انواع روش های پلاریته MPO

انوع روش های پلاریته

polarity mpo


پلاریته MPO

در ابتدا به طور مختصر تجهیزات مختلف به کار رفته در روش‌های مختلف پلاریته و تفاوت‌های آن‌ها را تشریح می‌کنیم.
یکی از انواع این تجهیزات آداپتورها هستند. آداپتور ها در دوسته نوع A و نوع B تقسیم می‌شوند.
آداپتور نوع A: در این نوع آداپتور قسمت زائدگی که کانکتور در آن قرار می‌گیرد در یک سمت آداپتور رو به بالا و در یک سمت رو به پایین است. این آداپتور به اصطلاح آداپتور key up- key down نامیده می‌شود.

آداپتور نوع B: در این نوع آداپتور این زائدگی در هر دو سمت آن رو بالا است و به اصطلاح به آن آداپتور نوع B می‌گویند. به این نوع آداپتوربه اصطلاح آداپتور key up- key up می‌گویند.
در شکل زیر آداپتورهای نوع A وB آمده است.

1

در آداپتورهای نوع A یا key up- key down هنگانی که کانکتورها درون آن‌ها قرار می‌گیرند،send یکی به receive دیگری متصل می‌شود به عبارت دیگر ، پین شماره 1 به شماره 1 و پین شماره 2 به پین شماره 2 و … متصل می‌شود. در مورد آداپتورهای نوع B یا key up-key up  برعکس این اتفاق می‌افتد یعنی پین 1 به پین 12، پین 2 به پین 11 و … متصل می‌شود.

دسته دیگری از این تجهیزات ماژول‌های MPO و آداپتورپلیت‌ها (پلاریته MPO) هستند.
تفاوت ماژول‌های MPO و آداپتور پلیت‌ها در این است که در ماژول‌های MPO پشت آن‌ها آداپتورهای MPO است و از قسمت جلوی آن‌ها پچ‌کوردها متصل می‌شوند و می‌توان coreهای فیبر نوری را به صورت جداگانه داشت. در آداپتور پلیت‌ها در هر دو سمت کابل ترانک MPO متصل می‌شود.

 

2

 

از انواع دیگر تجهیزاتی که در روش‌های پلاریته مورد استفاده قرار می‌گیرند پچ کوردهای فیبر نوری هستند.
پچ کوردهای دوتایی فیبر نوری نیز مانند پچ کوردهای مسی به دو دسته پچ کوردهای مستقیم یا A to B و پچ کوردهای متقاطع یا A to A تقسیم می‌شوند.

پچ کوردهای مستقیم یا A to B: همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید در این پچ کوردها رنگ قرمز به مشکی و رنگ مشکی به قرمز متصل شده است، یعنی در یک طرف Send و در طرف دیگر Receive خواهیم داشت.

پچ کوردها متقاطع یا A to A: همان طور که در شکل مشاهده می‌شود در این پچ کوردها رنگ قرمز به قرمز و رنگ مشکی به مشکی متصل شده است.

 

3

معمولاً پچ کوردها مستقیم یا A to B هستند و در صورت درخواست مشتری پچ کوردهای متقاطع یا A to A تولید میشود.

انواع روش‌های پلاریته MPO

روش‌های پلاریته MPO به چهار روش تقسیم می‌شوند.روش‌های A، B، C و S. در استاندارد TIA-568C سه روش A، B و C معرفی شده است و روش S برگرفته از روش B و روش انحصاری شرکت آر اند ام (R&M) است.
روش A یک روش قدیمی است که شرکت آر اند ام (R&M) از سال 2017 محصولات مربوط به این روش را تولید می‌کند.
روش C به دلیل اینکه یک 40 و 100 گیگابیت اترنت را پشتیبانی نمی‌کند و فقط برای 10 گیگابیت اترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد، مورد توجه زیادی واقع نشده و شرکت آر اند ام در صورت سفارش توسط مشتری تجهیزات آن را تولید می‌کند.
در ادامه هر یک از روش‌های پلاریته MPO و تجهیزاتی که در آن‌ها به کار می‌رود، تشریح می‌شود.
در جدول زیر خلاصه‌ای از روش‌ها و تجهیزات آن‌ها آمده است.

 

4

 

عبارت Duplex signals در جدول بالا به این معنی است که در اتصالات از پچ کوردها استفاده می‌شود ولی وقتی از Parallel signals صحبت می‌کنیم در همه اتصالات، تجهیزات MPO مورد استفاده قرار می‌گیرد.
همان طور که در جدول اول مشاهده می‌کنید، روش S که روش انحصاری شرکت آر اند ام (R&M) است تحت پشتیبانی استاندارد TIA-568.C قرار ندارد.

