ارتباط شهرهای هوشمند و اینترنت اشیا

IOT and Smart City

IOT and Smart City


اینترنت اشیا

اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند

اینترنت اشیا یکی از  فاکتورهای بسیار مهم در حوزه هوشمند سازی شهرهاست و در موارد بسیاری کاربرد خواهد داشت.

نتیجه برخی از مطالعات حاکی از آن است که اینترنت اشیا می تواند تا حدود 6 درصد از اقتصاد جهان را در سال 2020 در دست گیرد و لذا بسیاری از موسسات به شناسایی و دسته بندی این صنایع پرداخته اند. مانند موسسه تحقیقاتی گارتنر که صنایع و بخش های زیر را به ترتیب پربازده تر از دیگر صنایع تشخیص داده است.

کاربرد IOT در صنایع مختلف

بخش تولید، سلامت، بیمه، بانکداری، خرده و عمده فروشی، خدمات پردازش، حمل ونقل، بخش دولتی، املاک و خدمات کسب  کارانه، خدمات شهری، کشاورزی و دیگر بخش ها که پیش بینی می گردد تا سال 2020 تا حدود 1.8 تریلیون دلار ارزش اقتصادی ایجاد نمانید. لذا توسعه راهکارهایی برای بهره‌برداری از این فناوری بیش از پیش ضروری می نماید.

آمارهایی شگفت انگیز از کاربرد IOT در صنایع

در راستای توسعه اکوسیستم اینترنت اشیا  در ایران می توان راهکار مقتضی را شناسایی کرد و با رتبه بندی صنایع و سپس تمرکز بر رشد درون زای آن صنعت به بهره‌برداری مورد نظر از اینترنت اشیاء نائل آمد.

هر چند به دلیل کاربردهای گوناگون واژه صنعت در آمارگیری های متفاوت نمی توان تعریف کاملا جامعی از آن ارائه داد. برای نمونه، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بیان می دارد که درگیر فعالیت های تولیدی مشابهی می باشند، اما در حقیقت واژه صنعت معنای گسترده‌تر از فعالیت صنعتی یک بخش می باشد.

حال می خواهیم آماری را به شما ارائه دهیم که در آن ارزش اقتصادی که به صنایع مختلف توسط اینترنت اشیاء وارد شده است را نشان می دهد.

نام صنعت ارزش اقتصادی
سلامت 285 میلیارد دلار
ساخت و تولید 285 میلیارد دلار
بانکداری و بیمه 190 میلیارد دلار
حمل و نقل 114 میلیارد دلار
فناوری ارتباطات و اطلاعات 515 میلیارد دلار
کشاورزی و دامپروری 76 میلیارد دلار

تک صنایع بالا سهم بسیاری در ساختن یک شهر هوشمند دارند. اجزای یک شهر ترکیبی از صنایع فوق خواهند بود، به طور مثال حمل و نقل خود جزئی مهم دریک شهر پویا و هوشمند است.

حمل و نقل هوشمند می تواند شامل اتوموبیل های بی سرنشین، چراغ های هوشمند راهنمایی رانندگی، جای پارک هوشمند، حمل کالا ها در سیستم زنجیره تامین و بسیاری موارد دیگر شود.

هریک از صنایع بالا به همین ترتیب شامل قسمت های مختلفی میشوند که جمیعا با هم یک شهر را تشکیل خواهند داد.

در آینده ای نه چندان دور شهرهای هوشمند جزئی از زندگی شما خواهند بود.

 

بخوانید: 5 پیش نیاز کلیدی قبل از به کار گیری تکنولوژی اینترنت اشیا

امتیاز شما به این مطلب