیم که تکنولوژی فیبرنوری هر روز در حال افزایش است زیرا حجم داده بیشتری را با سرعت بیشتری می تواند منتقل کند. یکی از معماری های محبوب   برای راه اندازی شبکه های فیبرنوری، PON یا Passive optical network  می باشد.

در این معماری به جای تجهیزات اکتیو از تجهیزات پسیو استفاده می شود و به صورت کلی تمامی تجهیزات پسیو هستند. از آنجایی که در این معماری از توپولوژی یک نقطه به چند نقطه استفاده می شود به همین دلیل مزیت بیشتری نسبت به دیگر توپولوژی ها دارد.

دلایل استفاده از PON بعنوان یک شبکه نوری:

۱-    افزایش قابلیت شبکه و ضریب اعتماد بالای این شبکه بعلت اینکه هیچ ابزار اکتیوی در مسیر وجود ندارد.

۲-    کاهش هزینه های مربوط به منابع نوری

۳-    زمان کوتاه نصب شبکه

۴-    قابلیت مقیاس بالارونده به نحوی که اولا : یک مشترک جدید به راحتی میتواند به شبکه اضافه شود و ثانیا : پهنای باند تقسیم شونده به گونه ای است که برای هر مشترک بر حسب تقاضا تعیین شود.

۵-    استفاده از یک فیبر با ۱۲۸ مشترک

۶-    پشتیبانی چندین مشترک تا برد ۲۰ کیلومتر بدون نیاز به تقویت کننده نوری یا ریپیتر .

معماری PON

یک ( optical line terminal (OLT و (optical network terminal (ONT در دو طرف کابل های فیبرنوری وجود دارد. یکی در سمت کاربر و دیگری در سمت اداره ای که خدمات شبکه را فراهم می نماید. برای برقراری ارتباط بین OLT و ONT یک اسپیلتر قرار داده می شود.

OLT: نام دستگاهی است که ترمینال خط نوری هم نامیده می شود. این دستگاه در انتهای کابل سرویس دهنده قرار داده می شود و  وظیفه تبدیل سیگنال های الکتریکی را برعهده دارد.

ONT: نام وسیله ای است که در سمت کاربر قرار  می گیرد و وظیفه دارد که سیگنال های نوری به الکتریکی تبدیل کند تا  روتر کاربر بتواند آنرا بخواند.

مفهوم و نحوه کارکرد توپولوژی:

همان طور ک قبلا هم گفتیم در این توپولوژی از یک نقطه به چند نقطه جریان را منتقل می کند. در این حالت یک OLT در مرکز قرار داده شده است که به وسیله یک اسپیلتر جریان را به کاربر می رساند.

استانداردهای بی پان و جی پان

همان طور که در تصویر هم پیداست، خدمات به دو دسته جی پان  و پی بان تقسیم می شوند.

در طول سال های مختلف استانداردهای متفاوتی از پان توسعه داده شده است. در اواخر سال 1990 استاندارد APON توسعه داده شد. پس از این استاندارد ، بی پانboardband Pon   و پس از آن هم جی پان Gigabite pon توسعه داده شد . استاندارد EPON هم یکی دیگر از استانداردهای این دسته است، ما در این مطلب در مورد بی پان و جی پان بیشتر صحبت خواهیم کرد.(cpon و wpon هم جزء استانداردها هستند)

ویژگی های بی پان:

جریان آپ استریم را با سرعت  های 155 مگابایت بر ثانیه  منتقل کند.

جریان دون استریم را با سرعت 622 مگابایت بر ثانیه منتقل می نماید.

ویژگی های جی پان:

داده ها را در قسمت دون استریم با سرعت 2488 مگابایت بر ثانیه منتقل می کند.

در قسمت آپ استریم هم داده ها را با سرعت 1244 مگابایت بر ثانیه منتقل  می کند.

حداکثر 60 کیلومتر فاصله را تواند پشتیبانی نماید.

در این مقاله با برخی ویژگی های عمومی پان PON آشنا شدیم. در مقالات بعدی به صورت تخصصی تر به این مقوله ها خواهیم پرداخت.

 

امتیاز شما به این مطلب