پنج فناوری مهم برای پیشرفت به سوی کاربرد 6G

6G

6G


 

نسل ششم انتقال دیتا بی‌سیم یا همان 6G کاربردهای نوآورانه و آینده‌نگر را ممکن می‌کند و هنگامی که این تکنولوژی در مقیاس وسیع به کار گرفته شود شیوه زندگی و کار ما را به روش‌های قابل نوجهی متحول خواهد کرد.

یک روز معمولی را در دهه 2030 تصور کنید؛ روز را با ربات خانگی خود شروع می کنید که فنجان قهوه صبحگاهی دلخواه شما را می آورد. اخبار را روی دستگاه تلفن همراه واقعیت مجازی خود اسکن می‌کنید و عکس‌ها و ویدیوهای مورد علاقه خود را زوم می‌کنید.

در اتومبیل هدایت شونده خودکار خود سوار می‌شوید و در حالی که ربات شخصی شما وظایف روزتان را به شما گوشزد می‌کند می توانید ساعت شلوغی و ترافیک خیابان ها را چک کنید. همچنین می‌توانید با دستیار مالی دیجیتال خود را بررسی می کنید. دستیار مالی دیجیتال روند تصمیم گیری خود را برای سرمایه گذاری توصیه شده به شما توضیح می دهد.

در مراکز پزشکی درمان اولیه و جراحی‌های جزئی بیماران به صورت رباتیک و از راه دور انجام می‌شود. ارسال و تحویل بسته‌های سفارشی، توسط پهبادها به خانه‌های هوشمند شما انجام می‌شود جایی که نور و روشنایی، دما و امنیت به صورت اتومات کار می‌کنند.

با پایان یافتن روز اوقات فراغت برای سرگرمی دارید و می‌توانید واقعیت مجازی چندحسی از مکان‌ها یا ایونت هایی که در فاصله دور از شما قرار دارند و تماس‌های هولوگرافیک با خانواده و دوستان را تجربه کنید. همانطور که برای رفتن به رختخواب آماده می شوید، بلندگوهای هوشمند حصارهای حذف کننده سر و صدا را در اطراف خانه ایجاد می کنند و به شما اجازه می‌دهند خوابی آرام داشته باشید و به این موضوع فکر می‌کنید که چگونه تا به حال بدون این “وسایل حیاتی” زندگی کرده‌اید.

SmartHome

ایجاد بستر برای 6G

 

این سناریوی رویایی و هیجان انگیز با شبکه پیشرفته 6G با ویژگی های میزان انتقال داده به طور استثنایی، تاخیر کم، ایمن، سرعت بالا و بینش پویا محقق می‌شود. شبکه های تلفن همراه 6G به مدیریت فرآیندها، خدمات و عملکردهای پیچیده نیاز دارند. برای انجام این کار به صورت پویا و خودکار، شبکه‌های 6G باید از بسیاری از فناوری‌های پیشرو مانند هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML)، شبکه‌های شناختی، رمزنگاری کوانتومی پست و اتوماسیون مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) تحت کنترل بگیرند.

آن‌ها همچنین به سطح بی سابقه ای از امنیت شبکه، قابلیت اطمینان و حفاظت از حریم خصوصی نیاز دارند تا به طور کامل موارد استفاده فریبنده ای را که در آینده شاهد آن خواهیم بود را متوجه شوند.

5 فناوری کلیدی که تکامل شبکه سیار را تا سال 2030 و پس از آن سوق خواهند داد شامل:

  1. سنسورهای تعبیه شده در نمایشگرهای دیجیتالی که اجازه می‌دهند تا همتاهای دیجیتالی انسان و اشیاء فیزیکی را به خوبی محیط های دیجیتالی ایجاد کنند و راه را برای هم‌گرایی دنیای فیزیکی و دیجیتالی هموار کنند.
  2. این شبکه آینده، برای گرفتن نیرو به اتصال بی نهایتی که به صورت پویا با چارچوب شبکه ای سریع،قوی، انعطاف‌پذیر و باز سازگار می شود، نیاز دارد.
  3. شبکه آینده همچنین توسط شبکه‌های هوش مصنوعی شناختی تقویت می‌شوند که در حالی که به صورت مستقل عمل می‌کنند قادر به بهینه‌سازی عملکرد خود از طریق مشاهده مداوم هستند.
  4. همگرایی تکنولوژی های IT باعث ارتقا یک اکوسیستم محاسباتی شبکه یکپارچه می‌شود که خط اتصال هوایی، اینترنت، سرویس فضای ابری و دستگاه‌ها را به‌طور یکپارچه به هم متصل می‌کند.
  5. رعایت اصول محاسبات محرمانه و ایمنی Zero Trust Architecture ، امنیت، انعطاف پذیری و حریم خصوصی 6G و سایر شبکه های آینده را تضمین می کند.

اپراتورهای شبکه، ارائه‌دهندگان خدمات، سیاست‌مداران، نمایندگان دولت، تأثیرگذاران اجتماعی، رهبران کسب‌وکار و سایر تصمیم‌گیرندگان مهم باید زمان بگذارند تا با این ترندهای مهم فناوری آشنا شوند، زیرا این ترندها برای ایجاد تحول اجتماعی چشمگیر که 6G وعده داده ، ضروری هستند.

آمادگی برای جهش کوانتومی 6G

 

شکل‌گیری مشارکت‌های دولتی و خصوصی می‌تواند به دسترسی به بودجه، فناوری‌ها، کارشناسان و مهارت‌های لازم که می‌تواند تحقیق و توسعه 6G را تسریع بخشد، کمک کند.

در حالی که برخی از نسخه‌های اولیه فناوری های کلیدی که در اینجا مورد بحث قرار گرفته‌اند، در حال حاضر در بخش‌هایی از 5G در دسترس هستند، 6G آن‌ها را به سطح کاملاً جدیدی ارتقا می‌دهد. نسل بعدی شبکه های سیار به عنوان یک پلتفرم نوآوری ضروری و جامع که قادر به سرویس‌دهی به دنیای هوشمند، پایدار و متصل فردا است، عمل خواهد کرد.

بخوانید: راهکار SPE برای ساختمان‌های هوشمند و خودکار سازی صنعتی

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *