الزامات اتصالات در مراکز داده

الزامات اتصالات در مراکز داده

Connections in data centers


همانطور که می‌دانید مراکز داده یکی از پیچیده‌ترین ساختمان‌ها هم از نظر کابل کشی و هم از لحاظ ساختاری است. همواره موضوع ابعاد و حجم کابل کشی در مراکز داده یکی از چالش های پیش روی طراحان و پیمانکاران این ساختمامان ها بوده است. شرکت R&M با تکیه بر دانش فنی خود راهکارهایی برای کاهش حجم کابل کشی در این مراکز داده ارائه کرده است. به کمک این راهکارها علاوه بر کاهش حجم کابل کشی، میزان گرمای تولید در این مراکز داده نیز کاهش یافته و در هزینه‌های نگهداری مرکز داده نیز صرفه جویی می‌توان کرد.

محاسبه‌ی طول فراتر از محدودیت‌های استاندارد

این بخش به متراژ طول کابل‌های شرکت R&M که بیش از طول تعیین شده توسط استاندارد است، می‌پردازد. کابل‌ هایی که یا در استاندارد ذکر نشده‌اند یا طول آن‌ها براساس پارامترهای کاربردی استانداردهای IEEE است که از حداکثر تعیین شده در این استانداردها، فراتر می‌روند.

حداکثر طول با قطر سیم AWG26

استفاده از کابل شبکه با قطر سیم AWG26  نصب کابل با متراژ کوتاه، با محدودیت در وزن یا فضا را امکان‌پذیر می‌سازد. اغلب کابل‌های با قطر سیم AWG26 در مراکزداده نصب می‌شوند. شرکت R&M انواع مختلفی از کابل‌های با قطر سیم AWG26 را در محصولات خود دارد. جدول زیر محدودیت‌های طول کابل را به صورت ماتریس رده در مقابل رسته‌ نشان می‌دهد.

requirement of data center1

PL: پیوند دائمی

CH: کانال

AWG: مقیاس سیم امریکایی- کد قطر سیم برای هر دو سیم‌های ثابت و منعطف

کابل شبکه با قطر سیم AWG 26 به نسبت کابل با قطر سیم AWG 23، 25% تا 30%  فضا و وزن کمتری را اشغال می‌کند. در نتیجه با توجه به محدودیت‌های طول، پیوندهای دائمی و کانال باید به ترتیب 55 و 65 متر طراحی شوند. 

افزایش طول‌های کانال با توجه به استاندارد IEEE (مراکز داده)

فلسفه‌ی استاندارد ارائه دستورالعمل‌هایی درخصوص نصب و تکنولوژی‌های پیشرفته در راهکار‌های عمومی است. با این حال، گاهی اوقات شرایط نصب و راه‌اندازی از محدوده‌ی استاندارد خارج می‌شود. برای مثال اتصال دستگاه به شبکه با طول بیش از 100 متر نمونه‌ای از این شرایط است. در اینگونه موارد شرکت‌های پیشرفته راهکارهایی را مطابق با الزامات برنامه کاربردی برای لینک مربوط فراهم می‌کنند تا سرعت شبکه بطور استاندارد ثابت باقی بماند.

این امکان وجود دارد که اگر یک لینک از کاربرد مشخصی پشتیبانی کند، از پارامترهای کاربردی IEEE استفاده شود. جدول ذیل یک شمای کلی از طول‌های کانال در سیستم کابلی R&Mfreenet را ارائه می‌دهد. معادلات جدول زیر نشان دهنده طول کانال است و نباید با طول پیوند دائمی اشتباه گرفته شود. این کابل‌ها برای موارد خاص طراحی شده‌اند و بیشتر در مراکز داده  با شرایط خاص کاربرد دارند.

requirement of data center2

* طول کابل در جدول فوق برابر با طول ثابت کابل به همراه طول بند دو سر اتصال دار‌دار و CP (در صورت وجود) است. طول الکتریکی کابل بین 1.75% (جفت 12) و 5% (جفت 36) با قطر سیم AWG 22، کابل با 1%-/+ طول بلندتر برای قطر سیم AWG 23 و 6.88%-/+ طول بلندتر برای قطر سیم Loomed AWG 23  خواهد بود.

R&Mfreenet برای فاصله‌های خیلی کوتاه، کابل‌های خاصی را طراحی کرده است، کابل R&Mfreenet با مشخصات با قطر سیم AWG22، LSFRZH، Class EA، SFTP، 105 متر با شماره سریال R814563 از فاصله‌ی ذیل پشتیبانی می‌کند.

requirement of data center3

طول کوتاه پشتیبانی شده توسط سیستم Cat.6A

هنگام تدوین نسخه جدید ISO/IEC 11801، گروه متخصصان از برخی محدودیت‌های طولی‌ به منظور محاسبه حداقل کارایی تجهیزات استفاده نمودند. سیستم R&Mfreenet از پیوندها و کانال‌های کوتاه‌تر پشتیبانی ‌می‌کند.

جدول زیر مستقل از نوع کابل شرکت R&M است. برای مثال، تمامی کابل‌های شرکت R&M از جمله U/UTP، U/FTP، F/UTP و S/FTP به کار می‌رود، در حالی که به تعداد اتصال دهنده‌ها وابسته است. در جدول زیر حداقل محدودیت‌های طول برای هر دو نوع اتصال دهنده‌های Cat.6A مشخص شده است. 

 requirement of data center5requirement of data center5

بخوانید: محصولی برای دیتاسنتر های با مقیاس بالا | BEF60

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *