رتبه بندی آی پی (IP Rating) برای رک ها

آی پی ریتینگ

IP rating for racks


 

 IP Rating

رتبه بندی آی پی (IP Rating)  یا درجه حفاظت تجهیزات (Ingress Protection) در استاندارد بین المللی EN 60529 تعریف شده است. (استاندارد انگلیسی BS EN 60529:1992، استاندارد اروپایی IEC 60509:1989). از این IP ها برای تعریف سطوح آب بندی محفظه‌های برقی در مقابل نفوذ جسم‌های خارجی جامد (ابزار ، گرد و خاک و غیره) و همچنین رطوبت استفاده می‌ گردد.

ip rating chart

عدد اول IP Rating از سمت چپ

عدد 0: هیچگونه حفاظتی در برابر قسمت‌ های برق دار و یا متحرک داخل محفظه و همچنین هیچگونه حفاظتی در برابر ورود اجسام خارجی وجود ندارد.

عدد 1: قسمت ‌های برق‌ دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر سطوح بزرگ بدن مانند دست محافظت شده، یعنی به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیا با قطر بزرگتر از 50 میلیمتر حفاظت شده است.

عدد 2: قسمت ‌های برق ‌دار و یا محرک داخل دستگاه در برابر انگشت محافظت شده، یعنی به عبارت دیگر دستگاه در برابر ورود اشیاء خارجی با قطر بزرگتر از 12 میلیمتر حفاظت شده است.

عدد 3: قسمت ‌های برق دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود ابزار، سیم و هرچیز دیگر با قطر بیش از 5/2 میلیمتر حفاظت شده و به طور کلی اشیاء با قطر بیش از 5/2 میلیمتر نمی‌ توانند وارد دستگاه شوند.

عدد 4: قسمت ‌های برق‌ دار و یا متحرک داخل دستگاه در برابر ورود اجسام خارجی بیش از یک میلیمتر محافظت شده است.

عدد 5: حفاظت کامل در برابر تماس با قسمت ‌های برق دار یا متحرک دستگاه، منفذهای ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده ولی گرد و غباری که وارد دستگاه می ‌شود باعث اختلال در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه نمی ‌شود.

عدد 6: قسمت‌ های برق ‌دار یا متحرک داخل دستگاه به طور کامل در برابر تماس‌های خارجی حفاظت شده است و مطلقاً منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل دستگاه وجود ندارد.

عدد دوم IP Rating از سمت چپ

عدد 0: دستگاه هیچ گونه حفاظتی در برابر آب ندارد.

عدد 1: دستگاه در برابر قطرات متراکم شده که به طور قائم از بالا بر روی قاب آن می چکد محافظت شده است.

عدد 2: دستگاه در برابر باران که به طور قائم، یا با زاویه 15 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

عدد 3: دستگاه در برابر باران که به طور قائم، یا با زاویه 60 درجه نسبت به خط قائم به بدنه آن ببارد حفاظت شده است.

عدد 4: دستگاه در برابر پاشیدن آب در هر جهت به بدنه آن حفاظت شده است.

عدد 5: دستگاه در برابر پاشیدن آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد.

عدد 6: دستگاه در برابر موقعیت خاص (عرشه کشتی‌ ها) حفاظت شده و در این شرایط آب وارد دستگاه نمی شود.

عدد 7: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب حفاظت شده، وقتی جسم در داخل مایع غوطه ور است در فشار و زمان معین آب وارد دستگاه نمی شود.

عدد 8: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب در زمان نامحدود حفاظت شده، وقتی دستگاه در عمق معین از آب قرار میگیرد برای زمان نامحدود آب وارد دستگاه نمی ‌شود.

رتبه بندی IPX

زمانی که حرف X جایگزین یکی از اعداد می‌شود یعنی اطلاعات کافی برای اختصاص کد IP به محصول مورد نظر وجود ندارد. شما می‌توانید آن را با عدد صفر جایگزین کنید و فرض کنید که دارای رتبه حفاظت نیست. برای مثال IPX5 به این معنی است که تعریف مشخصی برای حفاظت گرد و غبار وجود ندارد اما دستگاه در برابر پاشیدن آب با فشار از هر جهت به بدنه آن در شرایط معین حفاظت شده و خطر جدی برای دستگاه ندارد. اما اگر IP5X را دیدید به این معنی است که حفاظت در مقابل گرد و غبار وجود دارد ولی هیچگونه محافظت خاصی در برابر رطوبت وجود ندارد.

بخوانید: open rack چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *