اینترنت اشیا و تاثیر آن بر اتفاقات تکنولوژیک آینده!


اینترنت اشیا در حال به وجود آوردن دنیای شگفت‌انگیزی است!

امروز دیگر اشیا هم زبانی مشترک برای صحبت کردن دارند. ماشین‌ها و تجهیزات می‌توانند با یک دیگر داده مبادله نمایند و با زبان کد و داده حرف‌هایشان را با هم بزنند. امروزه شرکت‌های بسیاری هستند که در حال به دست آوردن درآمد بسیاری از روابط ماشین با ماشین هستند. اینترنت اشیا می‌تواند در زمینه‌های بسیاری هم چون اتوماسیون، سلامت و تکنولوژی‌های پیشرفته کاربرد داشته باشد.

تکامل اینترنت اشیا از گذشته تا به امروز!

آغاز اینترنت چیزها به سال 1990 باز می گردد. در واقع ایده اینترنت اشیاء، تکامل یافته ایده اینترنت است که امکان اتصال اشیاء را فراهم می‌آورد. اما به نظر می رسد در دنیای امروز مفهوم اینترنتی اشیاء بسیار فراتر از تعریف ساده‌ی خود خواهد رفت.

شاید شما تصور کنید که در اینترنت چیزها تنها تجهیزات اکتیو به هم متصل هستند؛ اما جالب است بدانید تجهیزات پسیو مانند تگ های RFID، بارکد و کدهای QR هم در این مقوله کاربرد خواهند داشت!

امروزه برای پیشرفت تکنولوژی اینترنت اشیاء، پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی امری بسیار ضروری است. زیرا تکنولوژی‌های ارتباطی زیر ساختاری مناسب را جهت ارتباط اشیاء فراهم می‌آورند.

آینده‌ای که در انتظار ماست!

امروز دیگر گستره اتصالات اینترنتی محدود به نوت بوک‌ها و کامپیوترهای شخصی نیست، در آینده ای نه چندان دور اتصالات اینترنتی تمام دنیای ما را فراخواهد گرفت!

حالا می خواهیم برای شما مثالی را ارائه دهیم که نشان می دهد چگونه وسایل هوشمند می توانند بر تمامی جنبه های زندگی ما تاثیر گذار باشند.

به طور مثال اتوموبیل هایی که قرار است به وسیله سنسورهای اینترنت چیزها هوشمند گردند، به یک پایگاه داده ای متصل خواهند شد که این پایگاه داده می تواند دمای داخل ماشین، وضعیت جاده ها، حتی عیب و نقص هایی که اتوموبیل در حال حرکت دارد، نمایش دهد.

شهرهای  هوشمند هم خود نمونه ای دیگر از ظهور اینترنت اشیاء هستند. به طور مثال در شهرهای هوشمند می توان ترافیک را به صورت هوشمند کنترل کرد و یا می توان جای پارک به راحتی پیدا کرد.

Enable های اینترنت اشیا

در این موضع  شکی نیست که ظهور اینترنت اشیا تنها محدود به تجهیزات صنعتی نخواهد بود!

در واقع در حوزه های بازرگانی و تجاری هم این تکنولوژی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

گواه این موضع هم ظهور وسایل هوشمند است که در تمامی ابعاد و اشکال در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنیم.

به طور مثال ساعت های هوشمند، انگشترهای هوشمند، هدست های هوشمند و هر گونه تجهیزاتی که شما فکرش را بکنید، درهر ابعاد و اندازه ای وارد زندگی ما شده اند و ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده اند.

تاثیر اینترنت چیزها بر صنعت اتوموبیل سازی

آیا تا به حال این سؤال برای شما پیش آمده که چرا اتوموبیل تان خنگ‌تر از تلفن هوشمند شماست؟

با این که شما هزینه بیشتری را صرف خرید اتوموبیل خود می کنید؛اما آنها به باهوشی تلفن های هوشمند شما نیستند! اگر شما هم از این موضوع ناراحت هستید، برای شما خبر خوبی داریم.

به جرئت می توان گفت در سال 2020 تقریبا تمامی اتوموبیل ها به اینترنت متصل خواهند شد!

پس از متصل شدن ماشین ها به اینترنت، آنها تبدیل به یک  پایگاه داده خواهند شد که هر گونه داده مفیدی را می توانید از فضای مجازی در اتوموبیل خود استخراج نمایید.

داده هایی در رابطه با شرایط آب و هوایی، در رابطه با ترافیک و ….

در حال حاضر آلمان و ژاپن بیشترین سرعت را در ساختن اتوموبیل های هوشمند دارند؛ اما امریکا هم با سرعتی باور نکردنی در حال ساخت اتوموبیل های هوشمند می باشد!

با ظهور اینترنت شیا در آینده چه چیزی در انتظار شما خواهد بود؟

حجم داده هایی که در آینده تولید می شود، بسیار بیشتر از امروز خواهد بود و به همین دلیل در آینده ای نه چندان دور که پیش بینی می شود حداکثر بازه ای 10 ساله داشته باشد، تکنولوژی های جدید در رابطه با داده ظهور خواهند کرد.

سیستم های اطلاعاتی جدید،علم تحلیل داده، انبار داده هایی با ظرفیت بیش تر و… نمونه هایی از این تکنولوژی خواهند بود.

در جدول زیر می توانید خلاصه ای از تکنولوژی هایی که با ظهور داده های حجیم، ران خواهد شد را ببینید!

بخوانید: 5 پیش نیاز کلیدی قبل از به کار گیری تکنولوژی اینترنت اشیا

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *