شبکه‌های فیبر نوری | پایه‌های بنیادی یک شهر هوشمند (بخش سوم)

 برنامه ریزی بلند مدت

آر ند ام (R&M) نتایج زیر را از مشاهدات، تجزیه و تحلیل‌ها و پروژه‌های کامپیوتری جهانی گرفته است و توصیه‌هایی در این زمینه ارائه می‌کند:

امروزه یک برنامه حرفه‌ای برای یک شهر باید شامل ایجاد دقیق اتصالات فیبر نوری و شبکه‌های فیبر نوری مش‌بندی شده و جایگزینی تدریجی آن‌ها با شبکه‌های قدیمی باشد. برنامه ریزی شبکه بین 20 تا 30 سال همه چیز را پوشش می‌دهد. این برنامه ریزی به اندازه برنامه ریزی برای آب و فاضلاب، برق و خطوط گاز اهمیت دارد.

دیگر نمی‌توان شبکه‌های رادیویی و ثابت را جدا از یکدیگر به حساب آورد. در آینده شبکه‌های فیبر به آنتن (FFTA) و فیبر به خانه (FFTH) با هم رشد خواهند کرد. براساس این برنامه‌ریزی یک راهکار ایده‌آل، یک شبکه فیبر نوری جهانی (Universal Fiber Grid یا UFG) شهری است که همه برنامه‌های کاربردی بالقوه را پشتیبانی کند. دیگر لازم نیست خطوط جدا برای کاربردهای خاص مانند کنترل چراغ‌های راهنمایی، چراغ‌های روشنایی خیابانی، هات‌اسپات‌های WiFi، دوربین‌های نظارتی در نظر گرفته شود. در غیر این صورت در آینده باید مکرراً جاده‌ها را کند تا بتوان زیرساخت‌های آن‌ها را اضافه کرد و آن‌ها گسترش داد. فکر کردن به یک روش مناسب برای شبکه کردن و دسته بندی کاربردها در همان مراحل اولیه برنامه‌ریزی مفیدتر خواهد بود.

یک شهر هوشمند زمانی ایجاد می‌شود که همه سطوح، از زیرساخت شبکه فیزیکی زیر آسفالت‌ها گرفته تا نمادهای دیجیتال شهر با هم کار کنند.

اپراتورهای خصوصی و عمومی شبکه در حال مدیریت و بهینه‌سازی محصولات جدید تولیدی خود هستند. آنها استفاده از زیرساخت‌ها و منابع را به حداقل می‌رسانند. برنامه‌های کاربردی ماژولار و مستقل از کابل کشی، راهکارهای یکپارچه در تکنولوژی اتصالات برای تحقق شبکه‌های مش‌بندی شده و با تراکم بالا، در آینده موضوعات کلیدی هستند. با استفاده از تکنولوژی ماژولار اکتیو و نرم‌افزارهای آن‌ها که به‌طور هم‌زمان امکان استفاده از پلتفرم‌های خدماتی مختلف را برای کاربران نهایی فراهم می‌کند، پیش‌نیازهایی برای آینده هوشمند ایجاد می‌شود.

پیاده‌سازی اتصالات فیبرنوری بین آنتن‌های فیبر نوری و شبکه بک‌هال (backhaul) یک مسئله پیچیده است. گاهی اوقات باید مسیرهای کابل کشی خلاقانه‌ای در غیرمعمول‌ترین فضاها یافت شود تا شبکه‌های آنتنی متراکم بتوانند به تجهیزات اکتیو ارسال برق متصل شوند. نمونه‌هایی از راهکار FTTx آر اند ام (R&M) وجود دارند که ماژول‌های مناسبی را برای این منظور ارائه می‌دهند.

