تکنولوژی وایرلس 5G

5G wireless

5G wireless


وایرلس 5G

برخلاف سال های قبل که شبکه های موبایلی فقط برای پشتیبانی از تلفن های همراه و تنها برای وب گردی و پیام های متنی مورد نیاز بودند، اکنون ما انواع دستگاه های پهنای باند مانند گوشی های هوشمند HD ، ساعت های با برنامه های داده، دوربین های امنیتی ، اتومبیل های خودران و متصل به اینترنت و دیگر دستگاه های نویدبخش مانند سنسورهای بهداشت وسلامت و سخت‌افزار AR و VR را داریم.
هنگامی که میلیاردها دستگاه به وب متصل می شوند، لازم است کل زیرساخت ها ترافیک را در خود جای دهند تا نه تنها ارتباطات را سریع تر پیشبانی کنند بلکه ارتباطات همزمان را بهتر مدیریت کرده و پوشش گسترده تری برای این دستگاه ها فراهم کنند. همه این ها با 5G ممکن می شود.

چرا 5G از دیگر پروتکل‌های قبلی متفاوت است؟

5G به‌طور ساده نسل بعد از 4G است که جایگزین تمام تکنولوژی‌های قدیمی خواهد شد.
1G برای انتقال آنالوگ صدا به‌وجود آمد.
2G برای انتقال دیجیتال صدا به‌وجود آمد.
3G برای انتقال اطلاعات از طریق گوشی‌های همراه به‌وجود آمد.
4G برای استفاده از اینترنت پر سرعت در گوشی‌های تلفن همراه به‌وجود آمد.

اما وایرلس 5G به چه منظور استفاده خواهد شد؟

این طور به نظر می‌رسد که به دلیل فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند و نقش اساسی آن ها در ارتباطات شبکه‌های موبایلی، این وسیله هدف اصلی شبکه‌های 5G هستند اما اینطور نیست و هدف اصلی این شبکه‌ها گوشی‌های هوشمند نیستند.
تجهیزات کلیدی با شبکه 5G، ارتباطات بسیار سریع و با کمترین تاخیر زمانی را دارند. اگرچه این یک مزیت فوق‌العاده برای پخش ویدئو از گوشی‌های هوشمند است، همچنین می‌تواند نقش اساسی در سناریوهایی را که حداقل کردن تاخیر در آن ها بسیار مهم است را ایفا کند. اتصال دستگاه‌ها با یکدیگر در آینده نمونه‌ای از کاربرد این شبکه می‌باشد.

یک برنامه ممکن است دستگاه های واقعیت افزوده یا هدست های واقعیت مجازی باشد. این دستگاه ها نیاز به پهنای باند بسیار گسترده دارند و لازم است تا حد ممکن به سرعت به اینترنت متصل شوند تا اثرات مورد نظر خود  را ارائه دهند. هر تأخیری در تمام این موارد می تواند تاثیر بسزایی بر روی چگونگی احساس واقعی در این محیط ها داشته باشد.
همین امر در مورد هر وسیله دیگری که نیاز به سرعت عمل دارد، مانند اتومبیل های خودران برای جلوگیری از برخورد های ناگهانی، درک درست جهت ها و بر روی سخت‌افزار کنترل از راه دور و سیستم های رباتیک که توسط ریموت های کنترل از راه دور عمل می کنند نیز اعمال می شود.
5G هنوز هم راه را برای اتصال از طریق دستگاه های روزمره ما، مثلا هنگام بازی، برقراری تماس های ویدئویی، پخش فیلم، دانلود فایل ها، به اشتراک گذاری رسانه های HD و 4K، دریافت به روز رسانی زمان واقعی ترافیک و … هموار می سازد.
وایرلس 5G خیلی سریع است و فقط برای دستگاه های تلفن همراه در دسترس نخواهد بود و حتی پتانسیل این را دارد که جایگزین کابل کشی در دسترسی های وایرلس ثابت شما شود.

5G

استانداردهای 5G هنوز کامل نشده و ارائه دهندگان خدمات لزوماً از همان تکنولوژی برای پیاده‌سازی 5G استفاده نمی کنند، بنابراین دشوار است بگویم5G دقیقا چگونه برای هر شرکت و در هر کشور کار می کند.
به عنوان مثال، در برخی موارد، 5G داده ها را در فرکانس های کاملا متفاوت به نسبت شبکه های موجود توزیع می کند. این طیف وسیعی از امواج، امواج میلیمتری نامیده می شود که در محدوده 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز عمل می کنند (شبکه های فعلی از باندهای زیر 6 گیگاهرتز استفاده می کنند.)
آنچه اهمیت دارد این است که به جای بسیاری از دستگاه هایی که فضای کوچکی را در آن طیف به اشتراک می گذارند، آن ها قادر به توزیع در آن خط و استفاده از پهنای باند بیشتری خواهند بود که به معنی سرعت سریعتر و قطع اتصالات کمتر است.

بخوانید: 7 ترند تکنولوژی که تا سال 2018 مسلط خواهند شد!

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *