راهکار تکنولوژی RFID در صنعت نفت و گاز

با لاوان ارتباط همراه باشید تا کارکردهای RFID در صنایع نفت و گاز را با هم مرور کنیم.

کاربردهای RFID در صنایع نفت گاز و پتروشیمی

  • بهبود راندمان و کنترل
  • مانیتورینگ فرآیند عملیاتی برای تولید بهتر
  • کنترل تردد کارکنان
  • ایمنی کارگران و تجهیزات مصرفی

فن آوری‌های RFID یک راه حل پیشرفته و با دوام برای چندین فرآیند از جمله مدیریت دارایی، امور اداری، عملیات اکتشاف و تولید و توزیع در صنعت نفت و گاز ارائه می دهند. این فناوری‌ها عملکرد شفافی از تسهیل در عملیات گرفته تا تحویل محصول نهایی را تضمین می کنند که ترکیبی از سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مرتبط به یکدیگر هستند. برای اندازه گیری اعماق، سلامت لوله‌ها و مته‌های حفاری و یا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در حین اکتشاف یا تولید نفت خام و گاز استفاده می شود. برچسب های RFID اطلاعات مربوط به دمای زیرزمینی و سرعت جریان را در اختیار شما قرار می دهند. هم چنین لوله‌ها و مته‌های مورد استفاده با تکنولوژی RFID، می توانند اطلاعات مربوط به شماره شناسایی لوله، سن، طول، تعداد دفعات استفاده شده برای حفاری، شناسه کار اخیر و غیره را ارائه دهند. این روش به شرکت های اکتشاف و حفاری نفت کمک می‌کند تا تجهیزات مناسب مورد نیاز خود را انتخاب کنند. به عنوان مثال بشکه‌های نفت را می توان به تگ‌های RFID مجهز نمود و از آن پس اطلاعاتی از قبیل موقعیت محموله، میزان و حجم نگهداری، تاریخ تولید، پالایشگاه تولید کننده و… را بواسطه سخت افزارها و نرم افزارهای مربوطه به صورت لحظه ای در اختیار داشت. همچنین فهرست برداری از اموال و ثبت تردد آنها، کاری است زمان بر و دشوار، که با استفاده از تکنولوژی RFID می توان این فرآیند را با دقت بیشتر و در مدت زمان بسیار کوتاه انجام داد.
ساده سازی در فرآیندهای نگهداری، تعمیر، اجرا و نیز ردیابی و نظارت بر دارایی‌های از مزایای پیاده سازی این تکنولوژی بوده که باعث کاهش ضایعات، افزایش بهره برداری و بهبود سودآوری نیز می گردد: لذا استفاده از فناوری‌ها در دنیای امروز ضامن بقاء و تداوم فعالیت‌های یک سازمان بوده و به صورت ویژه می توانند در توسعه صنایع و افزایش منافع حاصله در کلیه مراحل، تاثیر بسزایی داشته باشند.

RFID در ساخت و نگهداری تاسیسات نفت و گاز

فناوری‌های RFID بطور گسترده در سکوهای نفتی مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که خطوط لوله و سایر تجهیزات درجه حرارت شدید و سختی را تحمل می کنند که به دلیل فرسایش بسیار سریع آن‌ها، گاه منجر به از بین رفتن نفت و خطر برای زندگی موجودات دریایی می شود. برای حفظ این تجهیزات از تکنولوژی RFID برای شناسایی اتصالات خط لوله انفرادی و مونتاژ آن‌ها، نشت از لوله‌ها، فشار اتصالات خط لوله‌، مونتاژ مناسب تجهیزات لوله کشی در حین اکتشاف و لوله ها یا فلنج های غیرقابل دسترسی استفاده می شود. برچسب‌های RFID همچنین به تجهیزات زیر آب وصل می شوند تا عواملی را که ممکن است برای سیستم دریایی زیر زمین مضر باشند، شناسایی کنند. این برچسب‌ها در ردیابی وسایل نقلیه از راه دور و غواصانی که در مناطق دور افتاده کار می‌کنند و مکان‌های حفاری را پیدا می کنند‌، بسیار کارآمد هستند. RFID سازگار با سطوح فلزی برای کلیه تجهیزات حفاری، اکتشاف و حمل و نقل استفاده می شود.

چگونه RFID اقدامات ایمنی و امنیتی را ارائه می دهد؟

از RFID برای امنیت کارگران در تاسیسات نیز استفاده می شود. تگ‌های RFID همراه با فناوری GPS در هنگام کار در محل به کارگران و غواصان داده می شود. نشان‌ها به ردیابی و نجات کارگران در صورت بروز هرگونه حادثه غیر مترقبه کمک می کنند.
کارگران به همراه تجهیزات اکتشافی تجهیزات ایمنی نیز در اختیار دارند که برای ایشان اجباری است. خوانشگرها یا ریدرهای RFID تجهیزات را هنگام تأیید صلاحیت کارگران در گیت‌های واقع در مکان‌های تعریف شده شناسایی نموده، مدت کار و محل کار کارکنان و حضور هر شخص غیرمجاز در این مرکز را تشخیص داده و از سرقت‌ها جلو گیری خواهند کرد.

چگونه RFID در فرآیندهای اداری کمک می کند؟

تگ های RFID به کارگران امکان ثبت و بررسی حضور روزانه، زمان ورود و خروج، فعالیت‌های مربوط به مشاغل و حتی امکانات پارکینگ را می‌دهد. پارکینگی که مجهز به تکنولوژی RFID شده باشد با استفاده از کمترین نیروی انسانی به صورت خودکار مجوزها و ورود/خروج وسایل نقلیه را ثبت و بررسی می‌کند. RFID همچنین در سیستم‌های مدیریت اسناد کمک می‌کند. RFID انواع ریدرها و تگ‌ها را برای اموال مالکین وکلیه تجهیزات حفاری دریایی و همچنین فرآیندها ارائه می دهد. تجهیزات و دستگاه‌ها می توانند بر اساس نیاز کارفرما با شرایط محیطی مقاوم شده و سازگاری نشان دهند.
در این مقاله کاربردهای فناوری شناسایی خودکار یا RFID را در جنبه‌های مختلف صنعت، نفت، گاز و پتروشیمی بررسی کردیم. استفاده از تکنولوژی RFID در این صنعت به جهت کاهش هزینه‌ها بسیار متداول است و عملیات‌هایی مانند چک کردن خط لوله، اموال داری پالایشگاه، سیستم‌های حفاری و… با استفاده از این راهکار به راحتی و سهولت قابل انجام هستند.

 

امتیاز شما به این مطلب