در سطح زیرساخت شبکه، فقط یک زیرساخت فیبر نوری چندبعدی، مقیاس‌پذیر و یکپارچه می‌تواند عملکرد انتقال مورد نیاز را به طور دائم تضمین کند. این زیرساخت باید قادر باشد به طور مستمر با شهر و نیازمندی‌های آن گسترش یابد. فیبرهای نوری تنها روش برای مدیریت و کنترل بلادرنگ ترافیک داده سراسری مورد انتظار بین تلفن‌های همراه، وسایل نقلیه، همه برنامه های کاربردی اینترنت اشیاء (IoT) و مشترکین شبکه است.

به عنوان مثال این کار با سیستم‌های توزیع فیبر نوری با تراکم بالا که به طور ماژولار قابل توسعه هستند امکان‌پذیر است. این سیستم‌ها عبارتند از: PRIME ODF، باکس‌های اتصال و توزیع خانواده Polaris box که می‌توانند به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و خانواده خلاقانه SYNO dome closure از آر اند ام (R&M). با یک SYNO dome closure، کابل‌های فیبر نوری با سایزها و تکنولوژی‌های مختلف می‌توانند با به‌کارگیری آنتن‌های سلول کوچک 5G یا برنامه‌های کاربردی محلی IoT در آینده متناسب با نیازها گسترش یافته و سازگار شوند.

مراکز داده کوچک و سفارشی سازی شده در لبه شبکه‌ها (مراکز داده لبه) در آینده برای توسعه مواردی که حساس به زمان شناخته می‌شوند، مانند اتاق عمل‌های قابل کنترل از راه دور و ماشین‌های خودکار در شهر ضروری هستند. عکس‌العمل بین دستگاه نهایی و شبکه نباید بیشتر از چند نانوثانیه طول بکشد. یعنی تا جایی که ممکن است داده باید بلافاصله پردازش شود. در واقع می‌توان گفت یک جریان اطلاعات آنی و با تأخیر کم ضروری است. این مراکز داده کوچک با اتصالات فیبر نوری افزونه باید در فواصل تا 5 تا 15 کیلومتری در دسترس باشند.

 

در جستجوی شریک

نتیجه‌گیری: تبدیل یک شهر به یک شهر هوشمند زمانی موفق خواهد بود که تمام منابع و ظرفیت‌های مورد نیاز در سطح زیرساخت فیبر نوری در دسترس باشد. خود شهرها برخی از آنها را ایجاد می‌کنند و باید برخی دیگر را از طریق اپراتورهای شبکه‌های مخابراتی و CATV، ارائه دهندگان خدمات شهری و صاحبان بازار خصوصی برنامه‌ریزی و فراهم کنند.

آر اند ام (R&M) به عنوان یک مشاور و ارائه‌دهنده راهکارهای جامع می‌تواند متخصصان خود را از پروژه‌های شهر هوشمند زیادی که اخیراً اجرا شده است، با هم متحد کند. دانش عملی و تجربی آن‌ها از برنامه‌ریزی در طول طراحی راهکارهای اتصال سفارشی تا تأیید عملکرد برای کابل کشی فیبر نوری و مدیریت در حین عملیات دسته‌بندی می‌شود.

شریکان پروژه معمول برای تحقق زیرساخت‌های فیبر نوری یک شهر هوشمند، اپراتورهای شبکه‌های مخابراتی و خدمات شهری عمومی و خصوصی و سرمایه‌گذارن خصوصی بخش املاک و مستغلات هستند.

شرکت لاوان ارتباط به عنوان یک شرکت خصوصی خوشنام در زمینه تجهیزات پسیو شبکه و نماینده رسمی آر اند ام سوئیس در ایران در زمینه هوشمندسازی شهرها (با ارائه راهکارهای به‌روز R&M) آماده خدمت‌رسانی به سازمان‌ها و نهادهای مسوول در زمینه هوشمندسازی شهرها در کشور عزیزمان ایران است.

 

مطالعه بیشتر:

شبکه‌های فیبر نوری | پایه‌های بنیادی یک شهر هوشمند (بخش اول)
شبکه‌های فیبر نوری | پایه‌های بنیادی یک شهر هوشمند (بخش دوم)

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *