راهکار RFID در سرویس، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

  استفاده از RFID در سرویس، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)

RFID یک فناوری شناسایی خودکار است که با استفاده از امواج فرکانس رادیویی، داده‌ها را به قرائتگر منتقل می‌کند. تگ‌های RFID حاوی میکروچیپ و آنتن‌هایی هستند که در فرکانس‌های استاندارد شناخته شده بین المللی کار می‌کنند. تگ RFID مشابه بارکد است اما مزایای قابل توجهی دارد. برچسب RFID داده‌ها را ذخیره می‌کند و جمع آوری داده‌های پیشرفته، قابلیت خواندن یا نوشتن پویا، خواندن و شناسایی همزمان چندین برچسب و تحمل محیط‌های سخت را ارائه می‌دهد.

تگ‌های RFID، برای شناسایی قطعات وتجهیزات درخطوط تولیدی و صنعتی و رهگیری حتی دربنادر و… بسیار مناسب هستند و برای ردیابی کامل و دقیق محصولات شرکت به کار گرفته می‌شوند. یکی از ویژگی‌های برجسته و منحصر به فرد RFID قابلیت مشاهده‌ی قطعات در کل چرخه، و در زمان دلخواه است. تکنسین‌ها توانستند برای بهبود و ساده سازی روش‌های نگهداری پیشگیرانه و بازرسی‌های معمول تجهیزات، بینش قابل توجهی به دست آورند. علاوه بر این، دیجیتالی کردن کل فرآیند به شرکت اجازه می‌دهد تا اقدامات پیشگیرانه تعمیر و نگهداری در حالی که هزینه‌های کار به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، به روز ودر دسترس باشد.

Preventative Maintenance1

سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) روشی است که وضعیت تجهیزات را به ‌صورت دائمی، در غالب تعمیرات و نگهداری، به صورت دوره‌ای بررسی می‌کند. این نوع از تعمیرات زمانی که تجهیزات در حال کار کردن هستند صورت می‌گیرند تا به شکلی غیر منتظره از کار نیافتد. لازم به ذکر است که با این روش، افزایش بهره وری، کاهش فرسایش تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه‌های سنگین خرید و تعمیرات قطعه برای مجموعه به حداقل می‌رسد. هدف کلی PM کم کردن احتمال خرابی تجهیزات وکاهش آسیب به سیستم است.

سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (Predictive Maintenance) چیست؟

مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و عملکرد‌ها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود، ماموریت عملیاتی نگاه داشتن دستگاه‌ها، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می‌شوند قابلیت عملیاتی آن‌ها حفظ شود. امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز به معنی طرح ریزی و انجام فعالیت‌هایی بر روی تجهیزات است که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول می‌شود.

تعمیر و نگه داری پیشگیرانه یا PM، به نگهداری منظم و برنامه ریزی شده ای می گویند که مطابق با استفاده از تجهیزات‌، نقش آن‌ها در سیستم و مدت زمان استفاده از آن برنامه‌ریزی می‌شود.

pm3

هدف از اجرای PM را می توان در هشت مورد زیر خلاصه نمود:

۱- افزایش دوره عمر مفید دستگاه‌ها 

۲- افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات

3- کاهش تعمیرات اتفاقی ماشین آلات

4- کنترل توقفات و جلوگیری از خرابی‌های عظیم به دلیل بروز اشکالی جزیی

5- کنترل موجودی قطعات یدکی در انبار و ایجاد نظم و ترتیب و استاندارد کردن امور مربوطه

6- کاهش هزینه‌های تعمیرات تکراری و متوالی و در نتیجه استفاده بهتر از قطعات یدکی

7- افزایش کیفیت راهبری و جلوگیری از اتلاف وقت و جلوگیری از فراموشی برخی از تعمیرات در زمان توقف

8- زمان سنجی و روش سنجی فعالیت های تعمیری و تولیدی و در نتیجه بالا بردن بهره وری

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *