7 ترند تکنولوژی که تا سال 2018 مسلط خواهند شد!

Top Emerging Technologies

Top Emerging Technologies


تکنولوژی

1- پیشرفت هوش مصنوعی: هوش مصنوعی (AI)، که عمدتا از طریق الگوریتم‌های یادگیری ماشین تعریف می‌شود، نه تنها بهبود یافته است و سرمایه‌گذاری در آن بیشتر شده است، بلکه طیف وسیعی از کاربردها را در بر می‌گیرد. هوش  مصنوعی به جای تمرکز بر یک هدف، مانند تسلط بر یک بازی یا برقراری ارتباط با انسان‌ها، شروع به ظاهر شدن در هر پلتفرم، برنامه یا دستگاه جدید کرده است و این روند در سال 2018 تسریع خواهد شد. ما در آخرین سطح هوش مصنوعی نیستم (و ممکن است هنوز خیلی در رسیدن به آن نقطه قدرت نداشته باشیم) اما بدون شک در پایان سال 2018، هوش مصنوعی به مبنای اصلی تمام تکنولوژی‌های متعدد تبدیل خواهد شد.

2- کنترل دیجیتالی: در طی دهه گذشته، ما شاهد بسیاری از انواع مختلف دستگاه‌ها از جمله گوشی های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند و ده‌ها دستگاه هوشمند دیگر هستیم. ما همچنین در بسیاری از برنامه‌های فردی در زندگی روزمره ، از جمله حمل و نقل، تغییر تنظیم درجه حرارت خانه و …، به هوش مصنوعی تکیه می‌کنیم. کاربران این دستگاه‌ها هم این تغییر رادنبال می‌کنند. یعنی آن را یک راه مناسب برای مدیریت همه چیز استفاده از چند دستگاه و مکان های مرکزی می‌دانند. اسپیکرهای هوشمند یک گام خوب در این راستا هستند، اما 2018 ممکن است اتفاقات بهتری هم بیفتد.

3- اینترنت 5G: از آن‌جا که زمان‌بندی‌های مربوط به تکنولوژی به ندرت به همان شیوه‌ای که فکر می‌کنیم به اجرا در می‌آید، ممکن است که ما تا پایان سال 2019 بتوانیم یک شبکه 5G داشته باشیم – بوسیله گوشی های 5G-. اینترنت 5G دارای سرعتی تقریبا 10 برابر 4G است و بهترین خدمات اینترنتی را حتی برای منازل فراهم می‌کند. بر این اساس این پتانسیل را دارد که انقلابی در نحوه استفاده از اینترنت توسط کاربران و توسعه‌دهندگانی که در مسیر طراحی برنامه‌ها و تولید جریان‌های محتوایی حرکت می‌کنند، ایجاد کند. پس سال 2018،سالی برای رشد توسعه دهندگان و کاربران اینترنت خواهد بود، زیرا آن‌ها برای استفاده از نسل جدید اینترنت آماده می‌شوند.

4- داده‌های بزرگ: در حال حاضر، هر شرکتی در دنیا قدرت فوق‌العاده داده‌ها را درک کرده است و در سال 2018، جمع‌آوری داده‌ها به اولویت بالاتری تبدیل خواهد شد. کاربران در طول روز با اسپیکرهای هوشمند خود صحبت می‌کنند! و شرکت‌ها با تکیه بر دستگاه‌های دیجیتال برای انجام وظایف روزانه خود،  به راحتی به اطلاعات شخصی دسترسی پیدا می‌کنند. این موضوع پیامدهای بسیاری دارد، از جمله کاهش حریم خصوصی، تبلیغات شخصی‌تر و احتمالا نتایج مثبت در زمینه‌های مختلف. مانند دستیابی به الگوریتم‌های پیش‌بینی دقیق‌تر در مراقبت‌های بهداشتی و …

5- خودکارسازی مشاغل یقه سفید: آیا شغل شما توسط یک ماشین جایگزین شده است؟ شما چطور از پاسخ آن مطمئن هستید؟ هوش مصنوعی به اندازه کافی پیشرفت کرده است تا جایگزین برخی از مشاغل یقه سفید برای سالیان سال باشد. حتی در سال 2013، ما الگوریتمی داشتیم که می‌توانست مقالات خبری پایه را با توجه به اطلاعات کافی وارد کند. آیا 2018 به سالی تبدیل خواهد شد که همه انسان‌ها در نهایت توسط ربات‌های جدید خود جایگزین خواهند شد؟!  قطعا خیر، اما ما شاهد ابتکارهای تازه‌ای در راستای تحولات بنیادین شغلی خواهیم بود! اینکه فکر کنیم که شغل‌ها به طور کامل جایگزین خواهند شد، درست نیست اما آن‌ها بیشتر به صورت اتوماتیک کار خواهند کرد و ما باید کارهای خود را مطابق با آن هماهنگ کنیم.

6- دستورها صوتی دستگاه‌های دیجیتالی: در چند سال پیش جستجوی صوتی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما هنوز غیرقابل اعتماد بود. امروزه جستجوی صوتی هم ممکن است بی عیب و نقص باشد. آخرین تست مایکروسافت، خطای نرم‌افزار تشخیص صدا را با 5.1 درصد اشتباه نشان می‌دهد، و آن را در تشخیص گفتار نسبت به نوشتارهای انسانی برتری می‌دهد. به طور مشابه، گفتار و مکالمات روباتیک نیز پیشرفته‌تر می‌شوند. در سال 2018، با ادامه این چرخه بهبود مدوام، ما شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی در خصوص ارتباط از راه دور با دستگاه‌ها بدون هیچ‌گونه اشتباهی خواهیم بود.
7- واسط کاربر (UI): به نظر می‌رسد که سال 2018 یک سال بزرگ برای UI (واسط کاربر) باشد! ما به دنبال درک این هستیم که چگونه با برنامه‌ها و دستگاه‌هایمان ارتباط برقرار کنیم. استفاده از بلندگوهای هوشمند و جستجوی صوتی بهتر باعث شده است که دیگر نیازی به نگاه کردن به یک صفحه نمایش برای وارد کردن داده‌ها نباشد. 
به طور کلی می‌توان گفت که این روند دقیقا چگونه پیش خواهد رفت و چه نوع دستگاه‌هایی توسعه خواهند یافت، اما قطعاً در سال 2018 شاهد پیشرفت‌های بیشتری خواهیم بود.

بخوانید: پیش بینی هایی از کاربرد هوش مصنوعی تا سال 2022!

 

امتیاز شما به این مطلب