انواع مختلف مرکز داده (دیتا سنتر) از لحاظ زیرساخت های میزبانی


مرکز داده

به عنوان یک مشتری بالقوه، زیرساخت های میزبانی وب چیزی است که بر هر بخشی از تجربه میزبانی شما، از پشتیبانی تا عملکرد و فراتر از آن تاثیر می گذارد. این مطلب توضیحی را درباره انواع مختلف ارائه دهنده میزبانی وب به منظور کمک به شما برای پیدا کردن نوع مناسب برای شما و کسب و کار شما، در اختیار شما قرار می دهد.

نوع R: دیتا سنتر (مرکز داده) ریسلر (Reseller Data Center) یا نمایندگی هاست
هر فروشنده ای می تواند بدون نیاز به خرید سرور اختصاصی که طبیعتا ًهزینه بالایی دارد، از نمایندگی هاست استفاده کرده و کسب کار خود را راه اندازی کند. دیتا سنترهای نمایندگی های هاست برنامه‌های ارزان تری را ارائه می دهد اما پشتیبانی آن ها کمتر است. این کاربردها زمانی مناسب است که صحبت از انگیزه های اضافی مانند کمک به توسعه و یا مشاوره طراحی و بازاریابی در میان باشد. علاوه بر این، راهکارهای نمایندگی هاست اغلب برخی از مزایای امنیت و عملکرد یک مرکز داده (دیتا سنتر) بزرگ را به ازای کسری از قیمت ارائه می دهند. ریسلرها دسترسی اصلی و مستقیم به سرورها ندارند. این به این معنی است که آنها نمی توانند مستقیما درخواست های پشتیبانی را اداره کنند و به جای آن باید یک مسیر ارتباطی پیچیده را دنبال کنند. این باعث می شود بخش های مختلف با هم تلاش کرده و بر روی یک مشکل واحد کار کنند. این بخش ها شامل موارد زیر می شوند که فقط محدود به این ها نیست:

• مالک سایت (شما)
• نمایندگی هاست (ریسلر)
• تیم پشتیبانی نمایندگی هاست
• تیم پشتیبانی مرکز داده (دیتا سنتر)
• مهندسین زیرساخت مرکز داده (دیتا سنتر)

1

پشتیبانی بخصوص هنگامی که شما متوجه می شوید بیشتر توافقنامه های بین نمایندگان هاست و ارائه دهندگان زیرساخت، مشتری نمایندگی هاست یعنی شما را تحت پوشش قرار نمی دهند، مشکل ساز می شود. در اغلب موارد، ارائه دهندگان زیرساخت ها طبق قرارداد موظف به کمک به نمایندگی هاست (ریسلر) هستند نه صاحب سایت.
اگر با یک نمایندگی هاست (ریسلر) میزبانی می شوید، زمان پشتیبانی بیشتر و خدماتی با کیفیت پایین تر و با قیمت پایین تر را انتظار داشته باشید.

نوع C: مرکز داده (دیتاسنتر) اجاره ای (Colocation Data Center)
ارائه دهنده ی میزبانی وب اجاره ای مالکیت تجهیزات میزبانی خود را ندارد اما به سرور دسترسی اصلی دارد. مزیت انتخاب نوع C برای میزبانی این است که تجهیزات اجاره ای داری بالاترین حد افزونگی و با خصوصیات عالی هستند که زیرساخت های میزبانی را ایمن و قابل اعتماد نگه می دارند و هزینه کمتری را برای شما به همراه خواهند داشت. برخلاف اینکه ارائه دهنده میزبانی اجاره ای دسترسی کامل به سرور دارد، امکان دستکاری فیزیکی وجود ندارد. اغلب اوقات، مهندسانی آموزش دیده که اصطلاحاً به آن ها smart hand گفته می شود، درخواست های پشتیبانی را که شامل دستکاری های فیزیکی می شوند، اجرا می کنند.

 

3

نوع O: مرکز داده (دیتا سنتر) مستقل
“ارائه دهندگان خدمات میزبانی مستقل و تحت مدیریت بهترین موارد را از نظر پشتیبانی و کنترل ارائه می دهند”.
میزبانی مستقل و تحت مدیریت به گونه ای است که محل ارائه دهنده خدمات میزبانی شما و تجهیزات مرکز داده یکسان هستند. این نوع از لحاظ پشتیبانی و کنترل بهترین گزینه را ارائه می دهد، زیرا ارائه دهنده خدمات میزبانی شما یک خط مستقیم به زیرساخت میزبانی شماست. این نوع از لحاظ پشتیبانی و کنترل بهترین گزینه را ارائه می دهد، زیرا ارائه دهنده خدمات میزبانی شما یک مسیر مستقیم به زیرساخت میزبانی شماست. این نوع مرکز داده انعطاف پذیرتر است. آنها اغلب با توجه به کارکنان در محل و اعضای تیم، قادر به ارائه راه حل های سفارشی مدیریت شده هستند و دارای دانش عمیق‌تری از زیرساخت های موجود می باشند. این نوع مراکز داده (دیتا سنترها) برای کسب و کارهای بزرگ و با نیازهای خاص مناسب هستند. همچنین ممکن است که راهکار میزبانی شما به عنوان یک نتیجه حاصل شده از تیم پشتیبانی شما در تعامل با زیرساخت های میزبانی وب روزانه، به درستی برای درخواست شما بهینه شده باشد. بررسی اینکه چه ویژگی هایی در دسترس هستند دیدن نظرات مشتریان دیگر که در حال اجرا و راه اندازی یک برنامه کاربردی یا CMS هستند، راه خوبی برای قضاوت در مورد عملکرد واقعی این نوع مرکز داده است.

 

مروری سریع بر انواع مرکز داده

4

 

بخوانید: چالش های راه اندازی یک مرکز داده |قسمت ششم

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *