استاندارد سازی اتاق سرور (قسمت اول)

 

چیدمان و مدیریت فیزیکی مراکز داده

در ابتدا به استانداردها و الزامات تجهیزات و تاسیسات کولینگ مراکز داده در واحدهای تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC) می پردازیم.

در اندازه خنک کننده و تجهیزات مربوط به آن باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

1. اندازه حجم خنک کننده تمام تجهیزات

مقدار حجم سرمایشی ساختمان (روشنایی، تجهیزات برق، پرسنل، پاکت ساختمان)

افزایش اندازه خنک کننده برای در نظر گرفتن اثرات رطوبت

افزایش اندازه برای محاسبه افزونگی در صورتی که یک واحد از کار بیافتد

افزایش اندازه برای در نظر گرفتن پیش بینی های رشد مناسب در آینده

تمام تجهیزات خنک کننده باید توسط تکنسین های واجد شرایط که قوانین محلی را رعایت می کنند طراحی، نصب و نگهداری شوند. تمام تجهیزات خنک کننده باید از برنامه نگهداری توصیه شده توسط فروشنده پیروی کنند. دستگاه های فیلتر هوا باید در نقاط ورودی هوا نصب شوند و این دستگاه ها باید طبق یک برنامه منظم بر اساس طول عمر فیلتر توصیه شده توسط سازنده تعویض شوند.

2. کنترل دما و رطوبت:

رطوبت و دما باید در سطحی باشد که با تجهیزات نصب شده در کف مرکز داده سازگاری داشته باشند و واحدهای ورودی رطوبت باید دارای زهکش مجزا بوده و با آب تصفیه تغذیه شوند.

3. برج های کولینگ ( خنک کننده):

واحدهای مرکز داده باید توسط تکنسین های تعمیر و نگهداری واجد شرایط طبق دستورالعمل های کارخانه نگهداری شوند، امنیت آن ها در محیط مکانیکی تامین شود و باید طوری طراحی و نصب شوند که حتی یک نقطه خرابی را از بین ببرند. راه اندازی مجدد برج پس از قطعی برق باید خودکار باشد. برج ها باید یک منبع برق اضافی داشته باشند تا زمان برای خاموشی کنترل شده مناطق پشتیبانی شده فراهم شود.

برج های خنک ننده

4. سیستم های پمپ:

واحدها باید در یک اتاق مکانیکی امن قرار گیرند و باید طوری طراحی و نصب شوند که حتی یک نقطه خرابی را از بین ببرند. پس از قطع برق، پمپ ها باید به طور خودکار راه اندازی مجدد شوند و پمپ ها باید یک منبع برق اضطراری داشته باشند تا زمان برای خاموشی کنترل شده مناطق پشتیبانی شده داشته باشد.

5. سیستم لوله:

لوله باید از مواد با کیفیت بالا و مقاوم در برابر زنگ زدگی و یخ زدگی ساخته شود و حلقه های لوله باید برای هر واحد CRAC دارای شیرهای جداسازی باشند.

6. مدیریت ارسال و بازگشت هوا:

ارسال هوای کهنه باید به گونه ای مدیریت شود که بتوان مقدار هوای مورد نیاز برای هر مکان از تجهیزات ضروری را ارسال کرد. بازگشت هوای گرم باید مدیریت شود تا هوا را مستقیماً به واحدهای CRAC بدون اختلاط با ارسال هوای سرد استخراج کند.

datacenter air condition7. سیستم نظارت:

تمام سیستم‌های زیرساختی که از خدمات فضای ماشینی پشتیبانی می‌کنند باید به‌طور دائم نظارت شوند و نظارت باید در یک مکان مرکزی مانند مرکز عملیات شبکه باشد. سیستم مانیتورینگ باید از یک کنسول گزارش اصلی پشتیبانی کند که از راه دور نیز قابل دسترسی باشد و باید کارکنان پشتیبانی را از هشدارهای موجود در سایت‌های مرکزی و راه دور مطلع کند

قسمت دوم

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *