RFID (آر اف آی دی) چگونه کار می کند؟ | قسمت چهارم | تگ های سخنگو

 

دو بخش دیگر در این شبکه دستگاه های خوانش که با تگ ها و اینترنت ارتباط برقرار می کنند هستند که خطوط ارتباطی شبکه را تشکیل می دهند.

بیایید نگاهی به یک سناریوی واقعی در مورد این سیستم بیندازیم:

• در یک فروشگاه، شما یک جعبه شیر می خرید. جعبه های شیر دارای تگ های آر اف آی دی ای هستند که اطلاعات مربوط به تاریخ انقضا و قیمت شیر بر روی آن ها ثبت شده است. وقتی شما شیر را از قفسه بر می دارید، قفسه تاریخ انقضا و قیمت آن را به شما نشان می دهد و یا این اطلاعات را به دستگاه تلفن همراه شما می فرستد.

• وقتی که شما از مغازه خارج می شوید، از درهایی رد خواهید شد که در آن ها دستگاه های خوانش تگ آر اف آی دی تعبیه شده اند. این دستگاه لیست هزینه محصولات خریداری شده را لیست می کند و صورتحساب آن را به بانک شما ارسال می کند و مبلغ این صورتحساب از حساب بانکی شما کسر خواهد شد. در این حالت تولیدکنندگان محصول هم متوجه خواهند شد که شما محصولات آن ها را خریداری کرده اید.

• وقتی که به منزل می رسید، شما شیرهایی که خریداری کرده اید را داخل یخچال می گذارید که از قضا آن هم مجهز به دستگاه خوانش آر اف آی دی است. این یخچال هوشمند قادر به شناسایی و ردیابی تمامی مواردی است که داخل آن جای گرفته اند، این یخچال این قابلیت را دارد که نوع غذاهایی که بیشتر مصرف می کنید و این که یخچال را هر چند وقت یکبار پر و خالی می کنید را بررسی کند و به شما اطلاع می دهد که شیر و دیگر مواد غذایی داخل یخچال چه زمانی منقضی و فاسد می شوند.

• محصولات حتی زمانی که داخل سطل آشغال هم افتاده می شوند، ردیابی می شوند. در این نقطه، یخچال می تواند شیر را به لیست خرید شما اضافه کند.

• بر اساس محصولاتی که شما خریداری می کنید، فروشگاهی که از آن خریداری می کنید با خصوصیات بارز شما در خرید آشنا می شود (تعداد دفعات خرید در ماه، فواصل بین خرید و این که بیشتر چه محصولاتی را خریداری می کنید و..) و به جای این که یک نشریه عمومی برای شما بفرستد، می تواند تبلیغاتیی ویژه برای شخص شما ایجاد و ارسال کند. اگر شما بچه کوچک در منزل دارید، فروشگاه می تواند برای بازاریابی کوپن های تخفیف مثلا برای بطری های آبمیوه ارسال کند.

rfid4 3
به این منظور که این سیستم به درستی کار بکند، هر محصول باید یه شماره محصول منحصر به فرد داشته باشد.. مرکز شناسایی خودکار دانشگاه MIT در حال کار کردن بر روی معرفی کننده کد محصول الکترونیکی (EPC) است که بتواند جایگزین UPC شود. هر برچسب هوشمند شامل 96 بیت اطلاعات شامل تولیدکننده محصول، نام محصول و یک شماره سریال 40 بیتی است. با استفاده از این سیستم، یک برچسب هوشمند، با شبکه ای به نام Object Naming Service (ONS) ارتباط برقرار می کند. این پایگاه داده می تواند اطلاعات مربوط به یک محصول را بازیابی کند و یا اینکه این اطلاعات را مستقیما به سیستم های کامپیوتری تولیدکنندگان ارسال کند.

اطلاعات ذخیره شده بر روی برچسب های هوشمند بر روی Product Markup Language (PML) رونویسی میشوند که مبنای آن eXtensible Markup Language (XML) است. PML به همه کامپیوترها این اجازه را می دهد که با هر کامپیوتری ارتباط برقرا کند، همان طور که وب سرورها زبان Hyper Text Markup Language (زبان رایج برای ایجاد صفحات وب) را می خوانند.
ما هنوز به این جا نرسیده ایم، اما تگ های آر اف آی دی بیشتر از آن چه که فکرش را بکنید در زندگی های ما وارد شده اند. Wal-Mart و Best Buy دو تا از بزرگترین فروشنده هایی هستند که برای کارهای انبارداری و فروش از تگ های RFID استفاده می کنند.

سیستم های اتوماسیون که به آن ها ایجنت های نرم افزاری هوشمند گفته می شود تمام داده هایی که به تگ های آر اف آی دی وارد یا خارج می شود را مدیریت می کند.
بازار خرده فروشی ایالات متحده در حال پیاده سازی گسترده فناوری آر اف آی دی در زمینه سیستم های پرداخت با استفاده از سیستم Near Field Communication است. این ها کارت های اعتباری آینده خواهند بود.

rfid4 1

rfid4 2

ادامه دارد…

 مطالعه مطالب مرتبط:

آر اف آی دی چگونه کار می کند؟ | قسمت اول

آر اف آی دی چگونه کار می کند؟ | قسمت دوم 

آر اف آی دی چگونه کار می کند؟ | قسمت سوم | تگ های اکتیو، نیمه پسیو و پسیو

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *