5 پیش نیاز کلیدی قبل از به کارگیری تکنولوژی اینترنت اشیا

پیش نیاز اینترنت

پیش نیاز اینترنت


اینترنت اشیا و کشورهای توسعه‌یافته

کشورهای توسعه‌یافته، سرعتی چشم‌گیر برای پیاده‌سازی کاربردهای اینترنت اشیا دارند. در این کشورها به هر طرف که بنگرید، می‌توانید نشانه‌هایی از ظهور و به کار بستن اینترنت اشیا را ببینید. درخانه‌ها، ادارات، تاسیسات زیرزمینی هم‌چون لوله‌های آب و بسیاری مکان‌های دیگر این موضوع به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. هرچه زمان بیشتری می‌گذرد، دولت‌ها باید برای فراهم کردن بستر مناسب برای مدیریت داده‌ها تلاش کنند.

حال سؤال این است که قبل و بعد از به کارگیری اینترنت اشیا، چگونه باید داده‌های گردآوری شده از زمینه‌های مختلف را یکپارچه کرد؟

ما در این مطلب قصد داریم در درابطه با 5 پیش نیاز کلیدی که برای استفاده از اینترنت اشیا مورد نیاز است، صحبت کنیم.

1) نفوذ دارایی‌های فیزیکی

ارتقاء زیرساخت‌ها فرصتی است برای این که بتوان از داده‌های جمع‌آوری شده از حوزه IOT به صورت مناسب استفاده کرد.

تمامی گجت‌ها، سنسورها و تجهیزاتی که برای استفاده از اینترنت اشیا به کار گرفته می‌شوند، وسایل فیزیکی هستند. با ظهور اینترنت اشیا بازار این گجت‌ها هم داغ خواهد شد و باید برای تهیه گجت‌های با کیفیت مناسب برنامه‌ریزی و تلاش شود. این گجت‌ها می‌توانند به صورت کاملا سفارشی و یا این که به صورت آماده از کشورهای دیگر وارد شوند.

2) تشویق مراکز داده محلی

فراموش نکیند برای کسب اطلاعات بیشتردر حوزه IOT  باید با تمامی مراکز داده محلی همکاری‌هایی را داشته باشید تا بتوانید تحلیل‌های جامع‌تری را از داده‌ها ارائه دهید.

به طور مثال شبکه اینترنت اشیاء در شیکاگو با بسیاری از مراکز اینترنت اشیاء همکاری می کند. یعنی مراکز داده‌های بسیاری را از سرتاسر شهر جمع‌آوری کرده و در اختیار دیگر ارگان‌های مرتبط قرار می دهند.

3) تدوین استراتژی مدیریت داده ها

اگر از داده‌های جمع‌آوری شده به روش‌های مختلف استفاده‌ای نشود، در واقع آن‌ها هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای برای شما ایجاد نکرده اند. به همین دلیل یکی از اقدامات اصلی در این حوزه تدوین استراتژی‌های مشخص برای مدیریت و تحلیل داده‌هاست.

4)شفافیت در مقابل نگرانی‌های امنیتی

از آنجایی که تجهیزات اینترنت اشیا همواره در حال جمع‌آوری داده‌ها هستند، بایستی برنامه‌ریزی‌های مشخصی برای مدیریت امنیت داده‌ها تدوین شود.

این که چه کسانی به داده‌ها دسترسی داشته باشند، دسترسی‌ها به چه میزان باشد و چگونه از داده‌ها استفاده شود، همگی موضوعات مهمی هستند که باید بررسی شود.

5)استفاده از داده‌ها

اینترنت اشیاء ابزاری است که برای رسیدن به ارزش بیشتر استفاده می‌شود، IOT خود هدف نیست؛ بلکه وسیله است. برای این که IOT هر چه زودتر به مرحله تولید ارزش برسد، باید در رابطه با نحوه جمع‌آوری داده‌ها، مدیریت داده‌ها و نحوه تحلیل آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

 

بخوانید: اینترنت اشیا و تاثیر آن بر اتفاقات تکنولوژیک آینده!

امتیاز شما به این مطلب