 

4

روش A
در این روش کابل trunk MPO/MTP مورد استفاده باید نوع A باشد، ماژول MPO باید نوع A باشد. برای برقراری پلاریته پچ کوردها باید در یک سمت مستقیم یا A to B و در سمت دیگر متقاطع یا A to A باشند.

 

 

همانطور که قبل گفته شد در روش Parallel تجهیزات کاملا MPO هستند و از پچ کوردهای دوتایی استفاده نمی‌شود. روش موازی یا Parallel برای شبکه های 40/100G به کار کمی‌رود.
در شکل زیر قطبیت MPO روشA برای شبکه‌های 40/100G آمده است. در روش موازی یا Parallel برای برقراری اتصال از کابل trunk آن نوع A، آداپتور پلیت نوع A و پچ کورد MPO/MTP در یک سمت نوع A و در سمت دیگر نوع B استفاده می‌شود.

 

 

 

روش B
در این روش کابل trunk MPO/MTP مورد استفاده باید نوع B باشد، ماژول MPO باید نوع B1 یا B2 (key up-key up یا key down key down) باشد. برای برقراری پلاریته پچ کوردها در هر دو سمت مستقیم یا A to B باشند.
روش B به دلیل هزینه بیشتر و طراحی مشکل‌تر محبوبیت چندانی ندارد. شرکت آر اند ام (R&M) این روش را پشتیبانی نمی‌کند یا در صورت درخواست مشتری انجام می‌دهد.
در شکل زیر قطبیت MPO روش B برای شبکه‌های 40/100G آمده است. در این روش برای برقراری اتصال از کابل trunk آن نوع B، آداپتور پلیت نوع B و در هر دو سمت پچ کورد MPO/MTP نوع B استفاده می‌شود.

 

7

روش C
در روش C از زوج کابل‌های trunk نوع C و آداپتورهای MPO نوع A (key up- key up) استفاده می‌شود. پچ کورد مستقیم (A به B) در هر دو انتهای لینک به کار رفته است.
زوج‎‌های به هم تنیده شده، قطبیت‌های مختلفی در کابل‌های trunk به وجود می‌آورند که طراحی را مشکل‌تر و هزینه را برای کابل‌های trunk ارتباطی بیشتر می‌کند. حتی در کابل‌های trunk ارتباطی لینک هم به پچ کورد A به A نیاز است.
روش C به دلیل هزینه بیشتر و طراحی مشکل‌تر محبوبیت چندانی ندارد. بنابراین روش C از انتقال شبکه با سرعت‌های 40G/100G به دلیل پیکربندی منحصر به فرد، توسط کابل trunk پشتیبانی نمی‌کند. . شرکت آر اند ام (R&M) این روش را پشتیبانی نمی‌کند یا به درخواست مشتری آن را به صورت سفارشی اجرا می‌کند.

روش S
روش S (طراحی شده توسط شرکت R&M) از سال 2013 مورد استفاده قرار گرفت. این روش تنها به یک نوع پچ کورد (A to B) نیاز دارد. فیبرهای متقاطع برای انتقال سیگنال دوتایی (10GBASE-SR) در کاست‌های از پیش مونتاژ شده قرار می‌گیرند. شکل اتصال برای کابل trunk و بند دوسراتصال‌دار یا راهنمای نوری حتی برای انتقال موازی به منظور نصب و راه‌اندازی شبکه‌های 100/40GbE، در تمام زمان‌ها یکسان باقی می‌ماند. روش S برای مد چندحالته (MMF) و مد تک حالته (SMF) قابل استفاده است و می‌تواند از کابل‌های trunk نوع A و نوع B استفاده کند.
دوازده پورت LC به دو بخش فرستنده (Tx) و گیرنده (Rx) تقسیم شده‌اند و تمام فیبرهای فرستنده تا دوازده فیبر به یک MPO و تمام فیبرهای گیرنده به MPO دیگر متصل می‌شوند. این دو MPO می‌توانند برای مثال در یک کابل X دسته‌بندی شوند. آداپتور نوع B در این ماژول‌ها نصب شده بنابراین غیرممکن است 12 فیبر MPO را در یک کاست داشت و حداقل فیبرهای درون یک کاست در این روش 24 فیبر است.
کابل‌کشی متناسب برای 1G، 10G، 40G و 100G هم‌افزایی را با کابل trunk استفاده شده برای راهکارهای دوتایی ممکن می‌کند. این بدین معنی است که ظرفیت می‌تواند مستقیماً به طور آسان و ارزان توسعه داده شود. به‌علاوه، تنها کاری که باید صورت گیرد جابجایی کاست‌ها‌ با آداپتورهای پلیت‌ها است.
در شکل زیر قطبیت MPO روش انحصاری آر اند ام (R&M) برای شبکه 40/100G ارائه شده است.

راهکار موازی کابل Trunk B

8

 

 

 

بخوانید: RCO Power | یک محصول دیگر از شرکت آر اند ام (R&M)

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *