نکات ایمنی حین کابل کشی و کار با فیبر نوری

نکات ایمنی هنگام کابل کشی و کار با فیبر نوری

safety fiber optic cable


 الزامات و دستورالعمل های ایمنی در هنگام کابل کشی و کار با فیبر های نوری و در نصب شبکه نیز باید به دقت رعایت شوند. برای پیاده سازی کامل مقادیر مشخص شده در استاندارد ها، بسیار مهم است در کابل کشی، کابل ها با دقت وصل شوند. تمامی متخصصان شبکه های کامپیوتری باید اصول را رعایت کنند و ملزومات لازم را فراهم آورند. مجله تخصصی شبکه و دیتاسنتر لاوان ارتباط در این مطلب به الزامات عمومی و باید ها و نباید های این حوزه می پردازد، با ما همراه باشید.

شکسته شدن فیبر های نوری

استاندارد های ANSI Z136.2 یا IEC 60825-2 به ایمنی هنگام کار با فیبرها و اشعه ها اختصاص دارد. از آن جا که انتهای فیبر ها تیز هستند و می توانند وارد پوست شوند، انتهای شکسته شده در خلال سربندی یا تکه کردن فیبر ها، می تواند خطرآفرین باشد. آن ها به راحتی شکسته می شوند و پیدا کردن و برداشتن آن ها، سخت ترین قسمت این ماجرا است. کوچک ترین تعلل برای خارج کردن فیبر فرورفته در بدن می تواند باعث بروز عفونت هایی شود که خطرناک هستند، برای همین گاهی ذره بین و موچین نیز به کمک می آیند.

راه حل

• هنگام حمل فیبر ها مراقب باشید.
• لبه های شکسته شده فیبر ها را با انگشت لمس نکنید.
• تکه های فیبر را بروی زمین نیندازید. این تکه ها می توانند به فرش یا کفش ها بچسبند و به نقاط دیگر انتقال یابند.
• تکه های فیبر را با روشی مناسب دور بریزید.
• از خوردن و آشامیدن در نزدیکی ناحیه نصب خودداری کنید.

تمیزکننده ها و چسب های شیمیایی

دستورالعمل های ایمنی برای روند اتصال و خاتمه فیبر های نوری تعریف شده است و این اتصال و خاتمه ها را به تمیز کننده ها و چسب های شیمیایی متعدد نیازمند می کند. در صورت سردرگمی در استفاده از محصولات، از تولید کننده MSDS (راهنمای ایمنی مواد) را درخواست کنید.

راه حل

• برای محل کار تهویه مناسبی تعبیه کنید.
• از تماس مستقیم مواد با پوست پرهیز کنید.
• از به کار بردن مواد شیمیایی حساسیت زا خودداری کنید.
• در نظر بگیرید ساده ترین پاک کننده، ایزوپروپیل الکل، هم قابل اشتعال است و باید با احتیاط حمل شود.

جرقه الکترونیکی 

برای اتصالات جوش از جرقه الکتریکی استفاده می شود. اگر در حین استفاده از این جرقه ها ایمنی و دستورالعمل های تعیین شده رعایت نشوند امکان بروز حادثه وجود دارد.

راه حل

• از نبود گاز های آتش زا در فضایی که از اتصال جوش استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید.
• اتصال جوش در مکان هایی مثل کوره ها که گاز ها در آن انباشت می شوند، نباید به کار برده شود.
• فراهم کردن محیط کاری با دمای کنترل شده و تمیز برای اطمینان از یک اتصال خوب، ضروری است.
• کشیدن سیگار در اطراف محیطی که در آن با فیبر نوری کار می شود، ممنوع است. خاکستر سیگار می تواند باعث گرد و غبار گرفتن فیبر ها شود، همچنین به دلیل وجود مواد قابل احتراق خطر انفجار وجود دارد.

تونل های زیر زمینی و چاه های آدم رو

در چاه های آدم رو ممکن است بخار یا گاز های قابل انفجار به دلیل نشتی یا نزدیکی به گاز ها و خطوط لوله مایع وجود داشته باشد.

راه حل

• هوای راه ها و چاه های آدم رو، پیش از وارد شدن حتی یک نفر به آن، باید با یک کیت تست مناسب از نظر وجود گاز های قابل اشتعال و سمی بررسی شود.
• در چاه های آدم رو باید از به کار بردن هرگونه وسیله ای که تولید جرقه یا شعله می کند خودداری شود.

نکات مهم هنگام کابل کشی

هنگام کابل کشی نیز باید اصولی را در نظر بگیریم تا از آسیب هایی که احتمال بروز آن زیاد است، اجتناب شود.

• هنگام کابل کشی در مسیر های زیر کف، باید دقت شود که کابل ها تحت فشار قرار نگیرند. رعایت نکردن این مورد آسیب های جبران ناپذیری به کابل های نصبی وارد می کند. پس باید هنگام جا زدن صفحات کف دقت لازم به کار برده شود و کابل های پیچیده ضعیف مورد استفاده قرار نگیرند. کابل های پیچیده ضعیف می توانند موجب بازگشت بازتاب خسارت و شکست در خلال پذیرش شوند.
• قبل از کابل کشی نباید آن را بیش از حد باز کرد تا از خراب شدن کابل توسط دیگران جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که کابل های متقارن برای کاربرد های درون ساختمان طراحی شده اند. کابل های بدون محافظ در معرض آسیب قرار دارند، پس لازم است همیشه از کابل ها محافظت گردد.

WhatsApp Image 2020 09 22 at 16.32.59

• کابل ها نباید روی برجستگی های لبه قرقره باز شوند. باز شدن کابل روی برجستگی های قرقره احتمال پیچ خوردن کابل ها را افزایش می دهد و شکل هندسی زوج های متقارن به طور قابل ملاحظه ای تغییر می کند.
• اگر در زمان کابل کشی رطوبت یا خیسی تشخیص داده شد، بلافاصله منبع آب را یافته و آن را حذف کنید. همچنین همه کابل هایی را که در طول نصب با آب در تماس بوده اند، تعویض کنید.
• پیشنهاد می شود برای کاهش بیشتر فشار کششی وارد شده به کابل در حین باز کردن آن، از کسی برای چرخاندن قرقره کمک بگیرید و هر زمانی که لازم بود قرقره را به صورت دستی بچرخانید.
ه هنگام باز کردن کابل‌های نصبی در شفت‌های عمودی یا قرنیزها، باید به جای بالا کشیدن کابل از شفت‌ها، در جایی که امکان‌پذیر است از جاذبه کمک گرفت و آن‌ها را از بالا به پایین کشید. این کار از فشار کشیدگی غیرضروری جلوگیری می‌کند.
س هنگام کشیدن یک کابل، باید از یک ابزار کشش کابل استفاده شود. تمام اتصالات را به ابزار کشش ببندید و آن‌ها را با نوار عایق، ایمن‌سازی کنید.
• هنگام هدایت کابل های نصبی در مسیر لوله برق، کابل ها باید بسته شده باشند. از Velcro استفاده کرده و از بند های پلاستیکی اجتناب کنید. زمانی که کابل در مکان نهایی خود قرار گرفت آن را ببندید و هرگز پس از سفت کردن بست ‌ها، کابل را خم نکنید. اطمینان حاصل كنيد که بست‌های کابل ، بیش از حد سفت نباشند. باید بتوان آن‌ها را همچنان به آرامی چرخاند و به گونه ای باشد که پوشش کابل ها شکل ظاهری خود را از دست ندهند. فشار، در نتیجه سفت شدن بیش از حد روی کابل تاثیر گذاشته و ویژگی‌های ارسال الکتریکی کابل‌های داده، تغییر می‌کند.

همان طور که دیدید ایمنی در محیط کار از شروط حذف نشدنی است و برای به حداقل رساندن خطر حادثه در محیط کار، باید از قوانین مربوطه جهت ایجاد موانع و محافظ درست بهره برد و از نشانه های هشدار دهنده پیروی کرد.

بخوانید: آر اند ام (R&M) و شرکای آن، اتحادیه Single Pair Ethernet را راه‌اندازی می‌کنند

3/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *